Kim jest operator żurawia? Na czym polega praca budowlana na wysokościach? Ile zarabia operator żurawia?

Ile zarabia operator żurawia na miesiąc? Jak zostać operatorem dźwigu? Czy praca na wysokościach jest niebezpieczna? Dowiedz się wszystkiego z poniższego artykułu!

Praca operatora dźwigu może być niebezpieczna, ponieważ pracownik swoje działania przeprowadza z kabiny zlokalizowanej kilkadziesiąt metrów nad ziemią. Jednak zarobki operatorów żurawi mogą być atrakcyjne. Sprawdź, ile zarabia operator żurawia i jak nim zostać!

Kim jest operator żurawia?

Zanim dowiesz się, ile zarabia operator żurawia, sprawdź, na czym polega ten zawód. Żuraw jest specjalnym rodzajem dźwigu, który uważany jest za największą maszynę roboczą. Wszystkie żurawie muszą być obsługiwane przez wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów. Praca operatora tej maszyny opiera się na przemieszczaniu za pomocą dźwigu różnego rodzaju ładunków, transporcie materiałów i montażu. Operator żurawia ma bardzo odpowiedzialną i wymagającą pracę, jednak wynagrodzenie na tym stanowisku jest bardzo atrakcyjne. Czytaj dalej i dowiedz się, ile zarabia operator żurawia!

Jak zdobyć pracę na stanowisku operatora żurawia?

Zanim staniesz się operatorem żurawia, musisz przejść specjalne szkolenia, nabyć umiejętności, zdobyć wiedzę i zaliczyć specjalne egzaminy, dzięki którym zyskasz uprawnienia do zarządzania dźwigiem. Na początku trzeba ukończyć kurs na operatora żurawia, który przygotowuje pracowników do pracy na wysokościach. Po części teoretycznej obejmującej przepisy BHP, obowiązki operatora w trakcie pracy i przepisy, przychodzi czas na część praktyczną, w trakcie której kursant uczy się obsługi urządzenia. Po pozytywnym zakończeniu kursu można zdobyć zaświadczenie kwalifikacyjne, które jest ważne przez 5 lat. Po tym okresie trzeba przedłużyć uprawnienia do pracy na tym stanowisku.

Obowiązki operatora żurawia

To, ile zarabia operator żurawia, wynika z odpowiedzialności jego obowiązków. Najważniejszym zadaniem operatora żurawia jest bezpieczne transportowanie ładunku w obrębie miejsca budowy. Przed rozpoczęciem pracy operator jest zobligowany do zapoznania się ze specyfiką miejsca i warunków, w jakich przyjdzie mu pracować. Ponadto musi zapoznać się z dokumentacją i stanem technicznym urządzenia. Poza tym operator żurawia powinien potrafić skutecznie ocenić warunku atmosferyczne, zbadać okolicę i określić plan działania. Następnie pracownik może zająć miejsce w kabinie i sterować dźwigiem za pomocą urządzenia sterowniczego. W ten sposób przemieszcza ładunki. Praca operatora jest powiązana z sygnalistą, który przekazuje instrukcje i informacje.

Ile zarabia operator żurawia za granicą?

Za granicą specjaliści na tym stanowisku mogą zarobić bardzo dobre pieniądze. W Norwegii przeciętne wynagrodzenie operatora żurawia wynosi ponad 10 000 złotych miesięcznie. Natomiast w Niemczech i Wielkiej Brytanii operatorzy otrzymuję 13 euro lub 13 funtów na godzinę.

Ile zarabia operator żurawia w Polsce? Wynagrodzenie miesięczne na tym stanowisku

Mimo tego, że w Polsce ciężko osiągnąć poziom zagranicznych zarobków, praca na stanowisku operatora żurawia może być opłacalna jak na rodzime warunki. Średnie wynagrodzenie zatrudnionych na umowę o pracę wynosi około 4500 złotych na miesiąc. Natomiast jeśli posiadasz własną działalność gospodarczą, możesz liczyć na zarobek w granicach 6500 złotych miesięcznie. Zważywszy na fakt, że ceny w Polsce są niższe niż za granicą, a także brak konieczności emigracji i znajomości języka, praca ta może być atrakcyjna.
Wiesz już, ile zarabia operator żurawia w Polsce i za granicą. Jeśli chciałbyś pracować na tym stanowisku, musisz liczyć się z koniecznością odbycia specjalnego kursu szkoleniowego. Jednakże po zakończeniu nauki możesz liczyć na atrakcyjne zarobki, które pozwolą ci żyć na dobrym poziomie w naszym kraju.

Dodaj komentarz