Ile zarabia ławnik? Przekonaj się, jak wiele można zarobić dzięki spełnianiu obowiązków ławnika! Przekonaj się, czy ich podjęcie wiąże się z dobrym uposażeniem, czy może są to raczej symboliczne kwoty.
Ławnik to funkcja obecna w wymiarze sprawiedliwości, która z zasady bardziej kojarzy się z amerykańskim niż polskim systemem. Któż nie widział filmów takich jak „Dwunastu gniewnych ludzi”, gdzie ława przysięgłych odgrywała znaczącą rolę. Jednak w Polsce również istnieje funkcja ławnika, choć ma ona nieco inny sens niż w USA. A jaka wiąże się z nią płaca? Przekonaj się, ile zarabia ławnik!
Spis treści
Ile zarabia ławnik? Podstawowe informacje
Na początek warto zauważyć, że w wielu sądach, w tym chociażby tych warszawskich, wciąż trwa nabór na ławników. Wedle statystyk tylko w Warszawie występuje zapotrzebowanie na kilkuset ławników, którzy mogliby pełnić ową funkcję. Osoby takie biorą udział w procesach od początku aż do końca. W pojedynczym procesie może brać udział dwóch lub trzech ławników. Powołać ich można do składu orzekającego maksymalnie dwanaście razy w ciągu roku. To, ile zarabia ławnik, jest oczywiście uzależnione od liczby tychże spraw.
Ile zarabia ławnik? Konkretne dane
Wedle powszechnie dostępnych danych jeden dzień pełnienia funkcji ławnika przekłada się na sto dwadzieścia siedem złotych brutto. W niektórych przypadkach można liczyć także na ryczałt za dojazd do sądu. Ten jednak z zasady nie jest wysoki. Widać więc, że stawki dla ławników nie są wygórowane. Plusem jest jednak fakt, że pełnienie funkcji ławnika pozwala zapewnić ubezpieczenie społeczne.
Ile zarabia ławnik? Stany Zjednoczone
W USA pełnienie funkcji ławnika ma zupełnie inną tradycję niż w Polsce. W tym kraju ławnicy zasiadają w sądach w o wiele większej liczbie i mają większy wpływ na ostateczny wyrok. Co więcej, pełnienie funkcji ławnika to nie tylko przywilej ale i konstytucyjny obowiązek. Każda osoba wezwana do pełnienia tej funkcji musi stawić się w sądzie. Jeżeli tego nie zrobi bez podania powodu, może spotkać ją kara. W Stanach bycie ławnikiem nie wiąże się przy tym z żadnym wynagrodzeniem. Jak więc widać, sytuacja finansowa polskich ławników i tak jest nieco lepsza.