Ile zarabia protetyk dentystyczny? Podpowiadamy!

Protetyk dentystyczny ściśle współpracuje ze specjalistami z dziedziny stomatologii estetycznej. Okazuje się jednak, że jego praca jest zdecydowanie mniej opłacalna niż jego kolegów po fachu. Sprawdziliśmy, ile zarabiają protetycy dentystyczni!

Za sprawą protetyków dentystycznych każda osoba może cieszyć się pięknym i nienagannie wyglądającym uzębieniem. Prace najlepszych specjalistów w tej dziedzinie są właściwie niemożliwe do odróżnienia od naturalnego uśmiechu. Czy zawód ten jest godziwie wynagradzany? Specjalnie dla was sprawdziliśmy, ile zarabia protetyk dentystyczny w Polsce!

Czym dokładnie zajmuje się protetyk dentystyczny?

Praca protetyków dentystycznych przebiega przy ścisłej współpracy ze stomatologami. Technicy dentystyczni zajmują się wykonywaniem protez uzębienia, ale nie mają kontaktu z pacjentami, dla których pracują. Wszelką wiedzę na temat zamówienia czerpią od swoich kolegów po fachu. Praca protetyków odbywa się więc w ich pracowniach, gdzie całymi dniami przygotowują nowe i naprawiają uszkodzone protezy uzębienia.

Praca protetyka dentystycznego wymaga obszernej wiedzy oraz odpowiedniego wykształcenia, ale też ponadprzeciętnej precyzji, cierpliwości i zdolności manualnych. To stanowisko idealne dla osób ceniących sobie ciszę, spokój i posiadanie sporej przestrzeni osobistej oraz swobody pracy.

Ile zarabia protetyk dentystyczny w Polsce?

Jeśli zastanawiasz się, ile zarabia protetyk, to możesz się niemiło rozczarować. Okazuje się bowiem, że średnie zarobki protetyków w Polsce wynoszą około 3 000 złotych brutto miesięcznie. Jeśli do tej kwoty dołożymy pracę pod presją czasu i niejednokrotnie konieczność opracowania naprawdę dużej ilości zleceń, to mogłoby się wydawać, że praca protetyka jest zupełnie nieopłacalną. Na szczęście jest pewne światełko w tunelu. Badania pokazują, że najlepsi specjaliści z dziedziny protetyki pracujący w prywatnych klinikach i na podstawie prywatnych praktyk potrafią zarobić nawet od 5 000 do 10 000 złotych brutto miesięcznie. Wysokość wynagrodzenia zależy tutaj od ilości przyjętych zleceń oraz poziomu ich skomplikowania.

Zastanawiając się, ile zarabia protetyk dentystyczny w Polsce, należy mieć na uwadze, że zarobki w tym zawodzie potrafią być nieadekwatnie niskie w porównaniu do koniecznego wykształcenia i umiejętności.

Dodaj komentarz