Kapitan statku to najważniejsza funkcja na pokładzie okrętu. To od kapitana zależy, czy pasażerowie i ładunek dotrą do celu. Spekulacje na temat tego, ile zarabia kapitan statku, zakładają olbrzymie pensje. Aktualne informacje znajdziesz poniżej.
Nie każdy byłby gotów pracować jako kapitan statku. Jest to praca niezwykle stresująca i cechująca się olbrzymim zakresem odpowiedzialności. Popełnienie błędu w przypadku tej profesji może kosztować życie dziesiątek osób lub utratę ładunku o wartości wielu milionów złotych. Trzeba o tym pamiętać podczas analizy informacji, ile zarabia kapitan statku morskiego. Czytaj dalej!
Spis treści
Na jakie zarobki może liczyć kapitan statku morskiego?
Jeśli chodzi o to, ile zarabia kapitan statku, jedno jest pewne – wynagrodzenie na tym stanowisku jest nieosiągalne w przypadku większości innych profesji. Kapitanowie mogą liczyć na przeciętne wynagrodzenie na poziomie pomiędzy 20–30 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Najbardziej doświadczeni przedstawiciele tego zawodu uzyskują pensję, która jest nawet dwa razy wyższa od przeciętnych zarobków.
Obowiązki kapitana statku
Tak wysoki poziom dochodów nie powinien jednak nikogo dziwić. Kapitan jest odpowiedzialny za sprawne nawigowanie statkiem nie tylko podczas spokojnego rejsu, ale także podczas – a może nawet przede wszystkim – w trakcie kryzysowych sytuacji.
Czy odgórne regulacje decydują o tym, ile zarabia kapitan statku?
Po części tak. Ważną rolę w określeniu minimalnego wynagrodzenia pracowników morskich – w tym także kapitanów statku – pełni ITF, czyli Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu. Wprawdzie nie wszyscy marynarze, kapitanowie itp. należą do ITF, ale liczba armatorów będących jej członkami systematycznie rośnie.
Zgodnie z polityką przyjętą przez Międzynarodową Federację Pracowników Transportu kapitan statku może liczyć na zarobki nie niższe niż 21 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Jest to bardzo wysoki poziom zarobków w porównaniu np. z wynagrodzeniem osiąganym przez stewardów (niecałe 7 tysięcy złotych miesięcznie).
Wiesz już, ile zarabia kapitan statku. Czy jego wynagrodzenie jest adekwatne do odpowiedzialności obowiązków? Pamiętaj, że pełnienie tego stanowiska oznacza konieczność przebywania na morzu przez większą część roku. Zazwyczaj, za czas, w którym rejsy się nie odbywają, kapitan nie otrzymuje wynagrodzenia