Ile zarabia prezydent? Poznaj zarobki prezydenta, premiera i posłów. Od czego zależą ich wynagrodzenia?

Zarobki prezydenta oraz innych osób zajmujących stanowiska polityczne niewątpliwie budzą duże emocje i są popularnym tematem dyskusji wśród obywateli. Dotyczy to zarówno Polski, jak i innych krajów. Sprawdź, ile zarabiają prezydent oraz inni politycy!

Nie ulega wątpliwości, że funkcje polityczne wiążą się z zajmowaniem bardzo odpowiedzialnych oraz wpływowych stanowisk, które są obiektem pożądania naprawdę wielu osób. Zarządzanie państwem wymaga jednak kompetencji, rozsądku oraz szeregu innych cech. Zawody te z jednej strony cieszą się sporym szacunkiem społecznym, a z drugiej – wiąże się z nimi duża presja oraz ryzyko tego, że podejmowane działania będą komentowane przez szerokie grono osób.

Taka ocena jest stresująca, ale jednocześnie bardzo potrzebna – w końcu chodzi o dobro obywateli. Zobacz, ile zarabia prezydent! Na jakie zarobki mogą liczyć inne osoby na politycznych stanowiskach?

Ile zarabia prezydent? Wynagrodzenia osób zarządzających państwem

ile zarabia prezydent - wynagrodzenia osób rządzących

Politycy niewątpliwie zajmują wysoką pozycję w społeczeństwie. Wiele emocji wzbudza fakt, że ich wynagrodzenia są pokrywane z zasobów budżetowych kraju, na które składają się wszyscy podatnicy. W związku z tym pojawiają się liczne dyskusje na temat tego, czy pensje takich osób nie są zbyt wygórowane. Słyszy się głosy mówiące o tym, że funkcje te powinny być pełnione nieodpłatnie. Faktem jednak jest to, że takie osoby:

  • reprezentują kraj;
  • zarządzają państwem;
  • wpływają na kształtowanie prawa.

Trudno więc dziwić się, że za te działania mogą sporo zarobić, a także otrzymywać podwyżki.

Ile zarabia prezydent? Zarobki głowy państwa!

Wynagrodzenie prezydenta Polski wynosi około 25 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Kwota ta obejmuje wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatek funkcyjny. Wyliczanie pensji prezydenta odbywa się z wykorzystaniem mnożników kwoty bazowej, którą określa ustawa budżetowa.

Kanclerz Niemiec zarabia około 21 tysięcy euro, a prezydent Francji – ok. 15 tysięcy euro. Okazuje się więc, że prezydent RP nie otrzymuje wygórowanej kwoty, przynajmniej jak na europejskie standardy. Wciąż jest to jednak sporo więcej, niż otrzymuje wielu obywateli za pracę w innych profesjach.

Wynagrodzenie premiera, posłów i senatorów

Wiele osób chce wiedzieć nie tylko to, ile zarabia prezydent, ale też pensje innych osób na politycznych stanowiskach. Premier Polski, a także marszałkowie Sejmu i Senatu mogą liczyć na ponad 20 tysięcy złotych, a posłowie i senatorzy – na niemal 17 tysięcy. Prezydent Warszawy zarabia natomiast mniej więcej 18 tysięcy złotych.

Są to więc dość duże sumy jak na polskie realia, choć w sektorze prywatnym jest wielu specjalistów czy przedsiębiorców, którzy w ciągu miesiąca zarabiają znacznie więcej. Emerytury osób zajmujących stanowiska polityczne wynoszą zazwyczaj kilka tysięcy złotych.

Oświadczenia majątkowe w branży politycznej – czym są i co dają?

ile zarabia prezydent - oświadczenia majątkowe w branży politycznej – czym są i co dają?

Przydatnym źródłem informacji na temat zasobności portfeli osób działających w omawianym obszarze tematycznym są oświadczenia majątkowe, składane obowiązkowo przez przedstawicieli zawodów politycznych.

W dokumentach tych należy poinformować nie tylko o wysokości oszczędności, ale też o majątku w postaci posiadanych udziałów, wartościowych przedmiotów czy też nieruchomości. Obowiązek sporządzania takich oświadczeń ma na celu zapewnienie możliwości weryfikacji przez obywateli, czy polityk nie wzbogaca się na przykład w wyniku przyjmowania łapówek.

Płace osób sprawujących istotne funkcje państwowe to temat, który nieustannie powraca w dyskusjach. Nie ulega wątpliwości, że osoby zajmujące takie stanowiska zarabiają sporo jak na realia codziennej polskiej rzeczywistości. Kariera w branży politycznej to coś, co interesuje stosunkowo szerokie grono osób. Trzeba jednak pamiętać o ogromnej wręcz odpowiedzialności ciążącej na politykach, a także zdawać sobie sprawę z tego, jak wielki mają oni wpływ na kształtowanie życia obywateli Polski.

Dodaj komentarz