Zastanawiasz się, ile zarabia Kaczyński? Sprawdziliśmy to dla ciebie!

Jarosław Kaczyński już od wielu lat wspomina o emeryturze. Nieustannie piastuje jednak swoją funkcję. Zastanawiasz się, ile zarabia Kaczyński? Ujawniamy, na jakim poziomie kształtują się zarobki prezesa PiS i wicepremiera do spraw bezpieczeństwa!

Obraz Jarosława Kaczyńskiego robiącego zakupy w sklepie i złorzeczącego na zbyt wysokie ceny zna już chyba każdy. Tymczasem wydaje się to być jedynie mało śmiesznym żartem, gdy już wiadomo, ile naprawdę zarabia prezes PiS. Na wysokość jego wynagrodzenia składa się nie tylko niezwykle wysoka emerytura, ale również uposażenie wicepremiera do spraw bezpieczeństwa. Sprawdź, ile zarabia Kaczyński!

Majątek Jarosława Kaczyńskiego

Pogłoski o rzekomym odejściu Jarosława Kaczyńskiego na emeryturę słyszy się już od dość dawna. Niedawno jednak sam zainteresowany je potwierdził. Na posiedzeniu klubu PiS zapowiedział rezygnację ze swojego stanowiska w rządzie. Zrealizowanie decyzji prezesa pociągnie za sobą pewne konsekwencje finansowe. Czy wpłynie na to, ile zarabia Kaczyński? Obecny oficjalnie zadeklarowany majątek Kaczyńskiego to:

  • 142 tysiące złotych oszczędności;
  • współwłasność domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych i wartości 1,5 miliona złotych (jedna trzecia własności przypada Kaczyńskiemu).

Ile zarabia Kaczyński?

Odpowiadając na pytanie, ile zarabia Kaczyński, należy wziąć pod uwagę trzy źródła dochodów:

  • emeryturę;
  • dietę poselską;
  • uposażenie wicepremiera.

Dodatkowo Jarosław Kaczyński pełni funkcję przewodniczącego Rady Fundacji Instytutu imienia Lecha Kaczyńskiego. Oświadcza jednak, że z tego tytułu nie czerpie żadnych dochodów.

Uwzględniając zarobki rządowe, dietę parlamentarną oraz emeryturę Jarosław Kaczyński zarabia 26 437,79 złotych brutto miesięcznie. Do kwoty tej należy dodać 3 tysiące diety parlamentarnej, która nie podlega opodatkowaniu.

Wysokość uposażenia wicepremiera

Jarosław Kaczyński przede wszystkim pełni funkcję wicepremiera do spraw bezpieczeństwa w rządzie Mateusza Morawieckiego. To bezpośrednio wpływa na to, ile zarabia Kaczyński. Jego wynagrodzenie wyliczane jest za pomocą mnożnika kwoty bazowej. Ta na dzień dzisiejszy wynosi 1 789,42 złote. Mnożnik wicepremiera do spraw bezpieczeństwa wynosi 7,98 dla kwoty bazowej wynagrodzenia zasadniczego i 2,24 kwoty bazowej dla dodatku funkcyjnego. W przypadku Jarosława Kaczyńskiego oznacza to 14 279,57 złotych brutto miesięcznie podstawy i 4008,30 złotych brutto dodatku funkcyjnego. Łącznie to przeszło 18 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Zobowiązania Kaczyńskiego

Oprócz majątku Kaczyński wykazał również zobowiązanie. W 2015 roku zaciągnął on w jednym ze SKOK-ów kredyt na leczenie matki. Obecnie pozostająca do spłaty suma wynosi niespełna sto tysięcy złotych.

Wysokość emerytury

Jarosław Kaczyński ukończył już sześćdziesiąty piąty rok życia, a więc wiek emerytalny. Z tego względu przysługuje mu emerytura. Z tego tytułu otrzymuje on średnio 7141,67 złotych brutto miesięcznie. To zdecydowanie więcej od przeciętnej polskiej emerytury, która obecnie wynosi 2545 złotych brutto miesięcznie.

Ryczałt na prowadzenie biura poselskiego

Jarosław Kaczyński, tak samo, jak inni posłowie, ma prawo do pobierania ryczałtu na prowadzenie biura poselskiego. Kwoty tej nie należy jednak traktować w charakterze wynagrodzenia, a kwotę dedykowaną pokryciu wydatków ponoszonych na prowadzenie biura (pensje asystentów i pracowników biurowych, prenumerata prasy, opinie i ekspertyzy prawne, materiały biurowe, księgowość, prace konserwatorskie i remontowe, media i czynsz biura, zakup materiałów i sprzętu biurowego, itp.).

Emerytura i co dalej?

Kiedy Jarosław Kaczyński odejdzie z rządu, straci podstawę do otrzymywania uposażenia wicepremiera. Zostanie ono jednak zastąpione uposażeniem posła zawodowego. W praktyce oznacza to, że zarobki posła nie ulegną zmianie.

Podsumowując, odpowiedź na pytanie, ile zarabia Kaczyński, może wielu zaskoczyć. Chociaż prezes PiS oficjalnie pomstuje na wysokie ceny na sklepowych półkach, sam zarabia bardzo przyzwoicie, a jego wynagrodzenie na próżno przyrównywać do środków, jakie otrzymuje przeciętny polski emeryt.

Dodaj komentarz