Na czym polega praca aktora? Ile zarabia aktor w teatrze i czy płaca rekompensuje wysiłek?

Zawód aktora jest bardzo stary i sięga czasów antycznych. Kojarzony jest ze sławą, wolnością i artyzmem. Pomijana jest jego zakulisowa część, czyli ciężka praca, stres, dyspozycyjność, ocena innych i rezygnacja z prywatności. Ile zarabia aktor za rozgłos i tworzenie wizerunku postaci?

Praca aktora polega na odgrywaniu, użyczaniu postaci swojego ciała, głosu i temperamentu. Sukces nie jest wcale taki oczywisty w tym zawodzie. Żeby go osiągnąć, trzeba umiejętnie wykorzystać posiadany warsztat pracy, żeby swoją interpretacją wykonywanej roli zainteresować i zachwycić najbardziej wymagającego widza.

Jak zostać aktorem i jakie możliwości rozwoju ma ta profesja?

Aktorem można zostać bez przygotowania scenicznego – wystarczy talent i sporo uporu potrzebnego do ciągłego uczestniczenia w castingach. Można podpierać się dodatkowymi kursami.

Profesjonalni aktorzy przygotowują się do zawodu na studiach aktorskich, gdzie uczą się emisji głosu, dykcji, tańca, kreacji postaci. Jednocześnie często już w trakcie trwania nauki startują w castingach, żeby jak najszybciej zyskać realne doświadczenie i przekonać się, ile zarabia aktor w teatrze.

Jakie wymagania trzeba spełniać, żeby dobrze radzić sobie w tej pracy?

Aktorstwo to kierunek artystyczny i wymaga kreatywności, otwartości i indywidualności. Podstawą jest talent i ciężka praca włożona we własny rozwój. Aktorem można zostać w każdym wieku. Pomoże w tym sprawność fizyczna oraz dobra pamięć. Odgrywanie skrajnie innej postaci od swojego charakteru jest pracą bardzo wyczerpującą fizycznie i emocjonalnie.

Ile zarabia aktor w teatrze?

Początkujący aktor w teatrze zarabia bardzo niewiele, ponieważ ok. 1500 zł–2000 zł brutto. Mimo to bardzo sobie ceni możliwość grania w teatrze przed żywą publicznością. Stawki rosną wraz ze stażem, doświadczeniem i teatrem, w którym ma angaż.

Aktor teatralny swoje talenty może zmonetyzować, grając dodatkowo w filmach, serialach czy reklamach. Wielu pracuje także w modelingu. Umiejętności, które posiada, dają możliwość pracy na różnych eventach. 

 Jeśli marzysz o tym zawodzie, ale chcesz wcześniej wiedzieć, ile zarabia aktor w teatrze, nie jest do końca możliwe dokładne określenie tej kwoty. Zależy ona od wielu czynników, m.in. rangi instytucji zatrudnienia oraz jej lokalizacji.

Dodaj komentarz