Ile zarabia prezes Orlenu Daniel Obajtek? Sprawdź, ile wynoszą zarobki prezesa PKN Orlen!

Zarobki w spółkach Skarbu Państwa są tematem, który budzi ogromne emocje u wielu obywateli. Jest to spowodowane tym, że takie podmioty finansowane są z państwowych pieniędzy, a zatem składają się na to podatnicy. Zobacz, ile zarabia prezes Orlenu!

Na wynagrodzenie oraz premie w organach nadzorczych podmiotów państwowych wpływa szereg czynników, z czego warto zdawać sobie sprawę. Takie organizacje są pod baczną obserwacją społeczeństwa, dlatego też zagadnienia z nimi związane są niejednokrotnie przedmiotem burzliwych dyskusji.

Poruszane są tutaj między innymi kwestie tego, czy zarobki na poszczególnych stanowiskach powinny być wysokie, ponieważ przecież źródłem finansowania są dosłownie portfele obywateli. Opinie są podzielone, jednak warto wiedzieć więcej o tym temacie. Sprawdź, jaką wypłatę otrzymuje prezes Orlenu i co ma na to wpływ!

Ile zarabia prezes Orlenu? Kim jest Daniel Obajtek?

Daniel Obajtek jest politykiem powiązanym z partią PiS. Przez pewien czas był wójtem Pcimia. Obecnie zajmuje stanowisko prezesa, a także dyrektora generalnego PKN Orlen – polskiego koncernu paliwowo-energetycznego, który istnieje na rynku od wielu lat. Skarb Państwa ma około 27,5% udziałów w kapitale podstawowym podmiotu. Z oświadczeń majątkowych dyrektora generalnego wynika, że zgromadził on niemałą fortunę.

Jakie jest wynagrodzenie Daniela Obajtka? Ile zarabia prezes PKN Orlen?

Dane na temat zarobków prezesa są publikowane cyklicznie co roku. Zatem, jeśli chcesz wiedzieć, ile zarabia prezes Orlenu, wystarczy, że będziesz śledzić te informacje. Wynika z nich, że w 2020 roku Daniel Obajtek zarobił w rocznym rozrachunku ponad 1,2 miliona złotych!

Kwota ta z pewnością robi wrażenie, jednak nie należy zapominać tutaj o tym, że chodzi o potężny podmiot, który prężnie działa i dodatkowo zajmuje się branżą paliwową, co z pewnością nie pozostaje bez znaczenia.

Jakie aspekty mają wpływ na pensję prezesa koncernu państwowego?

Na wynagrodzenia w podmiotach państwowych wpływa też fakt, że ich działalność jest bardzo rozbudowana. Nie są to niewielkie firmy o ograniczonym zasięgu, tylko olbrzymie przedsiębiorstwa. Zarządzanie taką organizacją jest odpowiedzialnym i wymagającym zadaniem, co również stanowi istotny czynnik. Takie stanowiska, wymagające ogromnej odpowiedzialności i odpowiednich kompetencji, pozwalają bardzo dobrze zarobić.

Stanowisko prezesa w spółce – ile można zarobić i czy to się opłaca?

Wiele osób zastanawia się nad prowadzeniem własnej działalności gospodarczej w formie spółki. Jeżeli takie przedsiębiorstwo otwiera osoba prywatna, nie jest to wówczas podmiot publiczny. Osoby zainteresowane taką formą prowadzenia biznesu mają do dyspozycji szereg możliwości, wśród których wymienić można spółki:

Różnią się one między sobą sposobem funkcjonowania. Kwestie finansowe zależą tutaj jednak od generowanych przychodów, a więc od liczby zgromadzonych klientów.

Lekcja, jaką można wynieść z powyższych informacji, mówi o tym, że generowanie dużych przychodów wymaga prężnej i rozbudowanej działalności. Wówczas dochody mogą być naprawdę wysokie. Dyskusje na temat pensji w podmiotach państwowych nie powinny nikogo dziwić, ponieważ oczywiste jest, że obywatele interesują się tym, co się dzieje z budżetem krajowym. Oczywiście zawsze trzeba pamiętać o tym, aby utrzymywać odpowiedni poziom debaty publicznej i dbać o kulturę wypowiedzi.

Fot. główne: PetroNews via Wikipedia, CC BY 3.0

Dodaj komentarz