Recepcjonista to pracownik, którego możesz spotkać w hotelu, ośrodku szkoleniowym czy kempingu. Jest to osoba, której zadanie stanowi dbałość o interesy gości. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile zarabia recepcjonista, przeczytaj nasz artykuł.
Wbrew pozorom, praca na stanowisku recepcjonisty nie należy do najprostszych wyzwań. Wręcz przeciwnie – osiągnięcie sukcesu wymaga takich atutów jak dobrze rozwinięte zdolności interpersonalne, znajomość języków obcych czy wreszcie nienaganne maniery. Właśnie od tych — oraz wielu innych czynników — zależy to, ile zarabia recepcjonista. Czytaj dalej!
Spis treści
Jakie są średnie zarobki recepcjonistki?
Jeśli spodziewasz się, że recepcjonista na etacie może liczyć na bardzo wysokie zarobki, musimy cię rozczarować. Wynagrodzenia w tej profesji nie należą do najwyższych. Według raportów płacowych i ofert na rynku pracy recepcjoniści mogą liczyć na przeciętne wynagrodzenie w przedziale od ok. 3500 do 4000 złotych brutto miesięcznie.
Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że praca recepcjonisty nie daje możliwości rozwoju.
Czy praca na stanowisku recepcjonisty się opłaca?
Branża HoReCa (z ang. Hotels, Restaurants and Catering) — główny sektor pracy recepcjonistów — przechodzi w ostatnich latach poważne trudności w związku z pandemią koronawirusa. Mimo to, w sezonie wakacyjnym zapotrzebowanie na profesjonalnych recepcjonistów wzrasta. Jeśli uwzględni się wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych (w tym także nocnych), łączna pensja recepcjonisty w sezonie letnim może wynieść nawet 5000 złotych brutto.
Ile zarabia recepcjonista? Aspekt finansowy to nie wszystko
Jak już wiesz, pensje recepcjonistów nie należą do najwyższych. Warto jednak dodać, że praca ta jest często traktowana jako początkowy etap kariery zawodowej. Na recepcji pracują np. studenci zaoczni. W efekcie to, ile zarabia recepcjonista, nie jest najważniejsze. Dla recepcjonistów równie istotne są możliwości rozwoju zawodowego. A te, wbrew pozorom, są całkiem spore. Praca na recepcji pomaga w rozwoju umiejętności miękkich, cierpliwości i stosowania języka obcego w praktyce. Szczególnie ten ostatni aspekt może przydać się np. podczas pracy za granicą.