Ile zarabia śmieciarz? Średnie zarobki kierowcy śmieciarki i ładowacza w 2024 roku

Ile zarabia śmieciarz dbający o odbiór odpadów każdego dnia? To trudna, niewdzięczna, lecz bardzo potrzebna praca. Sprawdź, jakie obowiązki spoczywają na pracownikach zakładów oczyszczania miasta.

Zawód śmieciarza to ciężka praca fizyczna. Kwestia tego, ile zarabia śmieciarz, uzależniona jest od stanowiska i miejsca pracy. Miesięczna płaca dla poszczególnych osób zatrudnionych w firmie oczyszczającej powinna być odpowiednio wysoka, ze względu na pożyteczność ich pracy. Czy tak jest w istocie? Sprawdź!

Na czym polega praca śmieciarza? Ile zarabia śmieciarz?

Kluczowym elementem pracy śmieciarza jest oczyszczanie miasta z wszelkich nieczystości. Odbiera zanieczyszczenia generowane przez osoby prywatne i przedsiębiorstwa oraz odpady znajdujące się w przestrzeni publicznej.

Ile zarabia śmieciarz? Obecnie stawki oferowane przez pracodawców plasują się zwykle na poziomie niewiele wyższym niż najniższa krajowa.

W zespole jeżdżącym śmieciarką znajduje się zwykle kilka osób. Każda z nich ma inne zadania i obowiązki. Zwykle są to:

  • kierowca;
  • operator;
  • ładowacz;
  • ustawiacz śmietników.

Trudności a zarobki kierowcy śmieciarki

Praca na śmieciarce jest trudna nie tylko ze względu na konieczność podnoszenia ciężkich i nieprzyjemnie pachnących kubłów. Podczas wywozu śmieci pracownicy są narażeni także na uciążliwy hałas i różnego rodzaju nieczystości. Wydaje się więc, że płaca powinna wynagradzać te trudy. Czy tak jest w istocie?

Od czego zależy średnie wynagrodzenie netto? Ile zarabia śmieciarz?

W odpowiedzi na pytanie, ile zarabia śmieciarz, można stwierdzić, że średnie zarobki w tej branży to około 3 tysiące złotych brutto. Możliwa jest oczywiście premia, lecz nie wchodzi ona w skład regularnego wynagrodzenia.

Na wyższą stawkę (w granicach 3250 złotych) może liczyć jedynie kierowca śmieciarki. Warto jednak pamiętać, że ładowacz może teoretycznie sprzedawać znalezione przedmioty.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z wartości wyrzucanych przedmiotów i mebli. Pracownik z wprawnym okiem może wypatrzyć cenne okazy. Inną kwestią jest to, czy będzie miał czas i możliwości, by się nimi zająć.

Jakie są zadania śmieciarza?

Pracownicy zakładu oczyszczania miasta muszą wywozić śmieci generowane przez mieszkańców. Praca musi przebiegać terminowo i sprawnie, aby zlokalizowane w pobliżu budynków mieszkalnych kontenery nie były nadmiernie przeładowane. Praca trwa od wczesnych godzin porannych, aby minimalizować utrudnienia komunikacyjne.

Odpowiedź na pytanie, ile zarabia śmieciarz, nie wydaje się może zbyt optymistyczna, biorąc pod uwagę, że to wymagająca i odpowiedzialna profesja. Na rynku pracy są jednak wciąż chętni do wykonywania tego zawodu, bez którego trudno wyobrazić sobie porządek w miastach.

Dodaj komentarz