Ile zarabia dziennikarz? To zależy przede wszystkim od miejsca zatrudnienia oraz obowiązków, jakie pełni dana osoba. Pod pojęciem „dziennikarz” tak naprawdę kryje się wiele profesji. Chociaż są podobne, to dotyczą skrajnie różnych obszarów mediów.
Kwestia tego, ile zarabia dziennikarz, uzależniona jest od jego umiejętności i zaangażowania. Zakres obowiązków i zarobków brutto wśród dziennikarzy jest bardzo różnorodny. Wielu z nich zajmuje się jedynie zbieraniem materiałów i opracowywaniem ich dla redaktorów z większym doświadczeniem.
Spis treści
Na czym polega praca dziennikarza? Czy obowiązki wpływają na to, ile zarabia dziennikarz?
Najważniejszym zadaniem wielu dziennikarzy jest pisanie reportaży i artykułów na bieżące tematy. Mogą także prowadzić wywiady transmitowane w telewizji lub radiu.
Telewizyjny dziennikarz zwykle jest najbardziej rozpoznawalny, ale także w radiu i czasopismach (a także internetowych portalach) można spotkać znane lub głośne nazwiska. Choć głównym zadaniem wielu osób zatrudnionych w mediach jest zbieranie i przekazywanie informacji, nie należy zapominać o tej mniej interesującej części. Bardzo istotnym zadaniem jest także formułowanie komunikatów w taki sposób, aby były nienaganne pod względem redakcyjnym, a czytelnicy mogli je bez problemu zrozumieć.
Czy na wynagrodzenie dziennikarza wpływa wykształcenie?
Wiele uczelni prowadzi kierunek lub wydział dziennikarski. Studenci zdobywają wiedzę oraz umiejętności niezbędne do podjęcia pracy w tym zawodzie. Mimo to wielu doświadczonych dziennikarzy twierdzi, że tego rodzaju zaplecze teoretyczne nie jest konieczne. Znacznie istotniejsze są praktyka oraz predyspozycje.
Zarobki dziennikarza zależą od jego skuteczności. Jeśli dana osoba umie doskonale rozmawiać z ludźmi, pisze zrozumiale i przejrzyście, a także może pochwalić się nienaganną dykcją – ma wszelkie środki, aby cieszyć się co najmniej średnimi zarobkami na stanowisku dziennikarza.
Istotną umiejętnością wpływającą na wysokość pensji jest także znajomość języków obcych na wysokim poziomie. Język angielski to niezbędne minimum, coraz częściej preferowane są co najmniej dwa języki. Dziennikarstwo w wielu przypadkach wymaga częstych podróży, również zagranicznych. Warto mieć także dużą podzielność uwagi i rozwinięty zmysł obserwatorski. Są to cechy znacznie ważniejsze niż wykształcenie akademickie.
Ile zarabia dziennikarz?
Osoby zatrudnione na stanowisku dziennikarza otrzymują wynagrodzenie o średniej wysokości 4860 złotych miesięcznie na rękę. Rzeczywiste zarobki na tym stanowisku w dużej mierze zależą od specjalizacji i miejsca pracy. Najwyższe pensje otrzymują osoby działające na terenie województwa mazowieckiego oraz wielkopolskiego.
Najlepiej opłacani są rozpoznawalni dziennikarze oraz prezenterzy telewizyjni. Ich wypłaty mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
W przypadku dużych umiejętności można uzyskać wysokie zarobki na stanowisku redaktora portalu internetowego. Wynikają one z dużych przychodów generowanych z udziału w pojedynczych reklamach lub całych kampaniach reklamowych.
Wielkość redakcji a wysokość pensji
Wielkość przedsiębiorstwa bardzo często wpływa na wysokość wynagrodzenia pracowników. Nic dziwnego, że podobnie jest w przypadku dziennikarzy. Osoby zatrudnione w małych redakcjach, często kilkuosobowych, mogą liczyć na zarobki mniejsze od kilkuset do nawet tysiąca złotych, w porównaniu do kolegów z większych redakcji. Najwyższe stawki oferują duże portale, choć należy pamiętać, że pięciocyfrowe wypłaty otrzymują zwykle redaktorzy naczelni i najbardziej rozpoznawalne gwiazdy.
Wbrew pozorom różnice między zarobkami dziennikarza telewizyjnego, radiowego i prasowego są niewielkie. Mediana na tych stanowiskach wynosi zwykle około 5000 złotych brutto.
Zawód zarówno redaktora, jak i prezentera może być bardzo ekscytujący i opłacalny. Na to, ile zarabia dziennikarz, wpływa wiele czynników, lecz z pewnością jest to intratny wybór, szczególnie dla osób, które pasjonuje taki rodzaj pracy.
Najczęściej zadawane pytania
Ile zarabia dziennikarz 2022?
Średnie wynagrodzenie dla osób pracujących w tym zawodzie wynosi 4860 złotych miesięcznie na rękę.
Jak zostać dziennikarzem bez studiów?
Aby zostać dziennikarzem, nie potrzebujesz studiów kierunkowych. W tym zawodzie liczy się doświadczenie i odpowiednia osobowość. Jeśli chcesz działać w charakterze dziennikarza, angażuj się w różne inicjatywy, próbuj swoich sił w konkursach i zdobywaj doświadczenie w pracy w redakcji podczas praktyki i staży.
Kto może zostać dziennikarzem?
Na pracę jako dziennikarz często decydują się absolwenci polonistyki, socjologii czy kulturoznawstwa. Najważniejsza jest jednak pasja, podzielność uwagi i rozwinięty zmysł obserwatorski.