Chemikiem określa się osobę, która skończyła studia na kierunku chemii. Choć to wąska specjalizacja, po szkole można szukać pracy w różnych miejscach i dziedzinach. Ile zarabia chemik i gdzie znajduje zatrudnienie?
Branża chemiczna dynamicznie się rozwija, a produkty chemiczne ułatwiają nam codzienne życie. Rośnie też zapotrzebowanie na specjalistów od badania składów roztworów. Czy wraz z większym zapotrzebowaniem na absolwentów chemii rosną też średnie zarobki w tej dziedzinie? W jakiej pracy chemik może najlepiej zarobić?
Spis treści
Miejsca zatrudnienia dla chemików?
Chcesz rozpocząć studia chemiczne i wiążesz przyszłość z tą dziedziną nauki? Pewnie niejednokrotnie zastanawiałeś się, ile zarabia chemik? Zarobki dla osób z takim wykształceniem są uzależnione od miejsca pracy. Po skończonych studiach będziesz miał w czym wybierać.
Największe zapotrzebowanie na chemików jest widoczne w zakładach produkcyjnych, kosmetycznych, przetwórczych i właśnie chemicznych. To tam pracownicy mogą wykonywać różne badania w laboratoriach i ośrodkach rozwojowych. Mogą też pracować w dziale kontroli jakości. Wielu chemików pozostaje na uczelni i kontynuuje prace badawcze, a cześć po kursie pedagogicznym przechodzi do szkół.
Ile zarabia chemik – widełki płacowe dla tego zawodu
Właśnie wybór ścieżki kariery ma największy wpływ na to, ile zarabia chemik. Średnia pensja dla wszystkich chemików wynosi około 3600 złotych. Ponad połowa otrzymuje pensje miesięczne netto w granicach między 3200 a 4600 złotych. Na początku kariery niedoświadczony chemik może otrzymać pensję jedynie nieco wyższą, od minimalnego wynagrodzenia. Należy sobie zadać pytanie, czy po kilku latach trudnych studiów takie zarobki są satysfakcjonujące.
Ponad 20 procent chemików zarabia jednak lepiej, niże 4600 złotych miesięcznie. Są to przede wszystkim wykładowcy akademiccy, a także pracownicy dużych zakładów chemicznych odpowiedzialni za rozwój przedsiębiorstwa. Szczególnie w tym drugim przypadku wraz z wysokimi zarobkami można zyskać satysfakcję zawodową.