Ile zarabia spawacz? Od czego zależy jego pensja?

Ile zarabia spawacz? Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że fachowcy w tej dziedzinie są bardzo potrzebni, a tym samym ich zarobki satysfakcjonujące. Na jakie pieniądze może liczyć specjalista w tej branży?

Nikogo nie powinien dziwić fakt, że dobrzy spawacze otrzymują wysokie pensje. W ciągu ostatnich lat zapotrzebowanie na profesjonalistów w tej dziedzinie znacząco wzrosło, dlatego znalezienie pracy zarówno w Polsce, jak i za granicą nie sprawia większych trudności. Zwłaszcza w Europie Zachodniej wynagrodzenia są dość wysokie. Z tego powodu niemała liczba fachowców decyduje się na emigrację.

Czym charakteryzuje się praca w tej dziedzinie? Jakie obowiązki obejmuje? Ile zarabia spawacz w Polsce, a ile za granicą?

Praca spawacza – co jest najważniejsze?

Zanim odpowiemy na pytanie, ile zarabia spawacz, należy wspomnieć o tym, czym charakteryzuje się ten zawód. Przede wszystkim wymaga sprawności fizycznej oraz zręczności, a także świetnej koordynacji wzrokowo-ruchowej. Nie bez znaczenia jest także dokładność oraz precyzja specjalisty. Umiejętność spawania to coś, czego można nauczyć się w zakładzie pracy lub na kursie spawalniczym.

Innym rozwiązaniem jest ukończenie technikum o stosownym profilu. Trzeba również zaznaczyć, że niektóre osoby mogą się także pochwalić dyplomem studiów wyższych z dwuletnią praktyką. Zdarza się jednak, że część zakładów wymaga okazania stosownego certyfikatu świadczącego o umiejętnościach spawania w konkretnej dziedzinie. 

Obowiązki spawacza

ile zarabia spawacz - obowiązki spawacza

W tej dziedzinie, poza samą pensją spawacza, powinny zainteresować cię także obowiązki, które należy wykonywać. Na początku kariery każdy fachowiec zobowiązany jest pomagać w pracy we wszelkiego rodzaju warsztatach blacharskich oraz samochodowych.

Z czasem trudność powierzanych mu zadań będzie rosła. Wbrew ogólnie przyjętej opinii, praca spawacza jest naprawdę interesująca i różnorodna. Z tego powodu niezbędne jest też stałe dokształcanie się. Ile zarabia spawacz działający na terenie Polski?

Zarobki spawacza w Polsce

Na początku należy zaznaczyć, że konkretne wynagrodzenie zależne jest od stopnia kwalifikacji, doświadczenia, a także rodzaju umowy. Mimo tego uznaje się, że średnie zarobki spawacza w Polsce wynoszą od 3000 do 6000 złotych netto. Górna granica jest jednak zarezerwowana dla osób pracujących w Stoczni Gdańskiej lub innych dużych firmach, do których nie każdy ma dostęp. Ile zarabia spawacz posiadający konkretną specjalizację?

  • spawacz MAG – około 1800–3000 zł netto; 
  • spawacz światłowodów – około 2500–4000 zł netto; 
  • spawacz aluminium – około 2800–4500 zł netto; 
  • spawacz podwodny – około 5000–10000 zł netto.

Dodatki do pensji – jak to wygląda?

Większość osób w tym zawodzie zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę. Jak się możesz domyślić, wiąże się to z dodatkowymi benefitami. Prywatna opieka medyczna czy karta sportowa to najpopularniejsze z nich. Nie jest tajemnicą, że bardzo często zarobki spawacza w Polsce nie są adekwatne do stopnia narażenia zdrowia jego bezpieczeństwa czy życia.

Wiele osób pracujących w tej branży od lat ma problemy ze wzrokiem, kręgosłupem czy poparzeniami skóry. Właśnie dlatego niektóre osoby wyjeżdżają za granicę, aby móc liczyć na lepsze wynagrodzenie. Ile zarabia spawacz poza granicami Polski?

Ile spawacz zarabia w Europie Zachodniej, czyli wynagrodzenie w poszczególnych krajach!

ile zarabia spawacz - ile spawacz zarabia w Europie Zachodniej?

Warto wspomnieć o stawkach, na jakie spawacz może liczyć na Zachodzie. W krajach tych pensja zależna jest od doświadczenia oraz kwalifikacji konkretnej osoby, a także lokalizacji samej firmy. Ciekawym rozwiązaniem jest pomoc agencji, która zadba za ciebie o wszelkie formalności. Ile zarabia spawacz w Niemczech?

Niemcy

Zarobki spawacza wahają się tam od 1800 do ponad 3000 euro miesięcznie. W związku z tym stawka godzinowa mieści się w przedziale od 10 do 20 euro. Nie oznacza to jednak, że doświadczeni fachowcy nie będą w stanie wypracować nawet 30 euro za godzinę pracy.

Same zarobki spawacza to jednak nie wszystko. Bardzo często może on liczyć na bezpłatne lub znacznie tańsze zakwaterowanie. Dodatkowe wymagania, jakie są niezbędne, to m.in. znajomość języka niemieckiego oraz prawo jazdy kategorii B. Ile spawacz zarabia w Holandii?

Holandia

W tym kraju bardzo pożądanymi fachowcami są spawacze, którzy pracują metodą 111. Ile mogą oni zarobić? Otrzymują oni wynagrodzenie rzędu 2000–3000 euro, co przekłada się na godzinową pensję w wysokości 12–15 euro. Przydatny jest język angielski oraz niemiecki, a wszelkie kursy pozwalają na w miarę szybki awans.

Francja

Ostatnim krajem, o jakim warto wspomnieć w odpowiedzi na pytanie, ile zarabia spawacz za granicą, jest Francja. W tym kraju zarobki kształtują się w okolicach 2000–2700 euro. Ok. 25–30 procent mniejsze wynagrodzenie otrzymają jednak osoby, które nie mają przynajmniej dwuletniego doświadczenia, a język francuski jest im zupełnie obcy. 

Praca spawacza pozwala na dobre zarobki. Wiąże się jednak z dużym niebezpieczeństwem, dlatego każda osoba, która zamierza pracować w tym zawodzie, powinna dobrze to przemyśleć, zanim podejmie decyzję.

Najczęściej zadawane pytania

Ile zarabia spawacz w 2022?

Średnie zarobki spawacza w Polsce w 2022 roku wynoszą od 3000 do 6000 złotych netto.

Ile zarabia początkujący spawacz?

Jeżeli dopiero zaczynasz karierę w zawodzie spawacza, to twoja pensja będzie się mieścić w przedziale 1800–2000 zł netto. 

Ile zarabia spawacz w Norwegii?

Przeciętne wynagrodzenie spawacza pracującego w Norwegii wynosi ok. 3000–3500 euro miesięcznie.

Dodaj komentarz