Amazon jest największym sklepem internetowym na świecie, który ma swoją siedzibę także w naszym kraju. Firma chwali się konkurencyjnością w zakresie pensji dla pracowników. Czy tak jest w rzeczywistości? Ile zarabia się w Amazonie?
Największy sklep internetowy, Amazon, zatrudnia prawie 1,3 miliona pracowników na całym świecie. W naszym kraju jest to ponad 20 tysięcy osób, a dodatkowych kilka tysięcy to pracownicy sezonowi. Tak duża firma sama wyznacza standardy w płacach i sposobie rozliczania z pracownikami. Ile zarabiają najważniejsi sternicy Amazona, a na jakie pensje mogą liczyć szeregowi pracownicy w naszym kraju?
Spis treści
Ile zarabia się w Amazonie – pensje zarządu w USA
W ostatnich miesiącach można sporo usłyszeć o tym, ile zarabia się w Amazonie. Wszystko za sprawą ujawnionych pensji najważniejszych osób w tej firmie, a zatem dyrektorów generalnych. Wynagrodzenia kilku najważniejszych dyrektorów w skali roku opiewają na kwoty od 50 do nawet 220 milionów dolarów. Najciekawsze jest jednak to, że lwia część tej kwoty została wypłacona z zysków. Każdy z managerów posiada pakiet udziałów w firmie, dlatego większe zyski całego przedsiębiorstwa wpływają na ich dochody. Podstawowa wypłata pracowników wyższego szczebla nie przekracza 200 tysięcy dolarów.
Ile zarabia się w Amazonie w Polsce – stawki pracowników
Choć niska stała pensja w przypadku generalnych kierowników może motywować do pracy, wywołuje odwrotny efekt u szeregowych pracowników. Pensje fizycznych pracowników w naszym kraju to od 4000 złotych brutto, a liderzy otrzymują 5000 złotych.
Choć pensje mogą wydawać się wysokie z proponowanymi u konkurentów, nie są jednakowe dla wszystkich pracowników. Na wskazaną stawkę mogą liczyć tylko osoby, które będą przychodziły do pracy zgodnie z grafikiem, a zatem nie będą brały urlopów, zwolnień itp. Dla najlepszych i najbardziej wydajnych firma dodatkowo przyznaje premie w wysokości 15 % pensji.
Wiele osób chwyci się za głowy z niedowierzaniem, słysząc, ile zarabia się w Amazonie w Polsce. Jednak pensje są wypadkową charakterystyki rynku pracy i oferty konkurencji.