Obecnie wiele młodych osób zastanawia się, jak zostać marynarzem. To ciekawa i jednocześnie angażująca praca. Chcesz wiedzieć, ile zarabia marynarz w Polsce i za granicą? Sprawdź, czy praca na morzu jest opłacalna.
Wahasz się nad tym, czy zostać pracownikiem statku? Pensja mechanika na morzu, a także gaża armatora jest naprawdę atrakcyjna. Obecnie zawód marynarza cieszy się ogromną popularnością nie tylko ze względu na wysokość pensji. Możliwości rozwoju, awansu, a także szansa na zwiedzanie świata – to główne czynniki, które sprawiają, że młodzi ludzie decydują się na taką drogę zawodową. To, ile zarabia marynarz, także stanowi ważny aspekt przy podejmowaniu decyzji o pracy na morzu. Jeśli chcesz dołączyć do załogi statku, potrzebujesz ukończonych kursów lub wykształcenia kierunkowego. Ważny jest także stan twojego zdrowia. Tężyzna fizyczna oraz spryt to cechy pożądane u każdego marynarza.
Spis treści
Praca marynarza – jak zostać częścią załogi statku?
Chcesz być członkiem załogi statku transportowego? W kwestii pełnionej funkcji wiele zależy od twojego wykształcenia i umiejętności. Jako pracownik transportu wodnego masz szanse awansować na takie stanowiska, jak:
- pierwszy oficer;
- starszy oficer;
- bosman;
- kapitan statku;
- starszy marynarz;
- starszy mechanik;
Praca na statku – co trzeba zrobić?
Zanim dowiesz się, ile zarabia marynarz, powinieneś poznać podstawowe wymagania formalne. Kiedy chcesz zaciągnąć się na statek, musisz przede wszystkim ukończyć podstawowe kursy. W tym przypadku liczy się też wykształcenie kierunkowe. Zanim zaaplikujesz na stanowisko marynarza (lub jakiekolwiek inne związane z żeglugą), potrzebujesz:
- kurs indywidualnych technik ratunkowych;
- kurs pożarowy;
- kurs pierwszej pomocy;
- kurs odpowiedzialności wspólnej i bezpieczeństwa własnego.
Jakie są inne wymagania?
Jako pracownik statku morskiego potrzebujesz także książeczki żeglarskiej. W Polsce obecnie działa co najmniej kilka placówek, które pozwolą ci na zdobycie tytułu np. technika nawigacji. Podstawowym wymogiem jest posiadanie wykształcenia średniego. Jako przyszły marynarz z aspiracjami awansu pomyśl o uzupełnieniu swojego wykształcenia. Kiedy ukończysz kursy na uczelni, udaj się do urzędu morskiego. W tym miejscu wyrobisz książeczkę oraz świadectwo, które uprawnia do objęcia stanowiska młodszego marynarza.
Ile zarabia marynarz? Najważniejsze informacje
Chcesz wiedzieć, ile zarabia marynarz? Pensje wykwalifikowanych pracowników na statku sięgają nawet do 10000 dolarów miesięcznie. Jednak w Polsce marynarz zarabia średnio od 6000 do 10000 złotych brutto miesięcznie. Są to spore kwoty, które wynikają z dużego zapotrzebowania na specjalistów potrzebnych do obsługi statku, choć Polska pozostaje daleko w tyle względem innych krajów. Zarobki marynarza za granicą sięgają poziomu nawet 7000 dolarów miesięcznie. Jak to wygląda na poszczególnych stanowiskach? Oto najciekawsze dane:
- marynarz – do 2000 dolarów miesięcznie;
- starszy marynarz – do 2200 dolarów miesięcznie;
- bosman – do 2500 dolarów miesięcznie;
- oficer – do 3000 dolarów miesięcznie;
- starszy oficer – do 7000 dolarów miesięcznie;
- kapitan – do 10 000 dolarów miesięcznie.
Zarobki za pracę na morzu
Widzisz już, ile zarabia marynarz. Nie powinno cię to dziwić. Na rynku pracy w branży transportu wodnego jest duże zapotrzebowanie na pracowników. Ofert pracy nie brakuje, a ty jako specjalista możesz liczyć na zarobki sięgające nawet 40000 złotych brutto miesięcznie. Takie kwoty osiągniesz tylko w zagranicznych firmach zajmujących się żeglugą. Kiedy zatrudnisz się w Polsce jako marynarz, na pewno zarobisz znacznie mniej, aniżeli za granicą.
To, ile zarabia marynarz, bez wątpienia kusi wiele młodych osób. Zastanów się jednak dwa razy, czy czas spędzony na morzu jest wart pensji marynarza. Dowiedz się, jak wygląda dzień pracy pracownika pokładowego. Jeśli odpowiada ci taki tryb pracy zawodowej, koniecznie ukończ kursy, zdobądź wykształcenie i rozpocznij swoją karierę na statku.