Ile zarabia dekarz?Jego pensja często przekracza średnią krajową

Ile zarabia dekarz? Jakie ma obowiązki i za co odpowiada? Jaką szkołę powinna skończyć osoba, która chce zdobyć ten zawód? Tego dowiesz się już teraz, czytając ten artykuł. Zapraszamy do lektury!

Dekarz zajmuje się wykonywaniem pokrycia dachowego z różnych materiałów (blachodachówki, dachówki, blachy lub gontu). Pracuje w branży budowlanej i remontowej, wykonując dachy na nowo budowanych budynkach oraz przy wymianie pokrycia dachowego na starych budowlach. Ile zarabia dekarz? Naprawdę sporo, zważywszy na to, że nie musi długo się uczyć, aby zdobyć swój zawód. Jest to jednak wymagająca, a często też niebezpieczna praca. Brzmi ciekawie? Czytaj dalej, by wiedzieć więcej!

Czy praca dekarza jest łatwa i przyjemna?

Od jakości pokrycia dachowego zależy nie tylko estetyka budynku. Szczelność dachu, w tym też podbitek, obróbek kominów i jakość orynnowania, ma też przełożenie na trwałość budynku. Cieknące rynny czy nieszczelne kominy są przyczyną zacieków na ścianach, a te powodują wilgoć w domu i brzydki zapach. Dlatego dekarz musi być dokładny, cierpliwy, sprytny i oczywiście nie może mieć lęku wysokości. Musi też dbać o zachowanie BHP w miejscu pracy, bo zdarza się, że dekarze wskutek groźnych upadków z wysokości tracą zdrowie, a nawet życie. To, ile zarabia dekarz, jest związane m.in. z opisanym ryzykiem.

Ile zarabia dekarz?

Wysokość zarobków zależy od regionu Polski, ale też od doświadczenia dekarza. Najwyższe zarobki mają fachowcy prowadzący swoją działalność gospodarczą na terenie Mazowsza, zachodniej Lubelszczyzny, Górnego i Dolnego Śląska. Tu możemy mówić o zyskach rzędu kilkanaście tysięcy na miesiąc. Ile zarabia dekarz, który dopiero przyucza się do fachu? Stawka to około 30 złotych na godzinę na rękę. Średnia płaca dekarza zatrudnionego na etacie to 4-5 tys. na rękę miesięcznie, przy czym tacy specjaliści pracują zwykle po 50-60 godzin w tygodniu.  

Co z urlopami i wykształceniem?

Warto pamiętać, że to praca sezonowa. W zimie z reguły dekarze wykorzystują urlopy wypoczynkowe czy wręcz mają przestój. Co z ich wykształceniem? Nikt z reguły nie sprawdza kwalifikacji zawodowych dekarzy. Są to zwykle fachowcy po szkołach branżowych lub technikach budowlanych. Pracę znajdują przez ogłoszenia lub z polecenia.

Wiesz już, ile zarabia dekarz i masz świadomość, że nie są to małe pieniądze. Jeśli nie zraża cię ewentualne ryzyko i dość specyficzny charakter tej pracy, możesz zastanowić się nad taką ścieżką zawodową.

Dodaj komentarz