Chciałbyś wiedzieć, ile zarabia dziekan i czy to zarobki warte podjęcia kariery naukowej? Przekonaj się, jak wysoka jest pensja osoby kierującej danym wydziałem na uczelni i sprawdź, od czego to zależy.
Dziekan na uczelni to jedna z funkcji, która wiąże się z niemałym prestiżem. Aby objąć to stanowisko, należy legitymować się latami udanej kariery naukowej, w tym publikacjami oraz pracą ze studentami na uczelni. Dziekan to odpowiedzialne stanowisko. To właśnie od tej osoby w dużej mierze zależy poprawne funkcjonowanie uniwersytetu i jego wyniki. Czy idą za tym równie poważne pieniądze i to, ile zarabia dziekan, wynagradza jego trud? Sprawdź!
Spis treści
Ile zarabia dziekan – podstawowe informacje
Jak pokazują dane ankietowe, to, ile zarabia dziekan, może się znacząco różnić w zależności od rozmaitych czynników. Do najważniejszych należy zaliczyć specyfikę i lokalizację konkretnej uczelni. Trzeba przyznać, że w przypadku tej grupy zawodowej rozstrzał między najniższymi a najwyższymi pensjami jest duży. Dziekani zarabiający najlepiej mogą liczyć na ponad czternaście tysięcy złotych. Z kolei najniższe pensje to około sześć tysięcy złotych. Mediana w tym przypadku wynosi jedenaście tysięcy złotych. To wnioski płynące z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń.
Ile zarabia dziekan? – od czego zależą różnice?
Jak wspomniano, wpływ na pensję dziekana ma chociażby renoma czy lokalizacja uczelni. Należy także pamiętać, że dziekan nie otrzymuje wynagrodzenia jedynie za pełnienie funkcji administracyjnych. Pozostaje on pełnoprawnym pracownikiem naukowym. Jego pensja zależy także od prowadzonych zajęć czy projektów badawczych i grantów.
Różnice w zarobkach na uczelni
Świat uniwersytecki, jak żaden inny, kładzie nacisk na doświadczenie i osiągnięcia. Im dłużej pracuje dany pracownik naukowy i im wyższą ma pozycję w uczelnianej hierarchii, tym wyższe będą jego zarobki. Rozpoczynający swoją karierę doktorant będzie zarabiać zaledwie dwa tysiące złotych. Doktor może otrzymywać już około cztery i pół tysiąca. Oczywiście najwięcej zarabiają profesorowie. Pełnienie funkcji administracyjnych też jest popłatne. Wiesz już, ile zarabia dziekan. Taki pracownik uczelni może liczyć nawet na kilkanaście tysięcy. Rektorzy w niektórych przypadkach zarabiają kilkadziesiąt tysięcy złotych.