Ile zarabiają rehabilitanci i na czym polega ich praca? Jak wygląda pensja fizjoterapeutów w przychodniach NFZ w porównaniu do prywatnych klinik i gabinetów? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
Rehabilitant pomaga wrócić do zdrowia i sprawności osobom po udarach, kontuzjach i wypadkach komunikacyjnych. Wspiera osoby niepełnosprawne fizycznie, ale też pacjentów po zabiegach operacyjnych i z różnego rodzaju zwyrodnieniami. Chcesz dowiedzieć się, ile zarabiają rehabilitanci? Czy wynagrodzenie fizjoterapeuty jest adekwatne do jego wiedzy i odpowiedzialności? Czytaj i sprawdź!
Spis treści
Czy rehabilitant to fizjoterapeuta?
Zanim dowiesz się, ile zarabiają rehabilitanci, poznaj bliżej definicję tego zawodu. Rehabilitacja to znacznie szersze pojęcie niż fizjoterapia, która jest elementem rehabilitacji osób po urazach i w trakcie chorób. Jednak na potrzeby tego artykułu przyjmijmy, że rehabilitantem jest:
- fizjoterapeuta po wyższych studiach na kierunku fizjoterapia i rehabilitacja ruchowa na uczelni medycznej;
- absolwent studiów magisterskich na AWF-ie na kierunku rehabilitacja ruchowa.
Takie osoby po uzyskaniu wyższego wykształcenia muszą odbyć półroczną praktykę, po czym otrzymują dyplom zawodowy, wydany przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów.
Ile zarabiają rehabilitanci? Ile zarabiają fizjoterapeuci?
Tego, ile zarabiają rehabilitanci, nie da się określić jednoznacznie, ponieważ wysokość ich wynagrodzenia zależy od specjalizacji oraz miejsca pracy. Oto przykładowe kwoty:
- początkujący rehabilitant w przychodni NFZ otrzymuje najniższą pensję, otrzymując od 2,5 do 3 tys. netto;
- rehabilitant ze specjalizacją, pracujący w szpitalu na oddziale ortopedycznym, zarabia od 3,5 do 4 tys. złotych netto;
- na stanowisku fizjoterapeuty w prywatnym sanatorium lub klinice można zarobić ok. 4 tys. netto (czyli 5 384 zł. brutto);
- fizjoterapeuta w popularnych klubach sportowych zarabia ok. 4–6 tys. złotych netto;
- miesięczne dochody fizjoterapeutów we własnych gabinetach prywatnych to średnio 8 tys. netto (jedna wizyta to koszt ok. 150–200 złotych).
Wiesz już, ile zarabiają rehabilitanci. Ci eksperci współpracują głównie z lekarzami specjalistami ortopedii, ale też z neurologami i zajmują się medycyną sportową. Warto pamiętać, że dyplomowany fizjoterapeuta nie robi tego samego, co masażysta po kursie albo rehabilitant po medycznym studium zawodowym. Gdy szukasz pomocy, zwróć uwagę na kwalifikacje zawodowe i uprawnienia.