Ile zarabia kierownik pociągu? Czy na tym stanowisku można dobrze zarobić?

Ile zarabia kierownik pociągu? Jest to wymarzona praca dla każdej osoba, która pasjonuje się koleją. Obok maszynisty, najbardziej pożądanym zawodem jest właśnie kierownik pociągu. Sprawdź, na jaką pensję może liczyć! 

Praca na kolei to dla wielu osób bardzo interesująca sprawa. Jednak nie sposób nie zadać sobie pytania, ile zarabia kierownik pociągu. Z całą pewnością takie stanowisko wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Zatem czy jest to tylko praca dla pasjonatów, czy jednak jako kierownik pociągu można dobrze zarobić? Sprawdź, ile zarabia się na tym stanowisku. 

Kierownik pociągu – charakterystyka stanowiska 

Kierownik pociągu to pracownik kolei, który odpowiada za obsługiwany pociąg od czasu jego przejęcie, aż do czasu jego zdania, na konkretnym odcinku drogi. Osoba na tym stanowisku nadzoruje i wydaje polecenia wszystkim pracownikom obsługującym pociąg, z wyjątkiem pracowników, którzy zajmują się kontrolą wewnętrzną. 

Jak można zostać kierownikiem pociągu?

Kryteria naboru na kierownika pociągu nie są przesadnie trudne do spełnienia. Większość przewoźników ma zbliżone wymagania. Idealny kandydat powinien mieć wykształcenie średnie, najlepiej związane z transportem kolejowym. Część firm dopuszcza także kandydatów z wykształcenie zawodowym, o ile posiadają oni przynajmniej roczny staż na stanowisku konduktora lub manewrowego. Konieczne jest także przygotowanie zawodowe, odbycie odpowiedniego kursu zakończonego egzaminem. 

Ile zarabia kierownik pociągu? 

To, ile zarabia kierownik pociągu, zależy od przewoźnika, u którego pracuje. U przewoźników regionalnych, na przykład w Kolejach Mazowieckich lub trójmiejskiej SKM, pracownicy mogą dostać pensję powyżej 4000 zł brutto. Z kolei w PKP SKM wynagrodzenie jest wyższe, bo między 4000 a 6 000 zł brutto. Jeśli chodzi o PKP Intercity, przewoźnik nie ujawnia pensji, jednak z tego, co wiadomo, nie odbiegają one od średniej krajowej. Dodatkowo pracownicy mogą liczyć na świadczenia pozapłacowe, takie jak dofinansowanie do opieki medycznej, karty sportowej, szkoleń, a także wczasów. Dużą korzyścią są także spore zniżki na przejazdy koleją dla pracownika i jego rodziny. 

To, ile zarabia kierownik pociągu, uzależnione jest od przewoźnika, z którym współpracuje. Jednak stawki są dość dobre. Warto przy tym pamiętać, że jest to dość odpowiedzialne stanowisko, które wymaga nie tylko wiedzy, ale także umiejętności interpersonalnych. 

Dodaj komentarz