Lektor kojarzy nam się z filmem, ale także ze szkołą językową. Która z tych profesji jest bardziej opłacalna? Ile zarabia lektor w poszczególnych branżach?
Lektor filmowy czyta film. Współtworzy ścieżkę dźwiękową, sprawia, że film jest bardziej dostępny. Czyta tłumaczenie dialogów, dzięki czemu widz nie musi czytać napisów samodzielnie. Podkłada głos za wszystkie postacie w produkcji (inaczej niż w dubbingu, gdzie każdy bohater ma swój indywidualny głos). W tle lektora słychać oryginalny dialog, dlatego nazywany jest też szeptaczem.
Spis treści
Praca głosem wymaga pewnych umiejętności. Jak je zdobyć?
Dobry lektor ma prawidłową dykcję i wyraźnie artykułuje słowa. Dyskwalifikują go wady wymowy. Wielu lektorów to absolwenci szkoły aktorskiej, gdzie kładzie się nacisk na poprawne mówienie połączone z interpretacją roli. Lektorem filmowym może zostać każdy, kto ma ciekawą barwę głosu (nie jest to wymogiem) i skupi się na odpowiednich ćwiczeniach artykulacyjnych i logopedycznych.
Lektor filmowy może podkładać głos do filmu, czytać e-booki, nagrywać reklamy, wygłaszać odczyty. Lektorem nazywana jest także osoba świecka, która po specjalnym kursie może czytać Pismo Święte podczas nabożeństwa.
Lektor językowy także pracuje głosem, ale wymagane są od niego zupełnie inne kwalifikacje
Lektor językowy to nauczyciel języka obcego. Jego prawidłowa wymowa i wyraźna artykulacja obcych słów ma tu niebagatelne znaczenie dla jego uczniów.
Lektor języka obcego musi mieć studia kierunkowe z danego języka i przygotowanie pedagogiczne pozwalające uczyć. Może pracować jako wykładowca, w szkole, także językowej lub dawać prywatne lekcje. Do tej pracy potrzebna jest znajomość języka.
Ile zarabia lektor językowy i na jakie wynagrodzenie może liczyć lektor filmowy?
Zarobki lektora językowego są znacznie stabilniejsze. Na etacie zarobi on średnio 4380 zł brutto. Za lekcje prywatne może liczyć na zarobek w kwocie 60–90 zł/h.
Lektor filmowy pracuje na podstawie kontraktów, a te mogą być nieregularne. Miesięczne zarobki zależą od ilości umów, godzin pracy i wielkości produkcji. Stąd duża rozbieżność od 1600 do 6000 zł brutto.
To, ile zarabia lektor, będzie więc zależało od konkretnego zajęcia i tego, w jakiej branży pracuje.