Praca w księgowości wiąże się z dużą odpowiedzialnością i wymaga sporej wiedzy, a także ogromnej skrupulatności. Wiele osób rozważa tę ścieżkę kariery i chce się dowiedzieć, jakie są zarobki w tej branży. Zobacz, ile zarabia księgowy!
Na to, ile zarabia księgowy, ma wpływ szereg różnorodnych czynników. Na ten temat tworzone są różne raporty. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj z pewnością forma zatrudnienia, zakres wykonywanych zadań, a także miejsce zajmowane w hierarchii. W dużych firmach opracowywanie dokumentacji finansowej niejednokrotnie nie ogranicza się do działań jednej osoby – często jest to cały zespół ludzi, pomiędzy którymi rozdzielone są poszczególne obowiązki oraz zagadnienia tematyczne. Sprawdź, ile może wynosić pensja księgowego na poszczególnych stanowiskach!
Spis treści
Ile zarabia księgowy zatrudniony w przedsiębiorstwie?
Wśród czynników wpływających na zarobki księgowego zatrudnionego na umowę o pracę lub kontrakt natury cywilnoprawnej wymienić można między innymi:
- rozmiar przedsiębiorstwa;
- zakres zadań do wykonania;
- wielkość miasta.
Wynagrodzenia osób pracujących w tej dziedzinie wahają się w zakresie od 4 do 6 tysięcy złotych brutto. Główny księgowy może zarabiać nawet osiem tysięcy złotych, podczas gdy jego młodszy księgowy powinien nastawiać się na około 3–4 tysiące miesięcznie. Na kwoty netto wpływają należności o charakterze podatkowym i ubezpieczeniowym. Jak widać, jest to całkiem atrakcyjna finansowo posada.
Jakie jest wynagrodzenie w księgowości przy prowadzeniu własnej firmy?
To, ile zarabia księgowy prowadzący własną działalność gospodarczą, zależy przede wszystkim od tego, ilu klientów uda mu się zdobyć. Duże znaczenie mają tu koszty prowadzenia swojego biznesu, na które składać się mogą elementy takie jak:
- wynagrodzenia pracowników;
- wynajem biura;
- oprogramowanie;
- sprzęt elektroniczny;
- akcesoria biurowe.
Nie bez znaczenia pozostaje zakres wykonywanych zadań. Księgowy ds. rozliczeń kadrowo-płacowych ma inne spektrum obowiązków niż księgowy ds. należności albo osoba zajmująca się pomaganiem klientom indywidualnym w przygotowywaniu deklaracji podatkowych.
Praca w księgowości a awans zawodowy w tej branży
Zdobycie wiedzy i doświadczenia, które pozwolą na pracę na stanowisku samodzielnego księgowego, na pewno zajmie sporo czasu. Awans zawodowy jest jak najbardziej możliwy, jednak jego zdobycie jest możliwe tylko w wyniku zdobywania doświadczenia, co jest procesem czasochłonnym. Niemniej wraz z zajmowaniem coraz wyższych stanowisk rośnie też pensja, dlatego warto mieć ten aspekt na uwadze, jeśli swoją ścieżkę kariery widzisz właśnie w księgowości.
Jak zostać księgowym i jakie są wymagania w tym zawodzie?
Osoby, które chcą działać w tej branży, nie muszą zdawać egzaminu. Teoretycznie księgowym może zostać każdy, kto ma odpowiednią wiedzę. Niemniej pracodawcy często wymagają ukończenia studiów kierunkowych, aby mieć pewność, że potencjalny kandydat faktycznie wie, na czym polega ta profesja. Jeżeli chce się świadczyć usługi z zakresu rachunkowości w ramach własnej działalności gospodarczej, nie trzeba posiadać certyfikatów. Należy mieć na uwadze jednak to, że samodzielne zdobywanie wiedzy w tym obszarze może być trudne ze względu na skomplikowane i ciągle zmieniające się przepisy.
Średnie wynagrodzenie brutto księgowego – czy to miarodajna informacja?
Osoby zainteresowane zarobkami osób zajmujących się księgowością mogą znaleźć na ten temat wiele informacji. Trzeba jednak mieć na uwadze, że dane takie jak mediana czy średnia nie dają tak naprawdę miarodajnej wiedzy na temat wynagrodzeń. Są to kwoty o charakterze czysto poglądowym, ponieważ sumy zarobków mogą różnić się w zależności od miasta czy stanowiska. Wpływa na to szereg czynników, dlatego też nie należy mocno sugerować się dostępnymi danymi. To, ile zarabia księgowy, zależy od naprawdę wielu czynników.
Praca księgowego bez wątpienia wymaga dużej staranności i precyzji, a także dbałości o szczegóły. Często wykonywanie zadań związanych z opracowywaniem dokumentacji rozliczeniowej jest czasochłonne i żmudne. Dotyczy to zwłaszcza korporacji, które w swojej działalności generują bardzo dużo różnych dokumentów. Niemniej księgowość z pewnością jest profesją potrzebną i ważną – mnóstwo ludzi decyduje się w dzisiejszych czasach na prowadzenie własnej firmy i potrzebuje profesjonalnego wsparcia w zakresie rachunkowości.