We współczesnych firmach sprawne zarządzanie kapitałem (ekonomia) to podstawa sukcesu. Ile zarabia ekonomista? Gdzie pracują absolwenci kierunków ekonomicznych? Jeśli zainteresował cię temat perspektyw zawodowych ekonomisty, przeczytaj poniższy tekst.
Ekonomia to nauka o tym, w jaki sposób gospodarować ograniczonymi zasobami. Jest to szczególnie istotne w przypadku biznesu, w którym sukces zależy właśnie od efektywności zarządzania. Nie jest tajemnicą, ile zarabia ekonomista z dobrymi kwalifikacjami. Kompetentna osoba w tej branży to pożądany specjalista na rynku. Przekonaj się, na jakie zarobki może liczyć!
Spis treści
Czym zajmuje się ekonomista i jak nim zostać? Gdzie pracują absolwenci kierunku?
Ekonomista to osoba, który ma szerokie możliwości zatrudnienia przede wszystkim w takich segmentach rynku jak:
- bankowość (doradca klienta, analityk);
- księgowość (specjalista ds. rachunkowości);
- administracja (referent).
Gdzie ekonomista może znaleźć zatrudnienie?
Ekonomista może pracować… wszędzie. W każdym przedsiębiorstwie ceni się specjalistów biegłych w finansach. Aby zostać wykwalifikowanym ekonomistą, należy skończyć studia wyższe w obszarze ekonomii/finansów. Niezbędne są także znajomość języka obcego oraz dobrze rozwinięte umiejętności interpersonalne.
Technik ekonomista może zaś liczyć na stanowiska typowo asystenckie. Przykładowe z nich to młodszy księgowy oraz specjalista ds. obsługi kasowej w banku. Oczywiście, w przypadku zdobycia doświadczenia lub ukończenia studiów wyższych technicy także otrzymują wyższe zarobki brutto.
Ile zarabia ekonomista? Czy opłaca się zostać ekonomistą?
Ile zarabia ekonomista? Nie ma jednoznacznej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Poziom wynagrodzenia zależy przede wszystkim od:
- doświadczenia zawodowego;
- znajomości języków obcych;
- aplikacji biznesowych.
Ważna jest także wielkość przedsiębiorstwa. Zwykle korporacjach z kapitałem zagranicznym płaca ekonomisty może być nawet kilka razy wyższa niż w MŚP.
Ile zarabia ekonomista? Najlepiej opłacani specjaliści
Ciekawych informacji w tym zakresie dostarczają m.in. dane z ofert pracy. Zgodnie z nimi mediana zarobków ekonomisty to ok. 6140 złotych miesięcznie brutto. Najlepsi specjaliści w branży mogą zarabiać nawet ok. 9 000 zł i więcej. Przykładowo, profesjonalni analitycy danych oraz dyrektorzy finansowi zarabiają ponad 10 000 złotych netto. Z kolei najsłabiej wynagradzani ekonomiści zarabiają poniżej pięciu tysięcy złotych brutto.
Pensja ekonomisty to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. Na jakie benefity może liczyć ekonomista?
Na miesięczne wynagrodzenie całkowite obejmuje, oprócz płacy podstawowej, również benefity pozafinansowe. Ważne jest, ile zarabia ekonomista „na rękę”, ale korzyści z takiej pracy to nie tylko pensja. To także takie dodatkowe świadczenia jak na przykład:
- karnet na siłownię;
- samochód służbowy;
- prywatna opieka medyczna;
- ubezpieczenie na życie,
Droga do tego, by zostać profesjonalnym ekonomistą, jest jednak długa. Zdobycie renomy wymaga kilkunastu lat ciężkiej pracy, ukończenia prestiżowej uczelni oraz dobrej znajomości co najmniej 1 języka obcego.