Ile zarabia programista w Niemczech?

Specjaliści IT to pracownicy rozchwytywani na polskim rynku pracy. W związku z tym mogą oni liczyć na wysokie płace. Czy podobnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o to, ile zarabia programista w Niemczech? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Jeśli chodzi o wysokość zarobków w Polsce, to specjaliści IT należą pod tym względem do ścisłej czołówki. Już początkujący specjalista ds. programowania nierzadko może liczyć na płacę zbliżoną do średniej krajowej (ok. 6,6 tys. zł brutto miesięcznie). Z kolei najbardziej doświadczeni profesjonaliści uzyskują nierzadko wynagrodzenie na poziomie ok. 20 tysięcy złotych. Czy taka sytuacja w naszym kraju przekłada się na to, ile zarabia programista w Niemczech?

Ile zarabia programista w Niemczech w porównaniu z polskimi odpowiednikami?

Podobnie jak w przypadku Polski, zarobki programistów w Niemczech również są zróżnicowane w zależności od takich czynników jak:

  • wielkość i renoma firmy;
  • lokalizacja – zasadniczo, na najbardziej atrakcyjne zarobki w IT można liczyć w miastach, które są centrami biznesowymi Niemiec;
  • znajomość technologii komputerowych;
  • doświadczenie zawodowe.

Zasadniczo, przeciętne wynagrodzenie programistów u naszego zachodniego sąsiada to poziom ok. 3-4 tysięcy euro (dane m.in. na podstawie informacji z portalu www.coderslab.pl). W przeliczeniu na PLN taka kwota może wydawać się bardzo atrakcyjna; kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie to znaczna kwota.

Z drugiej jednak strony trzeba wziąć pod uwagę, że minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosi w 2022 roku 3010 zł brutto, podczas gdy w Niemczech jest to 9,82 euro brutto, co w przeliczeniu na pełen etat daje niecałe 1600 euro (to około siedmiu tysięcy złotych).

Ile zarabia programista w Niemczech? Pensja a płaca minimalna

Relację zarobków do minimalnego wynagrodzenia trzeba brać pod uwagę podczas analizy tego, ile zarabia programista w Niemczech. Okazuje się bowiem, że w Polsce specjalista ds. programowania (na średnim poziomie) może liczyć na ok. trzykrotność wynagrodzenia minimalnego, podczas gdy w Niemczech jest to nieco ponad dwukrotność. W efekcie może okazać się, że pracownik IT ma lepszą pozycję zawodową w Polsce pomimo faktu, iż nominalny poziom wynagrodzenia jego niemieckiego odpowiednika jest nieco wyższy. Oczywiście, pełne porównanie zarobków wymaga także analizy kosztów życia w obydwu krajach.

Dodaj komentarz