Chcesz wiedzieć, ile zarabia archeolog? A może poważnie myślisz o swojej karierze w archeologii? Dowiedz się, ile zarabia archeolog i na czym polega praca na wykopaliskach.
Praca archeologa dla wielu osób wydaje się nudna. Nie ma jednak nic bardziej mylnego. Zawodowy archeolog to osoba, która wykonuje swoją pracę przede wszystkim z pasją. Jeśli praca w tym zawodzie jest spełnieniem twoich marzeń, koniecznie dowiedz się, ile zarabia archeolog. To podstawowa kwestia, która będzie determinantem wyboru twojej ścieżki zawodowej. Mediana zarobków archeologa w Polsce to 3440 złotych brutto miesięcznie. To dość niska kwota, biorąc pod uwagę stopień trudności tego zawodu.
Spis treści
Ile zarabia archeolog? Zarobki archeologów w Polsce i na świecie
W Polsce zawód archeologa jest mocno niedoceniany pod względem finansowym. Przeprowadzanie badań archeologicznych oraz same warunki pracy są dość trudne i czasochłonne. Zatrudnienie w tej branży wiąże się z możliwymi zarobkami na poziomie od 2910 do 4360 złotych brutto miesięcznie. Te kwoty są dość ruchome. Wiele zależy od tego, jakie masz doświadczenie. Studia podyplomowe lub wykształcenie na kierunku archeologii na uniwersytecie mogą pozytywnie wpłynąć na twoje zarobki.
Grupa archeologów, którzy zarabiają najwięcej to zaledwie około 25% całości osób pracujących w tym zawodzie. Najlepiej opłacany archeolog zarabia kwoty sięgające około 4360 złotych miesięcznie. Ta praca wymaga skupienia, precyzji i poświęcenia wielu godzin przy znalezisku. Średnie zarobki na poziomie nieprzekraczającym 3600 zł miesięcznie to kiepska zachęta dla młodych ludzi studiujących archeologię.
Jak zostać archeologiem? Jakie wykształcenie jest wymagane?
Dowiedz się, czym zajmuje się archeolog, zanim podejmiesz ostateczną decyzję o obraniu tej ścieżki zawodowej. Wynagrodzenia w Polsce dotyczące tego zawodu są naprawdę niskie. Nie straszna ci praca w terenie? Jeśli marzysz o pracy archeologa, musisz spełnić kilka ważnych warunków. Jako dobry archeolog zadbaj o takie aspekty, jak:
- posiadanie odpowiedniego wykształcenia;
- dobrą kondycję fizyczną;
- sporo czasu wolnego na praktyki zawodowe.
Jedyną drogą, która pozwoli ci na wykonywanie zawodu archeologa, jest wybór właściwej ścieżki kształcenia. Wystarczy, że ukończysz studia na kierunku archeologii. Najlepiej jeśli będzie to uczelnia wyższa w formie uniwersytetu. Prestiż uczelni ma duży wpływ na późniejsze zainteresowanie twoją osobą przez pracodawców. Pamiętaj, że studia na tym kierunku mają najczęściej formę stacjonarną ze względu na ogromną ilość zajęć praktycznych.
Czym zajmuje się archeolog?
Praca archeologa najczęściej związana jest z poznaniem przeszłości człowieka na podstawie wykopalisk, ale nie tylko. Jako dobry specjalista w tej dziedzinie możesz pracować jako:
- pracownik naukowy zarządzający pracami na wykopaliskach;
- wykładowca na uczelni wyższej;
- pracownik muzeum;
- pracownik firmy prywatnej;
- rzeczoznawca ministra kultury ds. archeologii.
Praca archeologa
Decydując się na taką ścieżkę zawodową, masz wiele możliwości. Najlepsze zarobki osiągniesz jako wykładowca uczelni wyższych lub rzeczoznawca ministra ds. archeologii. Niestety nie ma to wiele wspólnego z prawdziwą, praktyczną pracą archeologa. Jeśli nie zależy ci na wysokich zarobkach, postaw na firmy prywatne lub zarządzaj wykopaliskami.
Kiedy zarobki rzędu 3600 złotych brutto miesięcznie są dla ciebie wystarczające, koniecznie postaw na własny rozwój intelektualny i praktyczny w tym zawodzie. Nadzorując wykopaliska, archeolog pracuje wiele godzin, ale z ogromną satysfakcją w razie odkrycia artefaktu.