Ile zarabia bankowiec? Od czego zależy jego płaca?

Zawód pracownika banku od lat jest uznawany za perspektywiczny i dający szerokie perspektywy rozwoju. Czy jest on także dobrze płatny? Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile zarabia bankowiec, zapoznaj się z naszym tekstem.

Bankowiec to pracownik operacyjny. Jego zadaniem jest obsługa klienta oraz sprzedaż produktów finansowych (konta, kredyty, lokaty oraz usługi dodatkowe w postaci np. polisy ubezpieczeniowej). Od specjalistów w tym obszarze zależy w dużej mierze to, czy bank zdoła zwiększyć skalę swojej działalności. To właśnie dlatego skuteczność jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na to, ile zarabia bankowiec w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.

Ile zarabia bankowiec i od czego zależy jego wynagrodzenie?

Raporty płacowe dotyczące rynku pracy w sektorze finansowym dają pewien ogląd na to, ile zarabia bankowiec. Wiele informacji można znaleźć w takich źródłach jak na przykład portale ekonomiczne, oferty pracy w sektorze finansowym oraz opinie umieszczone na branżowych forach internetowych. Na podstawie tych danych można wywnioskować, że szeregowy pracownik banku otrzymuje średnią miesięczną pensję brutto w granicach około:

  • 5000-6000 złotych w przypadku doradcy klienta indywidualnego. Specjaliści w tym obszarze zajmują się sprzedażą lokat, kredytów gotówkowych i hipotecznych oraz otwieraniem rachunków dla osób prywatnych,
  • 9000-10000 złotych dla pracowników zajmujących się obsługą klientów z sektora MŚP (małych i średnich przedsiębiorców).

Ile zarabia bankowiec obsługujący duże przedsiębiorstwa?

Na jeszcze wyższe wynagrodzenia mogą liczyć ci specjaliści, którzy sprzedają produkty finansowe dużym firmom. Płace w tym obszarze wynoszą czasem nawet kilkanaście tysięcy złotych. Trzeba jednak pamiętać, że praca na takim stanowisku wymaga także posiadania kontaktów biznesowych oraz dobrej znajomości finansów korporacyjnych.

Praca w banku daje szerokie możliwości rozwoju. Trudno jednak mówić tu o stabilności. Na to, ile zarabia bankowiec, w dużej mierze wpływa premia przyznawana za osiągane wyniki. Płaca zasadnicza jest zazwyczaj ustalana na dość niskim poziomie (bardzo często jest to pensja w wysokości ustawowego wynagrodzenia minimalnego), a kluczową rolę odgrywają premie.

Dodaj komentarz