Ile zarabia asystentka stomatologa? Jak zostać asystentką stomatologiczną?

Zawód asystentki stomatologa jest stosunkowo nowy, lecz cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest to zajęcie bardzo ciekawe, rozwojowe i odpowiedzialne. W tym artykule przyjrzymy się zarobkom asystentek. Sprawdź, ile zarabiają asystentki stomatologów.

Asystentka stomatologiczna jest pracownikiem gabinetu dentystycznego. Nie tylko pomaga lekarzowi w jego pracy, ale także zajmuje się pacjentami, przygotowując ich do badania lub zabiegu. Przyjrzyjmy się, jakie ma obowiązki, jakie kwalifikacje musi posiadać oraz ile zarabia asystentka stomatologa.

Ile zarabia asystentka stomatologa i jakie są jej obowiązki?

Asystentka stomatologa jest niezbędna w każdym nowoczesnym gabinecie dentystycznym. Znacznie ułatwia pracę dentyście i asystuje mu podczas wykonywania badania, leczenia oraz zabiegów. Na jej barkach spoczywa spora odpowiedzialność oraz duża liczba obowiązków. Zanim powiemy, ile zarabia asystentka stomatologa, sprawdźmy, czym zajmuje się osoba zatrudniona na tym stanowisku. Asystentka nie jest uprawniona do wykonywania samodzielnych zabiegów, lecz musi posiadać szeroką wiedzę z zakresu stomatologii. Do jej najważniejszych zadań należy kompleksowe przygotowanie miejsca pracy lekarza, kompletowanie narzędzi, leków i preparatów. Asystentka często wykonuje prace biurowe, ustala terminy wizyt oraz składa zamówienia w hurtowniach medycznych. Dba także o bezpieczeństwo i dobre samopoczucie pacjentów. Zatem ile zarabia asystentka stomatologa, skoro ma taką pracę?

Ile zarabia asystentka stomatologiczna?

Pomimo dużej ilości obowiązków i sporej odpowiedzialności coraz więcej młodych osób decyduje się na podjęcie pracy w tym zawodzie, który jest wymagający, ale jednocześnie bardzo interesujący. Zobaczmy, jak prezentuje się wynagrodzenie na tym stanowisku. Według danych ogólnopolskiego badania wynagrodzeń mediana rynkowa wynosi 3580 złotych brutto, czyli około 2750 złotych netto. Około 25% asystentek stomatologicznych zarabia powyżej tej kwoty, a ich pensja kształtuje się na poziomie 3180 zł na rękę. Tyle samo osób zarabia poniżej 2500 złotych. Podobnie jak w przypadku innych zawodów, także w tym przypadku całkowite miesięczne wynagrodzenie na tym stanowisku uzależnione jest od stażu pracy, wykształcenia czy województwa.

Ile zarabia asystentka stomatologa i jakie musi spełniać wymagania?

Asystentka stomatologiczna jest przedstawicielką średniego personelu medycznego, zatem do wykonywania tej profesji niezbędne jest posiadanie co najmniej wykształcenia średniego o profilu medycznym, które można zdobyć w szkołach policealnych. Nauka na tym kierunku trwa rok i kończy się egzaminem. Słuchacz zdobywa cenną wiedzę na zajęciach teoretycznych oraz podczas praktycznej nauki zawodu w gabinetach dentystycznych. Absolwent tego kierunku wie, jak przygotować leki, materiały, preparaty, narzędzia, a także, w jaki sposób dezynfekować i konserwować znajdujący się w gabinecie sprzęt. Posiada odpowiednie umiejętności z zakresu komunikacji interpersonalnej oraz zna anatomię aparatu żucia. Niektóre szkoły oferują naukę rozszerzoną obejmującą elementy implantologii, co znacznie podnosi szansę na otrzymanie zatrudnienia po zakończeniu nauki oraz wpływa na to, ile zarabia asystentka stomatologa.

Jakie wynagrodzenie otrzymuje higienistka stomatologiczna?

Określenia asystentki i higienistki są bardzo często używane zamiennie, jednak w rzeczywistości stanowiska te różnią się od siebie diametralnie. Przede wszystkim higienistka stomatologiczna posiada znacznie więcej uprawnień i umiejętności, które zdobywa podczas 2-letniej nauki w szkole policealnej. Higienistka stomatologiczna we współpracy z dentystą może przeprowadzać podstawowe zabiegi, takie jak piaskowanie, skaling czy lakowanie oraz dokonywać przeglądu stanu uzębienia. Za swoją pracę higienistka otrzymuje pensję w wysokości 3800 złotych brutto (średnia rynkowa). Nie jest to jednak granica tego, ile zarabia asystentka stomatologa ostatecznie. Higienistka może zdobywać dodatkowe umiejętności oraz kontynuować naukę na studiach wyższych, co przekłada się na jej pensję.

Ile zarabia asystentka stomatologa – podsumowanie

Praca asystentki stomatologicznej to z pewnością ciekawe i rozwojowe zajęcie. Zawód ten skierowany jest szczególnie dla osób ambitnych interesujących się medycyną i anatomią oraz lubiących kontakt z innymi ludźmi. Nauka jest niezwykle pasjonująca, a dodatkowo w większości szkół – całkowicie bezpłatna i krótkotrwała. W ciągu zaledwie 2 semestrów można zdobyć zawód dający szerokie perspektywy na rozwój i możliwość dobrych zarobków, które rosną wraz ze zdobywanym doświadczeniem i umiejętnościami.

Dodaj komentarz