Ile zarabia neurochirurg? Czy jego pensja jest adekwatna do odpowiedzialności za zdrowie i życie pacjenta?

Ile zarabia neurochirurg? Czym zajmuje się w swojej pracy i w jakich placówkach pracuje? Czy odpowiedzialność, jaką ponosi, jest odpowiednio wynagradzana? Odpowiedzi znajdziesz w naszym krótkim artykule.

Neurochirurgia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń układu nerwowego. W praktyce neurochirurg głównie wykonuje zabiegi operacyjne w obszarze mózgu i kręgosłupa. Takie operacje to często szansa dla osób niepełnosprawnych na odzyskanie zdrowia i sprawności. Z kolei źle przeprowadzony zabieg lub błędna diagnoza może mieć tragiczne skutki. Wiele zależy tu od wiedzy i ręki, trzymającej narzędzia chirurgiczne. Chcesz wiedzieć, ile zarabia neurochirurg? Czytaj dalej.

Kto może zostać neurochirurgiem? Jak długo trzeba się uczyć?

Neurochirurgiem może zostać absolwent studiów medycznych, który odbędzie staż w szpitalu i zda lekarski egzamin państwowy (LEP). Potem musi dostać się na wybraną specjalizację i pracować przez 6 lat jako rezydent na oddziale neurochirurgicznym. Rezydentura kończy się egzaminem ze specjalizacji. W sumie to około 13 lat żmudnej nauki i dwa trudne, stresujące egzaminy. Lekarz, który „zagląda” w ludzki mózg i układ ruchu, musi mieć ogromną wiedzę i pewną rękę. To wszystko ma wpływ na fakt, ile zarabia neurochirurg.

Czym konkretnie zajmuje się neurochirurg?

Ten specjalista medycyny wykonuje m.in. takie jak zabiegi, jak:

  • usuwanie tętniaków mózgu;
  • usuwanie guzów nowotworowych mózgu;
  • operacje złamań czaszki;
  • nastawianie przesuniętego dysku i kręgów w kręgosłupie;
  • operacyjne leczenie przepukliny kręgosłupa.

Zanim neurochirurg zakwalifikuje pacjenta do operacji, musi przejrzeć dokładnie jego dokumentację medyczną i zlecić dodatkowe badania. W zakres jego obowiązków wchodzi jeszcze leczenie pooperacyjne.

Ile zarabia neurochirurg?

To jedna z najlepiej opłacanych specjalizacji, więc zapewne jesteś ciekaw, ile zarabia neurochirurg. W państwowym szpitalu taki specjalista otrzymuje średnio 5 tys. złotych na rękę. Wielu lekarzy pracujących na oddziale przyjmuje pacjentów także w swoich gabinetach prywatnych. Wizyta kosztuje około 300 złotych. Najlepsi specjaliści, pracujący w dużych szpitalach i prywatnych klinikach, zarabiają średnio 10 tys. złotych na rękę.

Neurochirurgów nie ma wielu, w porównaniu do chirurgów ogólnych czy internistów. Tymczasem coraz więcej osób ma problemy z kręgosłupem. Wielu pacjentów to ranni w wypadkach komunikacyjnych. Pracy jest więc wiele, a wypłata adekwatna do wiedzy i odpowiedzialności.

Dodaj komentarz