Posiadanie własnego gospodarstwa rolnego to w dzisiejszych czasach prosta droga do sukcesu. Masz kawałek ziemi na wsi? Czasem wystarczy nawet hektar działki. Sprawdź, ile zarabia rolnik i przekonaj się, że warto iść tą drogą.
Nie każdy wie, jaki jest przeciętny dochód rolnika w Polsce. Główny Urząd Statystyczny podaje, ile zarabia rolnik. Często kwoty wynagrodzenia zależne są od miejsca zamieszkania oraz profilu prowadzonej działalności. Dochody w dużej mierze zależą od tego, jakie produkty rolne są sprzedawane przez rolnika, a także od ceny tych produktów. Dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych zazwyczaj jest niewielki i pozwala pokryć jedynie podstawowe koszty życia. Kiedy jednak masz sporo ziemi, masz opcję założenia produkcji rolnej. Dzięki temu na ziemi o powierzchni nawet 100 ha bez problemu zasiejesz plony, aby je sprzedać w sezonie. Czytaj dalej!
Spis treści
Ile zarabia rolnik w Polsce? Co mówią dane GUS?
Osoby pracujące jako rolnicy zarabiają w Polsce średnio około 4051,47 złotych brutto miesięcznie. To stosunkowo niewielka kwota, która dotyczy ogrodników, leśników i rybaków. Ile zarobisz jako rolnik indywidualny? W tym przypadku wiele zależy od wielkości twoich płodów rolnych. Kiedy samodzielnie ustalasz ceny produktów rolnych, zarobisz tyle, ile uda ci się sprzedać. Zastanawiasz się, ile zarabia rolnik na gospodarstwach z 1 ha? Według danych analitycznych indywidualnych gospodarstw rolnych z 1 ha, średnie zarobki oscylują na poziomie około 4000 złotych brutto miesięcznie.
Pamiętaj, że obliczenie dochodu na 1 ha ziemi jest ważne w kilku aspektach. Jakich? Oto one:
- szansa na otrzymanie dotacji społecznej;
- możliwość ubiegania się o stypendia socjalne dla studentów będącymi dziećmi rolników;
- opcja zdobycia kredytu na rozkręcenie działalności rolniczej.
Ile zarabiają rolnicy na 100 ha?
Obliczenia ekspertów dotyczą też tego, ile zarabiają rolnicy na 100 ha. W Polsce zarobki w rolnictwie to około 25–50 tys. euro rocznie. W porównaniu do innych krajów Europy jest to bardzo słaby wynik. We Francji próg opłacalności prowadzenia działalności rolniczej wynosi aż do 250 tys. euro rocznie. Porównując średnie zarobki z przeciętnym wynagrodzeniem w kraju, te wypadają bardzo słabo. Nie ma jednak ogólnej zasady, co do tego, ile zarabia rolnik. Wiele zależy od wielkości plonów, posiadanej ziemi oraz możliwości technologicznych rolnika. Według danych pochodzących z GUS zarobki rolników indywidualnych co roku rosną o około 500 złotych.
Czy warto zostać rolnikiem w Polsce? Opłacalność prowadzenia gospodarstwa rolnego
Zarobki rolnika w Polsce nie są zbyt duże, jednakże pozwalają na dość wygodne życie. Żeby zostać rolnikiem, musisz ukończyć stosowną szkołę. Potrzebna ci też ziemia, na której założysz pola uprawne. Zarobki w branży rolniczej w dużej mierze zależą od tego, ile masz ha użytków rolnych. Duże znaczenie ma także pogoda w sezonie. Im większe plony zbierzesz, tym więcej zarobisz.
Wiesz już, ile zarabia rolnik w Polsce. Pamiętaj, że jako rolnik możesz ubiegać się o liczne dopłaty od Urzędu Gminy lub rządu. Wystarczy, że wykażesz np. straty w wyniku złych warunków atmosferycznych. Prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego to bardzo ciężka praca. Pamiętaj o tym, zanim podejmiesz ostateczną decyzję o założeniu własnej działalności rolniczej.