Jednym ze stereotypów na temat branży IT jest pogląd, zgodnie z którym umiejętność programowania to podstawa. W IT ceni się jednak również umiejętności analityczne wykorzystywane przez testerów. Ile zarabia tester oprogramowania? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Profesjonalny tester oprogramowania to dobrze wykwalifikowany specjalista, który weryfikuje poprawność działania systemu komputerowego, gry czy aplikacji mobilnej. Celem jego pracy jest wykrywanie błędów oraz analiza tego, czy użytkowanie systemu jest korzystne dla użytkowników. To, ile zarabia tester oprogramowania, jest uzależnione od wielu czynników. Aby sprawdzić, co ma wpływ na jego pensję, czytaj nasz tekst.
Spis treści
Ile zarabia tester oprogramowania w zależności od doświadczenia?
Zarobki testerów są ściśle uzależnione od nabytego doświadczenia. Jednak nawet początkujący przedstawiciele tej profesji mogą liczyć na stosunkowo wysokie wynagrodzenia.
- Młodsi specjaliści (juniorzy) otrzymują przeciętne wynagrodzenie miesięczne brutto na poziomie około 5 tysięcy złotych.
- Płace rosną wraz z doświadczeniem oraz kwalifikacjami. Specjalista (czasem określany także jako mid/regular specialist) osiąga średnie dochody wynoszące ok. 7 tysięcy złotych brutto.
- Ile zarabia tester oprogramowania na stanowisku starszego specjalisty/menedżera? Średnie wynagrodzenie seniora oscyluje w granicach 10–11 tysięcy złotych brutto na miesiąc.
Bardziej szczegółowe dane na temat zarobków testerów można znaleźć m.in. w raportach płacowych dla branży IT, a także na forach internetowych oraz ofertach pracy.
Czym się zajmuje tester oprogramowania? Zarobki a wymagania na stanowisku
Testerzy manualni i automatyzujący zajmują się – jak sama nazwa tego stanowiska wskazuje – testowaniem oprogramowania. Poszukują i zgłaszają błędy w kodzie i działaniu danego programu. Nie muszą być zawodowymi programistami, ale wymagana jest od nich przynajmniej podstawowa znajomość języka programowania.
Praca testera a benefity pozapłacowe
Powyższe informacje na temat tego, ile zarabia tester oprogramowania, to jeszcze nie wszystko, ponieważ podstawowa pensja może być uzupełniana o kolejne korzyści. Trzeba pamiętać, że przedstawiciele tej profesji są zatrudniani głównie w średnich i dużych przedsiębiorstwach, w tym także w firmach zagranicznych. W związku z tym mogą oni liczyć również na atrakcyjne benefity pozapłacowe, do których zalicza się np. karnety siłownię, ubezpieczenie NNW czy dofinansowanie kursów zawodowych i prywatnej opieki medycznej.
To, ile zarabia tester oprogramowania, może skłaniać do zastanowienia nad wyborem takiej drogi zawodowej. Bez wątpienia płace i benefity są w profesji testera na naprawdę solidnym poziomie.