Ile zarabia anestezjolog? Dane o pensjach anestezjologów. Od czego zależy wynagrodzenie lekarzy z tej specjalizacji?

Jesteś zainteresowany tym, ile zarabia anestezjolog? Ten medyk jest odpowiedzialny za znieczulanie pacjentów przed, w trakcie i po przeprowadzeniu operacji, więc wydaje się, że jego pensja powinna być wysoka. Sprawdź, czy tak jest w istocie!

Przeprowadzenie większości operacji nie byłoby możliwe, gdyby nie odpowiednie znieczulenie pacjenta np. na oddziale intensywnej terapii. Troska o to, by został on odpowiednio przygotowany do zabiegu, należy do zadań anestezjologa. To odpowiedzialne zadanie, jednak omawiana specjalizacja nie jest tak bardzo znana i jak praca chirurga czy kardiologa. Jak wygląda kwestia zarobków takiego lekarza. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, ile zarabia anestezjolog, więc warto przybliżyć tę kwestię. Dowiedz się, czy to praca atrakcyjna pod względem finansowym!

Na jakie wynagrodzenie może liczyć lekarz anestezjolog w Polsce? Przeciętna pensja

Ile zarabia anestezjolog? Odpowiedź na temat średnich pensji można poznać po analizie raportów płacowych przygotowywanych przez portale branżowe. Według nich lekarz rezydent specjalizujący się w zakresie anestezjologii osiąga atrakcyjne dochody. Jak mówią różne źródła, mediana dochodów w tym zawodzie to od sześciu do ośmiu tysięcy złotych brutto miesięcznie (około pięć tysięcy złotych netto).

Początkujący w tej dziedzinie mogą oni liczyć na płacę na poziomie od czterech do pięciu tysięcy złotych miesięcznie brutto.

Ile zarabia anestezjolog z większym doświadczeniem?

Czas wspomnieć o najlepiej opłacanych specjalistach w tej dziedzinie ochrony zdrowia. Ile zarabia anestezjolog, który wypracował sobie renomę i pozycję? Najbardziej doświadczeni specjaliści uzyskują dochody na poziomie ponad dziesięciu tysięcy złotych brutto. Dla porównania, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto (tzw. średnia krajowa) w Polsce w 2022 roku to około sześć tysięcy złotych.

Lekarz z tej specjalizacji nie osiąga tak imponujących dochodów jak np. kardiochirurg, ale ma wyższe zarobki lekarz rodzinny czy ratownik medyczny. Warto pamiętać, że taka specjalizacja daje stabilność i szansę na rozwój zawodowy.

Czy lekarze pracujący jako anestezjolodzy mogą liczyć na dodatkowe benefity?

Obecnie coraz powszechniejsze są różnego rodzaju benefity pozapłacowe, które mają zachęcić specjalistów do wykonywania pracy dla danego pracodawcy. Przykładowe świadczenia tego typu to między innymi dofinansowanie do kursów zawodowych, dodatkowe ubezpieczenie na życie oraz NNW czy karnety na siłownię. Jak wygląda sytuacja w przypadku lekarzy specjalistów zajmujących się anestezjologią?

Niestety, jedynie nieliczni spośród lekarzy wykonujących pracę anestezjologa mogą liczyć na benefity pozapłacowe. Z przeprowadzonych badań wynika, że nie więcej niż kilkanaście procent z nich uzyskuje np.:

  • dofinansowanie do szkoleń zawodowych;
  • dodatkowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków;
  • możliwość elastycznego czasu pracy.

Od czego zależą dochody polskich lekarzy anestezjologów?

To, ile zarabia anestezjolog, zależy od kilku czynników.

  1. Podstawowym jest staż pracy. Anestezjolog z wieloletnim doświadczeniem zawodowym może liczyć na znacznie wyższe dochody niż jego początkujący kolega. Jeśli doświadczony lekarz ma również dodatkowe uprawnienia pozwalające np. na pracę na oddziałach położniczych lub podczas terapii dziecięcej, jego dochody powinny zwiększyć się o kolejne kilkanaście procent.
  2. Zarobki lekarza z tej dziedziny zależą również od miejsca pracy. Anestezjolog może pracować zarówno w szpitalu państwowym (publicznym), jak i w prywatnych placówkach lekarskich. W tych ostatnich anestezjolog pomaga, uśmierzając ból czy zakładając blokady przeciwbólowe.

Ceny zabiegów i konsultacji anestezjologicznych wynoszą nawet kilkaset złotych. Łatwo można zatem wyobrazić sobie, ile zarabia anestezjolog zatrudniony w niepublicznym ośrodku medycznym. Zwykle ceny tego typu usług są najwyższe w dużych aglomeracjach miejskich.

Ile zarabia anestezjolog za granicą?

Warto przy tym pamiętać, że dochody polskiego lekarza ze specjalizacją w zakresie anestezjologii będą znacznie wyższe, jeśli podejmie pracę na emigracji. Pensje specjalistów z tej dziedziny na zachodzie Europy (szczególnie w Niemczech oraz Francji) mogą być nawet kilkukrotnie wyższe niż w przypadku lekarzy zarabiających w Polsce.

Proca anestezjologa wydaje się nieskomplikowana w porównaniu z takimi specjalizacjami medycznymi jak na przykład kardiochirurgia. To jednak duże uproszczenie sprawy i stereotyp. Samo zdobycie posady wymaga spełnienia licznych wymogów, w tym:

  • ukończenia sześcioletnich studiów wyższych i kilkuletniego stażu;
  • zdania państwowego egzaminu w zakresie anestezjologii oraz intensywnej terapii;
  • umiejętności działania pod presją czasu;
  • odpowiedzialności;
  • empatii.

Kwestia tego, ile zarabia anestezjolog, zdecydowanie nie powinna być zatem decydującym kryterium podczas podejmowania decyzji o wyborze specjalizacji.

Dodaj komentarz