Możliwości pracy w sektorze bankowym są spore, dlatego wiele osób decyduje się na tę ścieżkę kariery. Wynagrodzenie pracowników zależne jest od ich doświadczenia i spoczywającej na nich odpowiedzialności. Ile zarabia się w banku?
Sektor bankowy to nie tylko praca w roli doradcy klienta, choć oczywiście ta jest najpopularniejsza. Pracownicy na tym stanowisku stanowią pierwszą linię kontaktu banku z klientami i potencjalnymi klientami. Stanowisk doradczych, analitycznych i eksperckich w banku jest jednak co najmniej kilkanaście, a każde z nich cechuje się innym wynagrodzeniem. Sprawdź, ile zarabia się w banku.
Spis treści
Zarobki na stanowisku doradcy klienta
Wynagrodzenie na tym stanowisku zależy od doświadczenia pracownika i typu klienta, któremu oferuje usługi doradcze. Najwyżej wyceniane jest bycie doradcą klienta strategicznego w sektorze B2B, ponieważ taka osoba może liczyć na średnie zarobki w Polsce na poziomie 18 tysięcy złotych brutto. Nieco mniej zarabiają osoby obsługujące klientów korporacyjnych, ponieważ mogą liczyć na średnie zarobki na poziomie 14 tysięcy złotych brutto. Około 10 tysięcy złotych miesięcznie inkasują doradcy klientów bankowości prywatnej. Nieco mniej, bo średnio około 9000 złotych brutto to wynagrodzenie doradców klientów MŚP. Najniższe płace mają osoby obsługujące klienta indywidualnego w bankowości detalicznej, ponieważ średnio zarabiają 5 tysięcy złotych brutto miesięcznie.
Ile zarabia się w banku? Praca w banku jako analityk
Odrębną grupę pracowników bankowych stanowią analitycy, których zadaniem jest weryfikacja wniosków kredytowych lub przyznawania innych produktów finansowych z oferty instytucji. Analityków dzieli się na współpracujących z klientem biznesowym oraz detalicznym. Ci pierwsi mogą obecnie liczyć na zarobki na poziomie 12 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Zdecydowanie mniej zarabiają specjaliści od rynku detalicznego, ponieważ ich średnia pensja oscyluje w granicach 8 tysięcy.
Specjaliści i eksperci w bankowości
W sektorze bankowym wysoko ceniona jest praca ekspertów i specjalistów w zakresie ryzyka. Do tego grona można zaliczyć specjalistów od cyberbezpieczeństwa, obsługi procesu bankowości elektronicznej oraz modelowania ryzyka. Ile zarabia się w banku w tym obszarze? Na najwyższe miesięczne zarobki może liczyć Kierownik Zespołu Ryzyka, ponieważ jego pensja to około 19 tysięcy złotych brutto. Eksperci ds. modelowania ryzyka inkasują około 15 tysięcy, a specjaliści w tym zakresie 10 tysięcy. Analogiczne kwoty otrzymują kolejno eksperci oraz specjaliści ds. walidacji modeli w bankowości.
Zarobki w banku – podsumowanie
Wiesz już, ile zarabia się w banku. Zarobki w bankowości są wyższe od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce w innych sektorach. Najgorzej płatne jest bycie doradcą klienta detalicznego, który zarabia w granicach średniej krajowej pensji. Im większe doświadczenie i bardziej odpowiedzialne stanowisko, to zarobki pracownika banku rosną i znacznie przewyższają przeciętną gażę w Polsce, dlatego wiele osób decyduje się na ten kieriery zawodowej.