Diagnosta laboratoryjny to osoba odpowiedzialna za badanie próbek pobranych od pacjentów. To on poświadcza wynik badania, który następnie trafia do lekarza. Jeśli interesuje Cię ten zawód, sprawdź, ile zarabia diagnosta laboratoryjny i kto może nim zostać.
Diagnosta laboratoryjny to jedna za specjalizacji medycznych, jaką mogą uzyskać osoby po szkole medycznej. Pracownik zajmuje się różnymi dziedzinami medycyny laboratoryjnej, a głównie badaniem dostarczonego mu pobranego materiału. Diagnostą nie może zostać każdy, a droga do uzyskania tej specjalizacji jest długa. Mimo tego płace w tym zawodzie nie zawsze są satysfakcjonujące.
Spis treści
Kto może zostać diagnostą laboratoryjnym?
Diagnosta to osoba pracująca w laboratorium i zajmująca się badaniem próbek krwi, skóry, kości i innych materiałów. Pracę może prowadzić w stacji diagnostycznej, szpitalu, laboratoriach naukowych, a nawet w zakładzie medycyny sądowej. Takie zajęcie często kojarzy się z komfortem pracy i wysokimi zarobkami. Zanim jednak na własnej skórze przekonasz się, ile zarabia diagnosta laboratoryjny, musisz nastawić się na długą ścieżkę naukową.
Diagnostą może zostać osoba, która ukończy analitykę medyczną na uczelni medycznej. Po studiach czeka ją czteroletnia praktyka zakończona egzaminem państwowym. Dopiero po przynajmniej ośmiu latach nauki diagnosta otrzymuje numer prawa do wykonywania zawodu (PWZDL).
Ile zarabia diagnosta laboratoryjny – widełki płacowe
Praca diagnosty jest odpowiedzialna, ponieważ od niej może zależeć ludzkie zdrowie i życie. Często diagnosta musi pracować pod presją, a każde badania firmuje swoim nazwiskiem. Niestety, jak w wielu innych zawodach medycznych, także w diagnostyce nie można liczyć na wysokie zarobki.
Ile zarabia diagnosta laboratoryjny? Średni dochód miesięczny na tym stanowisku wynosi około 3300 złotych netto. Połowa osób pracujących w zawodzie może liczyć na zarobki w granicach od 3000 do 4000 złotych. Biorąc pod uwagę wieloletnią naukę, nie są to wysokie pensje.
Diagnosta laboratoryjny to zawód trudny, odpowiedzialny, a także kiepsko opłacany, dlatego wybierają go głównie pasjonaci i entuzjaści.