Ile zarabia architekt wnętrz i jak wygląda jego ścieżka zawodowa? Sprawdź zarobki projektantów!

Ile zarabia architekt wnętrz? Kariera w tym zawodzie to coś, co interesuje wiele osób. W końcu tworzenie artystycznych projektów może (a często nawet i jest!) być bardzo satysfakcjonujące. Czy jednak wynagrodzenie w tej branży jest równie zadowalające?

W ciągu ostatnich lat liczba osób, które zdecydowały się skorzystać z usług architekta wnętrz, znacząco wzrosła. W końcu specjaliści w tej branży świetnie znają się na najnowszych trendach, o których być może nawet nie słyszałeś. 

Praca ta – jak każda inna – musi zostać godziwie wynagrodzona, a zarobki architekta wnętrz to dla wielu osób niemała zagadka. Są one istotne dla każdego młodego człowieka, który rozważa pracę właśnie w tym zawodzie. 

Ile zarabia architekt wnętrz? Czym właściwie się zajmuje? Jak wygląda ścieżka kariery w tej branży? Nie przestawaj czytać, a szybko poznasz odpowiedzi na te pytania!

Jak zostać architektem wnętrz?

To, ile zarabia architekt wnętrz, jest istotne, ale jeszcze istotniejsze jest to, jak wygląda droga do tego zawodu. W branży architektury wnętrz może pracować każda osoba, która ukończyła studia wyższe. Kierunek „architektura wnętrz” dostępny jest między innymi na akademii sztuk pięknych, politechnice oraz wielu prywatnych uczelniach. 

To, jak będzie wyglądał egzamin końcowy, zależy od tego, którą uczelnię wybierzesz. Mimo wszystko wiele elementów jest wspólnych. To na pewno kompozycja przestrzenna, malarstwo oraz rysunek. 

Nie można nie wspomnieć o tym, że kierunek ten wiąże się z wieloma dodatkowymi kosztami. W późniejszym czasie wpływa to na zarobki architekta wnętrz. Mowa o tworzeniu wszelkiego rodzaju makiet, modeli czy projektów. 

Jakimi zadaniami musi zajmować się każdy architekt i projektant wnętrza?

Ile zarabia architekt wnętrz - jakimi zadaniami musi się zajmować

Wiele młodych ludzi – gdy wybiera swój przyszły zawód – zadaje sobie pytanie, ile zarabia architekt wnętrz. Niestety często to jedyne pytanie, a zweryfikowanie tego, z czym wiąże się taka praca, jest spychane na drugi plan.

Jakie są podstawowe zadania w tej branży?

  • planowanie i projektowanie instalacji gazowych, hydraulicznych oraz elektrycznych,
  • rozmieszczanie ścian działowych,
  • aranżowanie pomieszczeń,
  • dobór materiałów wykończeniowych,
  • przygotowywanie projektów dla wykonawców.

Każdy dobry architekt wnętrza skupia się przede wszystkim na konstrukcji, ergonomii oraz funkcji danego pomieszczenia. Jego celem jest zaprojektowanie wnętrza w taki sposób, aby było ono zarówno w pełni funkcjonalne, jak i eleganckie oraz zgodne z wymaganiami mieszkańców.

Oczywiście należy też wspomnieć o tym, że od architekta jest wymagane przestrzeganie tak zwanego prawa budowlanego. 

Jaką wiedzę powinien mieć każdy architekt wnętrz?

Ile zarabia architekt wnętrz - jaką wiedzę powinien mieć

W każdym zawodzie wymagane są odpowiednia wiedza oraz umiejętności. Nie inaczej jest w przypadku architektury wnętrz. Zarobki w tej branży są od nich mocno uzależnione, dlatego warto wiedzieć, czym powinien charakteryzować się dobry specjalista. 

Przede wszystkim każdy architekt wnętrz musi wykazywać odpowiednie zdolności artystyczne. W końcu jego klienci oczekują, że każde z pomieszczeń zostanie zaaranżowane w pełnej harmonii stylów oraz kolorów. 

Nie bez znaczenia jest także to, że profesjonalista powinien zwracać uwagę na trwałość oraz praktyczność swoich planów. 

Niekiedy konieczne jest także dostosowanie projektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Zatem ile zarabia architekt wnętrz w Polsce?

Ile zarabia architekt wnętrz? Średnie zarobki w tym zawodzie

Pensje profesjonalistów w tej branży wahają się od 3580 do 5880 złotych. Z kolei mediana to 4540 złotych. Na dokładną pensję mocno oddziałują aspekty takie jak znajomość trendów, a przede wszystkim – renoma zdobyta na rynku.

Odpowiednie posługiwanie się kolorami oraz rozumienie ich wpływu na otoczenie to zaledwie wierzchołek góry lodowej aspektów, które wpływają na to, ile zarabia architekt krajobrazu. 

W tym zawodzie tym wielu specjalistów prowadzi własną działalność. Nie jest zatem tajemnicą, że to sam marketing mocno rzutuje na liczbę klientów, a co za tym idzie – miesięczną pensję. Ile zarabiają architekci wnętrz w poszczególnych regionach Polski?

Ile zarabia architekt wnętrz - średnie zarobki w tym zawodzie

Wynagrodzenie architekta wnętrz w określonych województwach!

Z pewnością nie zdziwi cię fakt, że na to, ile zarabia architekt wnętrz, wpływa także samo miejsce pracy. W każdym zawodzie województwo, w którym wykonuje się swoją pracę, wpływa na wynagrodzenie. W przypadku projektantów wnętrz jest to widoczne szczególnie mocno.

Ile zarabia architekt w poszczególnych regionach kraju? Najlepiej w tym wypadku wypadają, miasta takie jak Gdańsk, Warszawa czy Koszalin. Pozwalają one uzyskać średnią pensję rzędu 6500 złotych brutto w zawodzie projektanta wnętrz.

Zarobki we Wrocławiu są znacznie niższe. W tym mieście specjalista otrzymuje około 4500 złotych brutto. 

Na samym dole rankingu znajdują się województwa małopolskie oraz zachodniopomorskie. W tym pierwszym średnia pensja to 4000 złotych. W zachodniopomorskim przeciętne wynagrodzenie spada nawet poniżej tej kwoty!

Ile zarabia architekt wnętrz, kiedy zdecyduje się wyjechać z kraju?

Zarobki architekta wnętrz za granicą – jak się prezentują?

Ile zarabia architekt wnętrz poza Polską? Nie jest tajemnicą, że spora część specjalistów w wielu dziedzinach decyduje się wyjechać za granicę. Wbrew pozorom wynagrodzenia w innych krajach nie zwalają z nóg. Nie oznacza to jednak, że jeśli masz wykształcenie architektoniczne, to nie będziesz w stanie otrzymać dobrze płatnej pracy. Ile zarabia architekt wnętrz w innych krajach?

Niemcy

Odpowiedź na pytanie, ile zarabia architekt wnętrz w Niemczech, jest naprawdę niełatwa. Bardzo dużo zależne jest od konkretnych umiejętności, doświadczenia i stażu pracy. Roczne wynagrodzenie w tej branży waha się od 40 000 do 50 000 euro. W związku z tym miesięczna pensja może sięgnąć nawet 20 000 złotych!

Ile zarabia architekt wnętrz w Wielkiej Brytanii?

Anglia

Rozwiązanie zagadki, ile zarabia architekt wnętrz w Anglii, jest zbliżone do tego, czego dowiedziałeś się o wynagrodzeniu w Niemczech. Na Wyspach Brytyjskich specjalista w tej dziedzinie może liczyć na pensję rzędu 35 000–40 000 funtów rocznie, co przekłada się na miesięczne wynagrodzenie w wysokości 15 000–20 000 złotych. 

Na pierwszy rzut oka wydaje się to naprawdę sporo, jednak rzeczywistość jest nieco inna. Badania przeprowadzone przez Federation of Master Builders pokazały, że doświadczony murarz czy hydraulik średnio zarabia w Anglii więcej niż… architekt wnętrz właśnie! 

USA

Ile zarabia architekt wnętrz w Stanach Zjednoczonych? Jakiś czas temu Amerykański Instytut Architektów opublikował dane odnośnie do zarobków właśnie w tym zawodzie. Średnie wynagrodzenie w tej branży wyniosło 84 000 dolarów rocznie, czyli około 25 000 złotych miesięcznie. Warto jednak zaznaczyć, że specjaliści z odpowiednią licencją mogli liczyć na roczną pensję w wysokości nawet 110 000 dolarów. 

Ile zarabia architekt wnętrz - zarobki za granicą

Zarobki na stanowisku dekorator wnętrz – sprawdź je sam!

Już wiesz, ile zarabia architekt wnętrz, jednak pensja dekoratora jest dla ciebie w dalszym ciągu sporą niewiadomą. Wbrew ogólnie przyjętej opinii są to dwa odmienne zawody. Czym się różnią? 

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że aby nazywać się architektem wnętrz, trzeba mieć wykształcenie wyższe. Osoba pracująca w takiej branży działa na bazie przepisów i dobrych praktyk budowlanych oraz architektonicznych. 

Z kolei dekorator skupia się wyłącznie na estetyce. Nie jest jednak tajemnicą, że ceniona osoba w tej dziedzinie również będzie mogła pochwalić się szeroką wiedzą architektoniczną. 

Ile zarabia dekorator wnętrz? Bardzo dużo zależy od jego doświadczenia oraz wiedzy.

Średnia pensja w tym zawodzie wynosi około 3500 złotych brutto. W związku z tym jest ona nieco niższa niż wynagrodzenie, na jakie może liczyć architekt. 

Teraz już znasz odpowiedź na pytanie, ile zarabia projektant wnętrz oraz ich architekt. Oba te zawody są bardzo interesujące, a także stale pozwalają się spełniać artystycznie. Właśnie dlatego warto rozważyć je jako swoje zajęcie w przyszłości. 

Wynagrodzenia również stoją na dobrym poziomie, a możliwość ciągłego szlifowania swoich umiejętności sprawia, że przez całą karierę zarobki wyłącznie rosną.

Dodaj komentarz