Ile zarabia pilot samolotu? Poznaj szczegóły pracy i zarobki pilotów

Ile zarabia pilot samolotu? Zawód ten wiąże się z wieloma niewiadomymi, również w kwestii wysokości pensji. Powszechnie uważa się, że są one na dość wysokim poziomie, jednak jak to wygląda w praktyce?

Pilot samolotu to zawód, który jest marzeniem niejednego małego chłopca. W rzeczywistości praca ta okazuje się jednak trudna i wymagająca wielu poświęceń. Czy jest aż tak interesująca, jak mogłoby się wydawać?

Pilot musi przestrzegać liczonych przepisów i brać na siebie odpowiedzialność, także za bezpieczeństwo innych.

Te czynniki niewątpliwie powinny wpływać na wysokość zarobków pilotów samolotów pasażerskich. Co trzeba zrobić, aby móc wykonywać ten zawód? Ile tak naprawdę zarabia pilot samolotu?

Jak wyglądają obowiązki pilota?

ile zarabia pilot samolotu - jak wyglądają obowiązki pilota?

Zanim sprawdzimy, ile zarabia pilot samolotu, warto wspomnieć o tym, z jakimi zadaniami musi mierzyć się w czasie swojej pracy. Jak można się domyślić, osoba ta zobowiązana jest do prowadzenia samolotu. Do niedawna wymagało to wiele uwagi i skupienia, jednak obecnie wykorzystuje się specjalne urządzenia, dzięki którym kierowanie maszyną jest znacznie prostsze.

Jeden z najważniejszych systemów to autopilot, za sprawą którego pilot przejmuje stery samolotu jedynie w czasie lądowania i startu. Jakie są jeszcze obowiązki każdego pilota?

  • kontrola parametrów lotu;
  • dbanie o bezpieczeństwo pasażerów;
  • reagowanie na nieprzewidziane sytuacje;
  • komunikacja z kontrolą ruchu lotniczego.

Pilot samolotu – droga do zawodu

Większość osób, która chce wykonywać ten zawód, rozważa wysokość zarobków pilota, jednak równie istotna jest droga do tej profesji. Jednym z warunków jest uzyskanie jednej z czterech poniższych licencji:

  • LAPL – Licencja Pilota Rekreacyjnego;
  • PPL – Licencja Pilota Turystycznego;
  • CPL – Licencja Pilota Zawodowego;
  • ATPL – Licencja Pilota Liniowego.

Z nich wszystkich tylko dwie ostatnie pozwalają na kierowanie samolotem w celach zarobkowych. Jak wygląda pensja pilota samolotu pasażerskiego i jak nim zostać?

Pilot samolotu cywilnego – jak nim zostać?

ile zarabia pilot samolotu - pilot samolotu cywilnego – jak nim zostać?

Za chwilę spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, ile zarabia pilot samolotu pasażerskiego, ale najpierw sprawdźmy, co należy zrobić w tym kierunku.

Na początku trzeba zaznaczyć, że konieczne jest przejście określonych oraz bardzo skrupulatnych testów zdrowotnych. Wszelkiego rodzaju choroby przewlekłe czy wady wzroku mogą uniemożliwić wykonywanie tego zawodu.

Kiedy uzyskasz odpowiednie badania, będziesz mógł rozpocząć naukę w jednej z prywatnych szkół lotniczych lub na studiach z zakresu pilotażu.

Każdy ze studentów zobowiązany jest biegle porozumiewać się językiem angielskim, a predyspozycje, takie jak odporność na stres czy umiejętność szybkiego podejmowania decyzji, są po prostu niezbędne.

Ile kosztuje zdobycie Licencji Pilota Liniowego?

Nabycie uprawnień do wykonywania każdego zawodu wymaga zarówno określonego wkładu pracy, jak i środków finansowych. W przypadku pilota konieczne jest m.in. uregulowanie opłaty otrzymanie specjalnej licencji. Są to niemałe koszty, które zależą od konkretnej szkoły, w której ubiegasz się o taki dokument.

Uzyskanie uprawnień to wydatek rzędu 150 000 złotych. Zanim przystąpisz do egzaminu, zobowiązany będziesz przelatać 1500 godzin oraz uzyskać 75 procent punktów. Biorąc pod uwagę tak złożoną ścieżką kariery, uważa się, że pensja pilota powinna być odpowiednio wysoka.

Kiedy jednak już uzyskasz licencję, znalezienie pracy w zawodzie nie będzie żadnym problemem. Zarobki pilota samolotu są dobre, a liczba międzynarodowych linii lotniczych gwarantuje dość łatwe znalezienie zatrudnienia. Ile zarabia pilot samolotu w Polsce? 

Ile zarabia pilot samolotu?

Ile zarabia pilot samolotu pasażerskiego? Jego pensja jest dosyć spora. Uwzględniając wysokie koszty zdobycia licencji, a także nieustannie ciążącą na pilocie odpowiedzialność za życie wielu osób, nie powinno to jednak dziwić.

W rzeczywistości konkretne zarobki pilota samolotu w Polsce są zależne od pełnionej przez niego funkcji, doświadczenia oraz pracodawcy. Należy zauważyć, że ekskluzywne linie lotnicze płacą swoim podwładnym znacznie więcej niż mniejsze firmy.

Ile zarabia pilot samolotu według średniej krajowej? 

Średnie wynagrodzenie w tym zawodzie waha się od 10 000 do 25 000 złotych. Górna granica jest jednak umowna, a najlepsi piloci zarabiają nawet kilka razy więcej. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku osób, które sterują myśliwcami. Ile zarabia pilot samolotu wojskowego?

Zarobki pilota myśliwca – jak wyglądają?

ile zarabia pilot samolotu - zarobki pilota myśliwca – jak wyglądają?

Znasz już odpowiedź na pytanie, ile zarabia pilot samolotu pasażerskiego. Osoby sterujące myśliwcami otrzymują zupełnie inne wynagrodzenie. W tym wypadku mówi się o kwotach rzędu 3500 do 15000 złotych brutto. Zarobki pilota myśliwca są jednak w dużej mierze zależne od posiadanego przez niego stopnia wojskowego.

Tym samym uśrednione miesięczne wynagrodzenie, na przykład kapitana, to około 6000 złotych brutto. 

Praca pilota wydaje się ciekawym i dobrze płatnym zawodem. Rzeczywistość jest jednak nieco inna, a konieczność ciągłego podróżowania to coś, co wiąże się z nieustannym stresem i presją, a czasem również problemami zdrowotnymi. Nie bez znaczenia jest także odpowiedzialność za setki osób obecnych na pokładzie samolotu. Wszystkie te czynniki wpływają na to, ile zarabia pilot samolotu.

Najczęściej zadawane pytania

Ile średnio zarabia pilot samolotu?

Wysokość wynagrodzenia pilota samolotu zależy od wielu czynników. Pilot samolotu pasażerskiego w Polsce zarabia średnio między 10 000 a 25 000 złotych.

Jak długo pracuje pilot?

Zgodnie z przepisami czas pracy członków załóg statków powietrznych nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym, 

Ile kosztuje kurs na pilota samolotu?

Uzyskanie licencji turystycznej pilota samolotu kosztuje około 15 000 złotych. Licencja turystyczna nie uprawnia jednak do czerpania korzyści materialnych z lotów. Moduły szkoleń dla pilotów obsługujących samoloty w liniach lotniczych mogą kosztować nawet od 150 tysięcy do 180 tysięcy złotych.

Dodaj komentarz