Praca w spedycji u wielu wzbudza spore zainteresowanie, inni natomiast zupełnie nie zdają sobie sprawy, co oznacza ten termin. Zatrudnienie w tym zawodzie może być niejednokrotnie ciekawym pomysłem. Zobacz, ile zarabia spedytor i na czym polega ta profesja!
Zakres obowiązków spedytora jest dosyć szeroki. W ujęciu ogólnym jest to osoba odpowiedzialna za organizację przewozu różnego rodzaju ładunków. Jest to więc stanowisko związane z wykonywaniem zadań z zakresu transportu. Zapotrzebowanie na takie usługi jest dosyć duże zarówno, jeśli chodzi o trasy krajowe, jak i o charakterze zagranicznym. Zarobki w tej profesji nie są złe, co sprawia, że wiele osób pragnie związać swoją przyszłą karierę zawodową właśnie z tym kierunkiem. Dotyczy to również ludzi, którzy zastanawiają się nad przebranżowieniem. Sprawdź, ile zarabia spedytor!
Spis treści
Co to jest spedycja i na czym polega praca spedytora?
Spedycja jest ściśle powiązana z transportem towarów. Można mieć tutaj do czynienia z przewozem:
- drobnicowym;
- całopojazdowym;
- wielkogabarytowym;
- konwencjonalnym.
Terminy te odnoszą się do wielkości transportowanych produktów. Spedytor w swojej pracy wykonuje zadania organizacyjne związane między innymi z:
- planowaniem przewozu
- przygotowywaniem dokumentacji
- odbiorem przesyłek
- zawieraniem umów
Jest to bardzo odpowiedzialna profesja, gdyż funkcja spedytora wpływa niejednokrotnie na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa, ponieważ towary muszą trafiać do miejsca docelowego zgodnie z harmonogramem.
Zatrudnienie w branży transportowej a pensja – ile zarabia spedytor?
Wiele osób może rozważać karierę zawodową w tej właśnie dziedzinie. To, ile zarabia spedytor, zależy oczywiście od zawartej umowy i jej szczegółów. Można oszacować pensje na takich stanowiskach na mniej więcej 3600 złotych netto. Osoby, które decydują się na zatrudnienie w tym obszarze, mogą więc liczyć na około 5000 złotych brutto. Niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, że decydujące są tutaj wynegocjowane warunki oraz wymagane od pracownika kwalifikacje. Zawsze należy weryfikować detale zawieranych kontraktów.
Jakie wyzwania wiążą się z pracą w branży transportu towarów?
Nie ulega wątpliwości, że obowiązki wykonywane na stanowisku spedytora mogą generować niejednokrotnie problematyczne sytuacje. Trzeba radzić sobie z organizacją transportu ładunków, a nieraz mogą się tutaj zdarzyć rozmaite opóźnienia i sytuacje losowe. Podczas odbioru przesyłek należy natomiast wykazać się skrupulatnością i odpowiedzialnym podejściem, ponieważ konieczne jest sprawdzenie, czy wszystko się zgadza z zamówieniem. Dodatkowo czynności związane z opracowywaniem dokumentacji wymagają dużej dokładności i staranności. Choć praca ta może wydawać się łatwa, wiąże się z nią szereg wyzwań.
Popyt na usługi z zakresu logistyki – czy zawód spedytora jest opłacalny?
Z usług spedycyjnych korzystają naprawdę różnorodne przedsiębiorstwa, dlatego też zainteresowanie profesjonalnym wsparciem w tej właśnie dziedzinie jest całkiem spore. Pomoc tego rodzaju może być potrzebna w podmiotach zajmujących się na przykład:
- produkcją;
- handlem;
- magazynowaniem.
Organizacja transportu jest bardzo ważnym zagadnieniem, które odgrywa jedną z kluczowych ról w wielu firmach, dlatego też zatrudnienie w tym obszarze okazać się może w licznych przypadkach świetnym pomysłem. Jeżeli rozważa się swoją ścieżkę kariery, z pewnością warto wziąć tę opcję pod uwagę.
Jak zostać spedytorem i co jest potrzebne?
Do prowadzenia biznesu w spedycji niezbędna jest licencja, a także w wielu przypadkach certyfikat kompetencji zawodowych. Ponadto w zależności od tego, jaki zakres zadań chcesz wykonywać, możesz potrzebować dodatkowych zezwoleń. Musisz więc zweryfikować, jakie wymagania prawne stawiają przed tobą przepisy. Trzeba poświęcić czas na ustalenie swoich celów oraz wyszukiwanie informacji. Wykształcenie kierunkowe nie jest konieczne, niemniej jednak technikum, szkoła policealna, czy też studia związane z transportem mogą się bardzo przydać. Są one niejednokrotnie wymagane przez pracodawców.
Gdzie szukać ofert pracy na stanowisku spedytora?
W sieci nie brakuje miejsc, w których osoby zainteresowane zatrudnieniem w charakterze spedytora mogą szukać ofert. Komunikacja z potencjalnymi pracodawcami poprzez takie portale jest niejednokrotnie bardzo prosta, wygodna oraz szybka, co z pewnością nie pozostaje bez znaczenia z punktu widzenia osób chcących podjąć się określonych wyzwań.
Jeśli chcesz zostać w przyszłości spedytorem międzynarodowym, czy też krajowym musisz pamiętać o tym, że jest to naprawdę bardzo angażujące i wymagające zajęcie. Niezbędna jest tutaj dbałość o szczegóły, dyspozycyjność, a także umiejętność radzenia sobie z problematycznymi sytuacjami. Przy wyborze swojej ścieżki zawodowej nie należy kierować się tylko zarobkami. Bez wątpienia trzeba wziąć pod uwagę również swoje indywidualne zainteresowania i kompetencje.
Najczęściej zadawane pytania
Ile zarabia spedytor międzynarodowy 2024?
Przeciętne wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi około 5000 złotych brutto.
Ile zarabia spedytor bez doświadczenia?
Młodszy spedytor, czyli taki, który dopiero rozpoczyna karierę w tej branży, może liczyć na zarobki wynoszące około 3000 złotych brutto.
Jak zostać spedytorem międzynarodowym?
W tym zawodzie nie jest potrzebne wykształcenie wyższe, ale studia związane z transportem lub logistyką na pewno się przydadzą i będą atutem podczas poszukiwania pracy.