Ile zarabia logopeda? Jak prowadzić gabinet logopedyczny? Jak dużo kosztuje własna poradnia?

Chcesz wiedzieć, ile zarabia logopeda? To praca, która wymaga zarówno doświadczenia, jak i kompleksowej wiedzy medycznej. Dowiedz się, czy warto mieć własny gabinet logopedyczny i jaka jest pensja w tym zawodzie.

Logopedia to dziedzina medycyny, która dotyczy przede wszystkim wady wymowy. Problemy tego typu dotyczą zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. W Polsce logopeda zarabia wynagrodzenie, dla którego mediana wynosi 4020 złotych brutto miesięcznie.

Specjaliści zajmujący się leczeniem wad wymowy zarabiają sporo. Jest to jednak znacznie gorzej opłacany zawód, aniżeli np. neurolog lub pedagog. Logopeda to zawód przyszłościowy, gdyż gwarantuje stałych klientów w każdym wieku. Jeśli pragniesz pomagać ludziom i jednocześnie zarabiać niezłe pieniądze, koniecznie dowiedz się, jak wygląda praca logopedy oraz zarobki.

Ile zarabia logopeda? Podpowiadamy!

Przede wszystkim to, ile zarabia logopeda, uzależnione jest od kilku czynników takich, jak:

  • miejsce wykonywania pracy;
  • liczba wypracowanych godzin;
  • doświadczenie lekarza.

Im większe doświadczenie specjalisty, tym wyższe zarobki. To naturalna kolej rzeczy. Zanim ukończysz specjalizację, wybierz też placówkę, w której przyjmiesz swoich przyszłych pacjentów. Jeśli wybierzesz instytucje państwowe, zarobisz średnio od 3530 do 5230 złotych brutto miesięcznie. Zarobki logopedy w placówkach państwowych są stałe i ulegają zmianie np. w przypadku wypracowania dodatkowych godzin w ramach premii.

Kiedy rozpoczniesz pracę na własnej działalności gospodarczej, twoje zarobki będą praktycznie nieograniczone. W takiej sytuacji wszystko zależy od tego, jak dużo pacjentów przyjmiesz w swoim gabinecie. Ile zarabia logopeda na własnej praktyce zawodowej? Mogą to być kwoty rzędu nawet 10 000 złotych.

Jako logopeda w przedszkolu zarobisz tyle, ile zaoferuje ci pracodawca. Najniższa płaca w tym przypadku nie przekracza minimalnej pensji krajowej. Na rynku pracy pojawiają się jednak oferty z wynagrodzeniem do 8000 złotych brutto. Zarobki przeciętnego logopedy w przedszkolu są więc bardzo dobre.

Ile zarabia logopeda za godzinę?

Średnie stawki godzinowe logopedy w pedagogice i nie tylko wahają się na poziomie od 50 do 100 złotych brutto. Godzina pracy logopedy to godne wynagrodzenie. Jako neurologopeda zarobisz jeszcze więcej, ponieważ w tym przypadku stawki w większych miastach sięgają nawet do 150 złotych za godzinę.

Dobry logopeda oferuje wiele usług zarówno dla dzieci i dorosłych. Otwórz własny gabinet, a zarobisz stawki sięgające nawet do 200 złotych za godzinę pracy. Ostateczne zarobki w dużej mierze zależne są od obowiązków logopedy i stażu pracy.

Czy zawód logopedy to wymagające zajęcie?

Chcesz dowiedzieć się, czym zajmuje się logopeda? Czy studia podyplomowe będą wystarczające do wykonywania tego zawodu? Diagnostyka zaburzeń mowy oraz leczenie problemów z dykcją lub jąkaniem to główne zadania logopedy.

Jako osoba na tym stanowisku zajmiesz się też ogólną diagnozą stanu rozwoju mowy. Poprowadzisz badania i działania praktyczne, które wpłyną na redukcję wad wymowy. Sama praca logopedy jest mocno wymagająca. Jako dobry specjalista zadbaj o wiedzę medyczną i pedagogiczną. W skrócie logopeda zajmuje się takimi czynnościami, jak:

  • ćwiczenie słuchu z pacjentem;
  • ćwiczenie ruchów języka;
  • kontrola żucia i połyku;
  • rozwój słownictwa i umiejętności wysławiania się;
  • modelowanie oddechu, który wpływa na prawidłową mowę.

Powyższe aspekty brzmią zachęcająco? Znasz już obowiązki oraz to, ile zarabia logopeda w Polsce. Zdobądź wykształcenie wyższe na uniwersytecie, a po uzyskaniu dyplomu załóż własną praktykę medyczną lub zatrudnij się w publicznej albo prywatnej placówce.

Dodaj komentarz