Ile zarabia nauczyciel wspomagający w Polsce?

Płace w oświacie to częsty temat dyskusji polityczno-społecznych. Ile zarabia nauczyciel wspomagający w Polsce? Przeczytaj nasz tekst – dzięki temu poznasz aktualne informacje na ten temat. Miłej lektury!

Podczas gdy nauczyciele dyplomowani/mianowani pracują z dziećmi wymagającymi „standardowej” opieki, nieco inaczej wygląda sytuacja nauczyciela wspomagającego. Pedagodzy w tym zakresie zajmują się na co dzień współpracą z dziećmi, które mają np. orzeczony stopień niepełnosprawności.

W związku z tym obecność dodatkowego opiekuna jest niezbędna w celu zapewnienia prawidłowego przebiegu zajęć lekcyjnych. Jednym z tematów dyskusji jest to, ile zarabia nauczyciel wspomagający.

Ile zarabia nauczyciel wspomagający zgodnie z obecnymi przepisami?

Pracę nauczyciela wspomagającego mogą wykonywać osoby, które ukończyły studia (magisterskie lub podyplomowe) o specjalności w obszarze pedagogiki specjalnej. Oprócz tego niezbędne są oczywiście takie atuty jak m.in. cierpliwość oraz odpowiednie podejście do dzieci.

Ile zarabia nauczyciel wspomagający? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w przepisach, w tym m.in. w ustawie z dn. 26.01.1982 r. Karta Nauczyciela oraz w rozporządzeniach wykonawczych. Generalnie, wynagrodzenie składa się z następujących części:

  • płaca zasadnicza, której wysokość jest ściśle określona w przepisach,
  • dodatki, w tym np. motywacyjny czy z tytułu wysługi lat,
  • dodatkowe wynagrodzenie z tytułu zastępstw oraz godzin ponadwymiarowych.

Przykładowo, ze statystyk prowadzonych przez portal Jobted.pl wynika, że pracownicy na tym stanowisku zarabiają średnio ok. trzech i pół tysiąca złotych brutto miesięcznie, co w przeliczeniu na netto oznacza ok. dwóch i pół tysiąca. Najbardziej doświadczeni przedstawiciele opisywanej profesji mogą liczyć na płacę na poziomie cztery tysiące złotych netto i więcej.

Ważne jest jednak nie tylko to, ile zarabia nauczyciel wspomagający, ale także dodatkowe atuty, w tym na przykład stabilność zatrudnienia. Z uwagi na dodatkowe elementy wynagrodzenia pensja osiągana przez nauczycieli jest nieco wyższa niż płaca zasadnicza; istotną rolę odgrywają takie benefity jak np. wspomniany dodatek motywacyjny. Dzięki temu realne zarobki są o kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt procent wyższe.

Dodaj komentarz