Ciągle zastanawiasz się, jakie kursy musisz ukończyć, aby rozpocząć karierę sędziego? A może interesuje cię, ile zarabia sędzia piłkarski? Sprawdź zarobki sędziego głównego oraz asystenta na meczu!
Wynagrodzenie arbitra oraz asystentów na boisku podczas rozgrywek jest zależne od obowiązków i doświadczenia danej osoby. Kiedy rozpoczyna się mecz, to sędzia decyduje o wyniku sytuacji spornych. Ile zarabia sędzia piłkarski? Taka osoba osiąga wynagrodzenie nawet do 3600 złotych za jeden mecz. To kwoty, które powodują, że roczne zarobki arbitra mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Wiele jednak zależy od tego, w jakiej lidze działa sędzia.
Spis treści
Ile zarabia sędzia piłkarski? Podział stanowisk na ligi piłkarskie
Zarobki sędziego w dużej mierze zależne są od tego, w jakiej lidze sędziuje. Masz uprawnienia sędziego i zostałeś powołany jako sędzia główny? W takim przypadku w ekstraklasie zarobisz nawet do 3600 złotych za jeden mecz. Jak wyglądają zarobki na innych szczeblach ligi piłki nożnej? Oto istotne informacje:
- 1 liga: do 1800 złotych za mecz;
- 2 liga: do 1000 złotych za mecz;
- 3 liga: do 550 złotych za mecz.
W przypadku sędziowania meczów w niżej położonych ligach oraz okręgówkach możesz liczyć na wynagrodzenie na poziomie do 240 złotych za jeden mecz. Tabela ryczałtów dla arbitrów została zawarta w Uchwale nr 1/13 z dnia 22 stycznia 2020 roku przez Związek Piłki Nożnej.
Pamiętaj, że powyższe zarobki dotyczą tylko głównych i liniowych sędziów, a także asystentów. Podczas rozgrywki to właśnie sędzia zarządza czasem gry oraz rozwiązuje ewentualne kwestie sporne. Zwróć też uwagę na fakt, że PZPN płaci arbitrom za dojazdy na mecze. To, ile zarabia sędzia piłkarski, zależy w dużej mierze od tego, w jakiej lidze zostanie zatrudniony.
Zarobki sędziów piłkarskich za granicą
Średnie zarobki sędziego głównego, liniowego lub jakiegokolwiek innego w przypadku rozpoczęcia rozgrywek w Bundeslidze wynoszą nawet do 4 tys. złotych. Oznacza to, że sędzia np. w Hiszpanii jest w stanie zarobić nawet 6 tys. euro za mecz. Pamiętaj też, że w tzw. Premier League arbiter otrzymuje stałe wynagrodzenie w wysokości do 200 tys. funtów rocznie.
Zarobki w lidze mistrzów również są nieco inne. Wymagające zajęcie sędziego wynagrodzone jest pensją na poziomie 9 tysięcy euro. Jako arbiter główny zarobisz najwięcej, gdyż to ty wydajesz wtedy najistotniejsze decyzje.
Jak zostać sędzią piłkarskim? Czy to się opłaca?
Planujesz rozpocząć kurs sędziowski? Wystarczy, że:
- ukończysz 18 lat;
- masz wyższe wykształcenie;
- złożysz oświadczenie o niekaralności;
- w razie wieku niższego niż 18 lat wymagana jest zgoda rodzica.
Jeśli planujesz już zostać sędzią, nie zapomnij o dostarczeniu zaświadczenia o niekaralności. Kiedy spełnisz wszystkie powyższe warunki, bez problemu zostaniesz sędzią. Pamiętaj jednak, że przez cały czas swojej kariery będziesz wręcz zobligowany do uczestniczenia w meczach. Polscy sędziowie mają mniejsze miesięczne wynagrodzenia, aniżeli osoby pracujące za granicą.
Pamiętaj, że sędzia główny zarabia średnio około od 130 do 242 złote za mecz. Czy to duża kwota? Wszystko zależy od tego, jak często prowadzone są rozgrywki.
Czy warto zostać sędzią w Polsce? Podpowiadamy!
Zdecydowanie warto zostać sędzią głównym lub asystentem podczas meczu. Możesz też pełnić funkcję sędziego technicznego, który zarabia około 500 złotych za pojedynczą rozgrywkę. Według najnowszych danych sędziowie zarabiają nawet ponad 10 000 złotych miesięcznie. Wiele zależy od tego, na jak długo i w jakiej formie zostały podpisane kontakty. Zdecydowanie warto zostać arbitrem nawet w lidze okręgowej. Zarobki w branży są naprawdę wysokie, dlatego zastanów się, czy nie zostać sędzią w europejskich pucharach.