Ile zarabia weterynarz? Sprawdź, od czego zależą zarobki lekarzy weterynarii w Polsce

Ile zarabia weterynarz, czyli osoba lecząca cudze zwierzęta? Zawód ten wiąże się z niemałą odpowiedzialnością za zdrowie i życie podopiecznych. Ile miesięcznie zarabia weterynarz? Czy długie i trudne studia są opłacalne? Sprawdź!

Zarobki weterynarza zwykle przekraczają przeciętne. Nie da się jednak ukryć, że ten zawód wymaga nie tylko miłości do zwierząt, ale także olbrzymiej wiedzy. Dowiedz się, jak zostać weterynarzem i jak wysoka jest wypłata przeciętnego lekarza zwierząt w Polsce i na świecie.

W ten sposób łatwiej będzie ci podjąć decyzję, czy ten zawód będzie odpowiedni dla ciebie. W końcu bardzo duża odpowiedzialność za małych pacjentów połączona z olbrzymią ilością pracy włożonej w naukę musi się opłacać. Ile zarabia weterynarz zaraz po studiach?

Ile miesięcznie zarabia weterynarz? Sprawdź medianę!

Ile zarabia weterynarz? Mediana w Polsce wynosi 4400 zł brutto, czyli ok. 3100 zł netto. Około 50% osób pracujących w zawodzie lekarza weterynarii zarabia między 3600-5300 zł brutto. Wypłata 25% osób jest wyższa od tej kwoty. Zarobki nie są więc zatrważająco duże, ale jednocześnie można uznać, że jest to zawód, który pozwala na komfortowe utrzymanie się. Na dodatek, taka praca jest związana z dużymi możliwościami awansu. Zarobki weterynarzy mogą mieć więc znacznie wzrastać.

Weterynarz – zarobki zaraz po studiach

Weterynarz, który dopiero skończył studia, nie może liczyć na zbyt wysoki zarobek. Niestety, brak doświadczenia oraz specjalizacji nie sprzyjają w tym przypadku dobrej wypłacie. Należy wtedy założyć, że prawdopodobnie trafisz do grona 25% najsłabiej zarabiających lekarzy weterynarii. 

Specjalizację można zrobić dopiero po 4 latach po ukończeniu studiów. Wtedy zdobędziesz już praktyczną wiedzę i doświadczenie. Zarobki weterynarza mogą być naprawdę wysokie, ale tylko pod warunkiem, że specjalista dobrze wie, co robi!

Lekarz weterynarii – zarobki osoby ze specjalizacją

Po studiach weterynaryjnych będziesz mógł prawdopodobnie wybrać jedną z kilku dostępnych specjalizacji. Wśród nich są m.in.:

 • choroby psów i kotów;
 • choroby trzody chlewnej;
 • choroby drobiu i ptaków ozdobnych;
 • użytkowanie i patologia zwierząt laboratoryjnych.

To, ile zarabia weterynarz, jest zależne od tego, jaką dokładnie specjalizację wybierze. Najpopularniejsza, czyli ta związana z chorobami psów i kotów, zapewnia zwykle największą pulę klientów. Jednakże to specjaliści, np. od zwierząt egzotycznych, zwykle mają wyższą stawkę za samą wizytę.

Wypłata technika weterynarii, a zarobki weterynarza w Polsce

Technik weterynarii to osoba, która ukończyła szkołę średnią i zdobywał uprawnienia pozwalające jej na asystowanie w klinice weterynaryjnej. Jej obowiązki zwykle są mniej odpowiedzialne niż samego lekarza. Mogą do nich należeć:

 • wykonywanie szczepień;
 • doglądanie pacjentów;
 • zmiana opatrunków. 

Samo leczenie prowadzić będzie jednak osoba, która ukończyła odpowiednie studia. Zarobki weterynarzy są więc w tym przypadku wyższe. Technik weterynarii zarabia ok. 2500-3500 zł brutto.

Weterynaria – zarobki we własnej klinice

Nie da się ukryć, że najwięcej zwykle zarabiają te osoby, które prowadzą własną klinikę weterynaryjną. To, ile zarabia weterynarz, w takim przypadku jest wypadkową liczby klientów, stawki za wizytę oraz kosztów działalności. Należy jednak zwrócić uwagę, że prowadzenie własnego przedsiębiorstwa nie jest dla każdego. Opłata za lokal, zakup sprzętu czy zatrudnianie i zarządzanie pracownikami są znacznie bardziej stresujące niż praca w wyznaczonych godzinach. Zarobki weterynarza mogą jednak w tym przypadku wzrosnąć nawet kilkukrotnie!

Weterynarz – ile zarabia inspektor weterynarii?

Praca w klinice weterynaryjnej bądź jej prowadzenie to nie wszystkie możliwości stojące przed lekarzem. Możliwa jest także praca w jednostkach państwowych. Ile zarabia weterynarz na stanowisku inspektora? To też zależy od stopnia! Wynagrodzenie brutto starszego inspektora wynosi 4834,80 zł. Niżej postawiony pracownik zarobi z kolei 2884,22 zł. Tak niskie zarobki sprawiły, że w 2019 roku w Polsce brakowało kilkuset pracowników na tym stanowisku

Ile zarabia weterynarz na uczelni?

Ścieżka kariery weterynarza może być też naukowa. Co prawda, zwykle takie osoby jednocześnie praktykują i wykładają na uczelniach, jednak jeśli to cię interesuje, być może uda ci się dostać pełen etat na uniwersytecie. Średnia płaca doktora na uczelni wynosi ok. 3000 zł brutto. Nie jest więc wysoka, jednak pozwoli ci na swój rozwój pod kątem prowadzenia badań np. nad chorobami zwierząt. Takie działanie jest istotne przez wzgląd na dobrostan czworonogów.

Zawód weterynarz – zarobki są zależne od miasta

Wybierając zawód weterynarza, musisz także dobrze zastanowić się nad tym, gdzie chcesz później pracować. Najbardziej opłacalne są w tym przypadku duże ośrodki miejskie. To w nich ludzie są najbardziej skorzy odwiedzania kliniki i leczenia swoich zwierząt, także przez wzgląd na wyższe zarobki. Z kolei praca na wsi bądź w mniejszych miejscowościach może wiązać się z pracą przy bydle i innych zwierzętach gospodarskich. Bywa ona trudniejsza pod względem fizycznym, a niekoniecznie lepiej płatna. Dlatego, już idąc na studia, zorientuj się, ile zarabia weterynarz w twojej miejscowości.

Zarobki weterynarzy w Polsce – pensja najlepszych

Zarobki weterynarzy w Polsce nie należą do najwyższych, ale nie da się ukryć, że ci najlepsi i najbardziej znani mogą mieć naprawdę wysokie comiesięczne wypłaty. Specjaliści będą zarabiać powyżej 10000 zł. Jeśli jednak chcesz znaleźć się na szczycie, musisz wziąć pod uwagę, że będzie to wymagało wielu lat ciężkiej pracy i nieustannej nauki. Nie zapominaj, że praca weterynarza często wiąże się z długimi godzinami spędzonymi na nogach!

Ile zarabia weterynarz za granicą? Sprawdź!

Jak przy wielu innych zawodach to, ile zarabia weterynarz za granicą, może zaskoczyć Polaków. Zarobki są zdecydowanie wyższe niż w kraju, dlatego niejeden specjalista zdecydował się już na emigrację. Na przykład, w Wielkiej Brytanii osoba po studiach może liczyć na wypłatę rzędu £35000 rocznie, co daje ok. 188000 zł. W przypadku pracy w Polsce mediana wynosi zaledwie 52 800 zł. Ile zarabia weterynarz w innych krajach? Oto lista rocznych zarobków:

 • USA – 95460 $ (ok. 370 tys. zł);
 • Niemcy – 50000 euro (ok. 220 tys. zł);
 • Francja – 58000 euro (ok. 265 tys. zł);
 • Japonia – 7450000 JPY (ok. 264 tys. zł);
 • Korea Południowa – ₩51683000 (ok. 171 tys. zł);
 • Brazylia – 101000 BRL (ok. 75 tys. zł).

Polska nie jest więc najlepiej opłacanym z krajów, jednak należy wziąć pod uwagę, że w tym przypadku emigracja może być trudniejsza. Specjalistyczny język oraz inna kultura znacznie ograniczają możliwości pracy lekarza weterynarii w innych krajach świata.

Zawód weterynarz – zarobki za granicą kuszą? Przygotuj się!

To, ile zarabia weterynarz poza Polską, może zachęcać do emigracji. W krajach zachodnich jest też sporo szans na rozwój. Wielu weterynarzy zna język angielski, więc emigracja do Wielkiej Brytanii czy USA wydaje się dość prosta. Nic bardziej mylnego! Nim podejmiesz decyzje o przeprowadzce, koniecznie sprawdź, jak wygląda rynek w danym miejscu. Sprawdź też uwarunkowania prawne dotyczące opieki nad zwierzętami, żeby nie doznać nieprzyjemnego zaskoczenia.

Weterynarz to też inne ścieżki kariery

Wybierając się na studia weterynaryjne, warto uświadomić sobie, że nie muszą one wiązać się bezpośrednio z pracą ze zwierzętami. Osoba po takich studiach może równie dobrze założyć swój własny biznes, np. oparty o produkcję żywności czy zabawek dla zwierząt. Zdobyta w trakcie studiów wiedza będzie na pewno niezmiernie pomocna. Dzięki niej lepiej zrozumiesz, czego potrzebują zwierzęta, i będziesz w stanie zaproponować dobre dla nich rozwiązania.

Zarobki weterynarzy nie powinny sprawić, że zmienisz swoje zdanie, jeśli taka praca to twoje marzenie! W tym zawodzie ważna jest pasja i zaangażowanie. Z tego powodu, choć przyszłą wypłatę warto wziąć pod uwagę, nie powinna być ona jedynym argumentem. To właśnie osoby z prawdziwą miłością do zwierząt są w stanie się wybić i zacząć zarabiać naprawdę dużo.

Dodaj komentarz