Interesuje cię praca na kolei? Sprawdź, ile zarabia konduktor. Jak zostać konduktorem w PKP?

Praca na stanowisku konduktora jest bardzo interesująca i rozwojowa. Każdego dnia można spotykać się z innymi ludźmi i nowymi sytuacjami. Jeśli marzysz o pracy w pociągu, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się, ile zarabia konduktor i jak nim zostać.

Konduktor musi posiadać odpowiednie predyspozycje i cechy charakteru. Idealny kandydat jest osobą empatyczną, zdecydowaną, opanowaną i zdolną do szybkiego podejmowania decyzji. Sprawdź, ile zarabia konduktor, jakie ma obowiązki i jakie wymagania musi spełniać kandydat na to stanowisko.

Kim jest konduktor i jakie ma obowiązki?

ile zarabia konduktor - kim jest konduktor

Konduktor jest jednym z pracowników obsługi pociągu. Wśród wielu osób poszukujących pracy zawód ten cieszy się dużą popularnością. Zanim sprawdzimy, ile zarabia konduktor, zobaczmy, jakie są jego zadania. Większości podróżnym kojarzy się z osobą kontrolującą i sprzedającą bilety.

W rzeczywistości na jego barkach spoczywa znacznie więcej obowiązków. Praca konduktora to przede wszystkim kompleksowa obsługa pasażerów, dbanie o ich komfort i bezpieczeństwo oraz nadzór nad stanem technicznym pociągu. Wśród obowiązków konduktora wyróżnia się także:

 • wykonywanie poleceń kierownika pociągu;
 • kontrola działania urządzeń technicznych;
 • dbanie o czystość na pokładzie pociągu;
 • współpraca z innymi członkami załogi;
 • wydawanie komunikatów;
 • udzielanie pierwszej pomocy.

Jak zostać konduktorem?

Droga do zawodu konduktora jest dość długa i kilkuetapowa. Kandydat musi spełniać kilka wymagań formalnych, takich jak:

 • co najmniej średnie wykształcenie;
 • bardzo dobry stan zdrowia fizycznego i psychicznego;
 • odporność na stres;
 • wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne;
 • znajomość języka angielskiego w stopniu co najmniej komunikatywnym;
 • gotowość do pracy w systemie zmianowym.

Ocenie podlegają cechy charakteru, zachowanie w sytuacjach stresowych, zdolność do szybkiego podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów oraz znajomość języków obcych. Osoba, która zaliczy wielowymiarowy proces oceny kompetencji, może rozpocząć 3-miesięczny kurs zawodowy, który kończy się egzaminem.

Ile kosztuje kurs konduktorski?

ile zarabia konduktor - Ile kosztuje kurs konduktorski?

Kurs zawodowy przygotowujący do pracy konduktora jest w całości finansowany przez danego przewoźnika. Biorąc pod uwagę ciekawy charakter pracy oraz to, ile zarabia konduktor, jest to bardzo korzystna oferta.

Podczas kursu kandydat uczestniczy w zajęciach teoretycznych i praktycznych, poznaje regulamin, instrukcje i procedury kolejowe. Uczy się obsługi podstawowych narzędzi pracy, rozwija umiejętność pracy z klientem oraz odbywa zajęcia próbne i staż zawodowy na stanowisku konduktora.

Ile zarabia konduktor? Sprawdź nowe stawki

Pensja, jaką otrzymują konduktorzy, może być naprawdę wysoka. Według centrum badań wynagrodzeń konduktor zarabia średnio od 3310 do 4810 złotych brutto. Mediana zarobków wynosi 3970 zł brutto.

Najlepiej zarabiający pracownicy mogą liczyć na pensję przekraczającą 4800 złotych brutto miesięcznie. Nowy pracownik kolei na samym początku swojej kariery otrzymuje około 2600 złotych netto. Na wysokość wynagrodzenia miesięcznego wpływa staż pracy, miejsce pracy oraz różnego rodzaju dodatki, w tym za pracę nocną czy przejazd przez granicę państwa.

Pracownik kolei otrzymuje także benefity takie jak zniżki na bilety, dofinansowanie kursów i szkoleń oraz prowizję za ilość sprzedanych biletów.

Ile zarabia konduktor? Podsumowanie

Wiesz już, ile zarabia konduktor. Praca na tym stanowisku daje wiele możliwości rozwoju i podnoszenia swoich kwalifikacji, co przekłada się na zarobki. Wielu pracodawców, takich jak PKP Intercity, oferuje swoim pracownikom udział w szkoleniach i kursach doskonalących posiadane umiejętności oraz umożliwia podjęcie studiów. Z czasem pracownik może uzyskać awans na lepiej płatne stanowisko kierownika pociągu.

Najczęściej zadawane pytania

Jak długo pracuje konduktor?

Dzienny wymiar czasu pracy konduktora to od 8 do 12 godzin – może się zdarzyć, że będzie musiał pracować dłużej (maksymalnie do szesnastu – wtedy mogą już tylko dozorować tabor w miejscu jego postoju). Długość pracy jest zależna od rozkładu jazdy pociągów. Możliwe są również zmiany w godzinach nocnych.

Co trzeba zrobić, żeby być konduktorem?

Kandydat na konduktora powinien mieć wykształcenie średnie i ukończony kurs zawodowy, podczas którego osoba przyjęta do pracy zapoznaje się z taborem, przepisami ruchu kolejowego i zasadami handlowymi.

Ile kosztuje kurs na konduktora?

Kurs zawodowy przygotowujący do pracy konduktora jest w całości finansowany przez danego przewoźnika, który przyjął kandydata do pracy.

Dodaj komentarz