Ile zarabia lekarz rodzinny? Dane o wynagrodzeniach lekarzy w punkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej

Dyskusja na temat tego, ile zarabia lekarz rodzinny, trwa od lat. Wynika to z faktu, że mediana w tym zawodzie jest znacznie wyższa niż w wielu innych. Należy jednak pamiętać, że od umiejętności lekarzy zależy ludzkie życie. Sprawdź, jakie wynagrodzenie otrzymują specjaliści.

Kontrowersje wokół tego, ile zarabia lekarz rodzinny, mają dwie przyczyny. Dla wielu te stawki są zbyt niskie względem ogromnej odpowiedzialności, a inni sądzą, że pensje są zbyt wysokie wobec pracy mało wymagającej fizycznie. Wysokość pensji na każdym stanowisku zależy od doświadczenia i umiejętności. W tym przypadku jest podobnie.

Co wpływa na to, ile zarabia lekarz rodzinny?

Na to, ile zarabia lekarz rodzinny, wpływa wiele czynników. Kluczowy jest oczywiście czas pracy i posiadane doświadczenie, lecz nie są to jedyne aspekty. Bardzo istotna jest także liczba dyżurów i przepracowanych godzin. Lekarze zazwyczaj pobierają wypłatę za przepracowany czas.

Stawki godzinowe są uzależnione także od lokalizacji placówki. Niektóre przychodnie mogą oferować lekarzom rodzinnym wyższe płace. Są województwa, w których absolwenci kierunków lekarskich mają znacznie wyższe zarobki.

Ile zarabia lekarz rodzinny w Polsce?

Miesięczne wynagrodzenie zasadnicze wielu lekarzy w Polsce mieści się w przedziale 4200–8400 złotych brutto. Najczęstszą stawką jest 5500 złotych, co oznacza, że najwięcej lekarzy medycyny rodzinnej na rękę otrzymuje około 4000 złotych. Wielu medyków, aby zarobić więcej, decyduje się na prywatną praktykę lub zwiększenie liczby dyżurów.

Pensja lekarza rezydenta a lekarza specjalisty – jak się zmieniają?

Każdy lekarz, zanim zacznie pracować w swojej specjalizacji, musi odbyć rezydenturę. W tym czasie pobiera pensję niższą, niż wynosi średnie wynagrodzenie lekarza specjalisty.

Tuż po studiach, średni przychód lekarza rezydenta wynosi niespełna 4000 złotych brutto. Tak niskie pensje w sektorze ochrony zdrowia są niewspółmierne do ilości czasu poświęconego na naukę oraz ciężaru odpowiedzialności za ludzkie życie. Dopiero po ukończeniu tego okresu stawki lekarza rodzinnego wzrastają.

Przychody medyków w Polsce uzależnione są od stażu pracy. Po zakończeniu rezydentury przysługuje pierwsza podwyżka, kolejna po dwóch latach, lecz następny wzrost przypada dopiero w 10. roku pracy.

Jakie specjalizacje gwarantują najwyższe pensje?

Najwyższe pensje mają lekarze pracujący w specjalizacjach innych niż medycyna pierwszego kontaktu lub zatrudnieni w sektorze prywatnym. Wyjątkowo dobrze opłacani są specjaliści z zakresu kardiologii, urologii, ginekologii, neurochirurgii oraz onkologii. Praca w szpitalu prywatnym lub pełnienie funkcji kierowniczej może znacząco wpłynąć na wysokość zarobków polskich lekarzy.

W jakich regionach Polski można liczyć na wyższe wynagrodzenie miesięczne?

Jeśli oceniasz wysokość pensji lekarzy pierwszego kontaktu, pamiętaj, że jest to jedna z popularniejszych specjalizacji. Jest to także specjalista najczęściej odwiedzany przez pacjentów.

Większość doświadczonych lekarzy rodzinnych zarabia między 6000 a 10 000 złotych miesięcznie. Specjaliści z największym stażem i mogący pochwalić się ogromnym doświadczeniem, mogą zarabiać do 13 000 złotych brutto miesięcznie.

Regiony, w których lekarze zarabiają powyżej średniej, to województwa:

  • mazowieckie;
  • śląskie;
  • pomorskie;
  • dolnośląskie.

Wysokość zasadniczego wynagrodzenia jest najniższa w województwach świętokrzyskim i podkarpackim.

Zarobki lekarzy są bardzo zróżnicowane. W obrębie jednej specjalizacji może pojawić się rozbieżność rzędu kilku tysięcy złotych. Przez pierwsze lata pracy stawka jest niska, lecz po czasie staje się znacznie bardziej satysfakcjonująca.

Dodaj komentarz