Terapeuta zajęciowy pracuje z osobami chorymi i niepełnosprawnymi. Jego zadanie nie jest łatwe, ale mimo to osoby zatrudnione na tym stanowisku pracy nie zarabiają dużo. Sprawdziliśmy dokładnie, ile zarabia terapeuta zajęciowy!
Terapeuta zajęciowy wykorzystuje różnorodne techniki pracy, aby przyczynić się do poprawy stanu zdrowia osób niepełnosprawnych, chorych i wymagających rehabilitacji. To zawód coraz bardziej pożądany na rynku pracy. Chętnych do jego wykonywania jest jednak niewielu. Wynika to przede wszystkim z niskiego poziomu płac. Sprawdziliśmy, ile zarabia terapeuta zajęciowy!
Spis treści
Na czym polega praca terapeuty zajęciowego?
Terapeuta zajęciowy pracuje z ludźmi w różnym wieku i z różnorodnymi problemami. Najczęściej są nimi osoby niepełnosprawne, chore i wymagające rehabilitacji. Ta odbywa się za pośrednictwem zajęć artystycznych, pracy manualnej lub kontaktu z naturą. Terapia zajęciowa najczęściej przyjmuje formy malowania obrazów, ćwiczeń tanecznych, śpiewania, grania na instrumentach, lepienia z gliny, gimnastyki lub innych aktywności o podłożu artystycznym lub gimnastycznym.
Terapeuta powinien być bardzo odpowiedzialny, empatyczny i pozytywnie nastawiony do wykonywanej pracy. Musi być również silny psychicznie i wytrwały, bo niejednokrotnie będzie miał kontakt z trudnymi pacjentami.
Ile zarabia terapeuta zajęciowy?
Jeśli zastanawiasz się, ile zarabia terapeuta zajęciowy, to musisz mieć świadomość, że jego zarobki nie należą do najwyższych. Początkujący terapeuci mogą liczyć na stawki oscylujące w granicach 2 500 złotych netto miesięcznie. Średnie zarobki terapeutów sięgają 2 700 złotych netto miesięcznie, a najlepsi zarabiają nieco ponad 3 tysiące złotych netto miesięcznie. Prywatne placówki proponują nieco wyższe pensje niż te pracujące we współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Podsumowując, zarobki terapeuty zajęciowych nie nalezą do najwyższych. Jeśli szukasz pracy na tym stanowisku, bierz pod uwagę, ile zarabiają terapeuci zajęciowi w różnych podmiotach. Być może warto poszukiwać zatrudnienia w prywatnej placówce, ponieważ te pracujące w ramach kontraktów z NFZ są w stanie zaproponować swoim specjalistom nieco niższe stawki.