Ile zarabia organista, skąd wywodzi się ta profesja i czy ma przyszłość?

Organista to profesja. Jedna z podstawowych w każdym kościele katolickim i protestanckim. Organy w kościele zaczęły być używane w średniowieczu. Ich dźwięk idealnie komponuje się z akustyką tych ogromnych pomieszczeń. 

Organistami bywali kompozytorzy, jak Jan Sebastian Bach. Organy to jeden z bardziej skomplikowanych instrumentów, który wymaga bardzo szczegółowej wiedzy na temat jego działania. Dowiedz się, czy warto rozwijać się w tym kierunku i ile zarabia organista.

Jak zostać organistą i zarabiać na pasji i talencie?

Przede wszystkim potrzebny jest talent muzyczny. Organista może nauczyć się gry na instrumencie w diecezjalnych szkołach organistowskich. Organistami zostają także absolwenci akademii muzycznych i średnich szkół muzycznych II stopnia. Zważywszy na religijny aspekt tej pracy, organistami zostają osoby, dla których to coś więcej niż tylko metoda zarobkowa. Są albo miłośnikami muzyki sakralnej, albo chcą w ten sposób dawać świadectwo własnej wiary.

Co należy do obowiązków organisty?

Przede wszystkim ma tworzyć oprawę muzyczną podczas liturgii. Akompaniuje w trakcie mszy prowadzącemu duchownemu i wiernym w śpiewie. Inicjuje śpiew i kolejne etapy modłów. Uświetnia tym samym ceremonię i ułatwia jej przebieg. Często organizuje chór, ćwiczy z nim, dobiera repertuar stosowny do okazji. Musi więc znać się nie tylko na obsłudze instrumentu, ale także obrządkach religijnych.

Utalentowany i wykształcony organista może dawać koncerty organowe czy komponować utwory. Niezbędna do tego jest twórcza wrażliwość pozwalająca na oryginalną interpretację i improwizację. Od takich dodatkowych aktywności będzie zależało to, ile zarabia organista.

Od czego dokładnie zależy to, ile zarabia organista?

Zarobki organisty zależą od wielkości parafii oraz zamożności darczyńców. W niewielkich parafiach raczej jest to praca dodatkowa. Kościoły w miastach, bazyliki, katedry, w których organista jest potrzebny, znacznie częściej zatrudniają ich na stałe. Średnio jest to kwota 1500 PLN brutto, ale należy pamiętać o dodatkowych wynagrodzeniach za oprawę muzyczną zamawianych z okazji dodatkowych okoliczności, jak śluby, chrzty czy komunie. W związku w tym trzeba się jednak liczyć z nienormowanymi godzinami pracy.

Aby ocenić, ile zarabia organista, należy przyjrzeć się wszystkim jego aktywnościom związanym z grą na instrumencie. Jeśli masz talent muzyczny i pasję, być może to zajęcie właśnie dla ciebie!

Dodaj komentarz