Asystent sędziego to pracownik pomagający przy prowadzeniu rozpraw sądowych. Może nią zostać osoba z wyższym wykształceniem z dziedziny prawa i administracji, nawet niemająca ukończonej aplikacji. Ile zarabia asystent sędziego i jakie ma obowiązki?
Sędziowie należą do grona zawodów cieszących się publicznym zaufaniem. Z reguły także zarobki w tej branży są stosunkowo wysokie. Na początku kariery większość sędziów podejmuje się pracy jako asystent sędziego. Do obowiązków takich pracowników należy pomoc przy prowadzeniu postępowania. Mniejsza odpowiedzialność wiąże się niestety z niższymi poborami.
Spis treści
Asystent sędziego – kwalifikacje i zakres zadań
Praca w systemie sądowym zapewnia prestiż i wysokie zarobki, jednak wymaga od kandydatów odpowiednich kwalifikacji. Asystentem sędziego może zostać każdy, kto ukończył studia z zakresu prawa, ma ukończone 24, nieposzlakowaną opinię i jest obywatelem RP. Na to, ile zarabia asystent sędziego, wpływ ma przede wszystkim doświadczenie w zawodzie. Dla poprawy warunków finansowych może mieć znaczenie także fakt, że asystent po 4 latach pracy może podejść do egzaminów sędziowskich i podnieść kwalifikacje.
Asystenci zajmują się głównie przygotowaniem dokumentacji do procesów sądowych. Do ich zadań należy kontrola pracy biegłych, zebranie opinii stron, a także tworzenie uzasadnienia do wyroków sądowych. Pracownicy na to stanowisko są wyłaniani na zasadzie dwuetapowego konkursu.
Ile zarabia asystent sędziego – stawki
Liczne obowiązki asystenta sędziego i spore wymagania nie przekładają się na wysokie wynagrodzenia. Ile zarabia asystent sędziego? Większość pracowników otrzymuje miesięczne pensje na poziomie od 3300 do 4200 złotych netto. Z biegiem lat i zdobywania większego doświadczenia, stawki mogą wzrosnąć nawet ponad 5000 złotych. To wszystko w porównaniu z zarobkami głównych sędziów orzekających nadal niewiele.
Praca asystenta sędziego najczęściej wybierana jest tylko z uwagi na możliwość zdobycia kwalifikacji sędziowskich. Niskie zarobki, jak na tę branżę, nie przekonują do pozostawania asystentem dłużej, niż kilka lat.