Dzieciństwo jest szczególnym okresem w życiu człowieka. Z tego też względu wymaga odpowiedniej opieki lekarskiej. Zastanawiałeś się nad studiami i późniejszą pracą na specjalizacji pediatrycznej? Koniecznie sprawdź, ile zarabia pediatra!
Lekarze to grupa zawodowa, która w ogólnym mniemaniu nie może narzekać na wysokość otrzymywanego wynagrodzenia. Perspektywa wysokości przyszłej pensji często jest decydującą przy wyborze kierunku studiów. Tymczasem okazuje się, że średnie miesięczne wynagrodzenie zasadnicze pediatrów pracujących w państwowych placówkach to obecnie niespełna 5,4 tysiąca złotych brutto miesięcznie. Sprawdziliśmy, ile zarabiają pediatrzy w Polsce!
Spis treści
Ile zarabia lekarz pediatra? Czym zajmuje się pediatra?
Lekarz pediatra jest specjalistą z zakresu nauki o chorobach i schorzeniach występujących u dzieci. Osoba piastująca to stanowisko powinna posiadać szeroką wiedzę, która pozwala mu leczyć i zapobiegać chorobom z zakresu:
- układu krążenia;
- układu pokarmowego;
- układu oddechowego;
- układu odpornościowego;
- układu moczowego;
- układu wydzielania wewnętrznego;
- układu krwiotwórczego;
- narządów ruchu.
Jak zostać pediatrą?
Droga do zdobycia tytułu lekarza pediatry jest długa. Na początku kończy się studia medyczne oraz odbywa praktyki z różnych dziedzin medycyny. Absolwenci kierunków medycznych otrzymują ograniczone prawo do wykonywania zawodu. Na jego podstawie mogą odbyć trzynastomiesięczny staż w placówce służby zdrowia, który zakończony jest egzaminem państwowym. Jego pozytywne zakończenie daje możliwość rozpoczęcia studiów specjalizujących w dziedzinie pediatrii.
Ile zarabia pediatra w Polsce?
Mediana miesięcznego wynagrodzenia całkowitego lekarza pediatry w Polsce wynosi 9200 złotych brutto. Połowa lekarzy z omawianej specjalizacji otrzymuje pensję mieszczącą się w przedziale od 7000 do 12 100 złotych miesięcznie brutto. Średnie miesięczne wynagrodzenie podstawowe pediatry wynosi 5200 złotych brutto. Szacuje się, że minimalne wynagrodzenie na tym stanowisku to 3900 złotych brutto miesięcznie.
Od czego zależą pensje pediatrów?
Pensje lekarzy pediatrów są mocno zróżnicowane. To, ile zarabia pediatra, zależy przede wszystkim od:
- posiadanego stażu pracy;
- posiadanego wykształcenia;
- wielkości firmy, w której zatrudniony jest lekarz;
- województwa zatrudnienia.
Jak otworzyć własną pediatryczną praktykę lekarską?
Podejmując próbę odpowiedzenia na pytanie, ile zarabia pediatra, należy zaznaczyć, że najwyższymi zarobkami mogą pochwalić się osoby posiadające własną firmę. Aby jednak otworzyć prywatną praktykę pediatryczną, konieczne jest spełnienie szeregu warunków. Pierwszym z nich jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia i prawa do wykonywania zawodu lekarza na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Lekarz musi być członkiem Okręgowej Izby Lekarskiej oraz posiadać minimum dwuletnie doświadczenie zawodowe.
Miejsce świadczenia usług i sprzęt w gabinecie
Nie bez znaczenia jest też miejsce świadczenia usług. Gabinet powinien zostać wyposażony w odpowiedni sprzęt oraz uzyskać pozytywna opinię Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego. Samą działalność gospodarczą otwiera się poprzez złożenia odpowiedniego wniosku w urzędzie miasta lub gminy. Można to zrobić osobiście lub drogą online.
Aby uzyskać tytuł lekarza pediatry, należy ukończyć studia medyczne, odbyć praktykę zawodową, zdać egzamin państwowy i skończyć studia specjalistyczne. Po przebyciu tej długiej drogi możliwa jest praca z dziećmi w zakresie prewencji i leczenia chorób. Wiesz już, ile zarabia pediatra. Chociaż pensja większości lekarzy jest przyzwoita, należy stwierdzić, że lekarze pracujący w placówkach państwowych zarabiają znacznie mniej od swoich kolegów zatrudnionych w przychodniach i szpitalach prywatnych. Najwyższe zarobki osiągają lekarze prowadzący własny gabinet.