Zastanawiasz się, ile zarabia barman? Musisz wziąć pod uwagę zarówno jego umiejętności, jak i miejsce pracy. Sprawdź, gdzie barman może zarobić najwięcej i co jest niezbędne, aby zdobyć taką pensję!
Podstawowym obowiązkiem barmana jest obsługa klientów i przygotowywanie napojów. W zależności od specyfiku danego lokalu mogą być to proste drinki, ale także skomplikowane koktajle, podawane w odpowiedni sposób. Zanim wybierzesz tę ścieżkę kariery, powinieneś wiedzieć, ile zarabia barman i jakie ma obowiązki.
Spis treści
Co wpływa na to, ile zarabia barman?
Zadania za barem to znacznie więcej niż tylko mieszanie drinków. Taki pracownik musi także dbać o porządek, uzupełniać asortyment i kontrolować zapasy poszczególnych składników. Konieczne jest także odpowiednie promowanie lokalu, aby goście chętnie zostawiali napiwki i wracali ponownie. W wielu przypadkach ważnym barmani muszą także rozliczać kasę na koniec zmiany lub dnia.
Kto może zostać barmanem i zarabiać w lokalu?
W zawodzie barmana bardzo istotne są komunikatywność, zręczność i dobra pamięć. Ze względu na wielogodzinne zmiany kluczowa może okazać się także wytrzymałość fizyczna.
Zarobki na stanowisku barmana mogą być bardzo przeciętne lub wręcz przeciwnie – bardzo dobre. Wykwalifikowany barman zarabia nawet 6000 złotych brutto miesięcznie. Aby jednak osiągnąć taki próg, konieczne może być ukończenie kursu barmańskiego. Dzięki wiedzy teoretycznej i praktycznej zarobki mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent!
Ile można zarobić netto w gastronomii?
To, ile zarabia barman, uzależnione jest od wielu zmiennych. Przede wszystkim liczą się doświadczenie i umiejętności, niejednokrotnie poparte kursami i szkoleniami. Bardzo duży wpływ ma także renoma lokalu, liczba obowiązków i klientela. Bar, w którym jedynym zadaniem jest nalewanie piwa i mieszanie go z sokiem, z pewnością będzie oferował niższe stawki niż ciekawe miejsce serwujące oryginalne drinki z drogich i ekskluzywnych trunków.
Początkujący barmani zwykle zarabiają najniższą krajową. Ze względu na specyfikę pracy najczęściej jest to stawka godzinowa na umowie zlecenie. Takimi dorywczymi barmanami nalewającymi piwo bardzo często są studenci, chwalący sobie elastyczne godziny pracy.
Jeśli jednak miksowanie drinków ma być docelową ścieżką kariery i barman myśli o tym poważnie, musi nieustannie poszerzać swoje kompetencje. W takim przypadku zarobi co najmniej średnią krajową.
Gdzie dobry barman może znaleźć zatrudnienie?
Jeśli chcesz pracować jako barman, możesz szukać pracy w wielu miejscach. Najbardziej popularnym wyborem są oczywiście wszelkiego rodzaju bary i restauracje. Klasyczna praca za barem w takich lokalach polega na przygotowywaniu koktajli alkoholowych i bezalkoholowych, podawania czystych trunków oraz w wielu przypadkach także innych napoi, takich jak kawa i herbata.
Praca barmana to także możliwość tworzenia napojów na imprezach zorganizowanych i weselach. Coraz popularniejsze staje się wynajęcie barmana, który oferuje gościom kolorowe drinki i shoty. Wynagrodzenie za jedną noc może wynosić nawet 2000 złotych!
Szukasz pracy w zawodzie? Wyspecjalizuj się w pokazach barmańskich. To wyjątkowa atrakcja wybierana zwykle na duże imprezy i eventy, Zorganizowanie takiego pokazu to zarobek rzędu od kilkuset do nawet tysiąca złotych.
Jak dobry kontakt z klientem wpływa na napiwki? Ile zarabia barman z doświadczeniem?
Mówi się, że dobry barman potrafi z napiwków wyciągnąć drugą pensję. W niektórych przypadkach to faktycznie prawda. Dużo zależy jednak od miejsca pracy, miasta i umiejętności barmana.
Średnie stawki tipów dla wyszkolonych barmanów w dobrych lokalach mogą wahać się od 50 do 200 złotych. Najwyższe kwoty pojawiają się w barach nastawionych na sprzedaż alkoholu. Wtedy wielu klientów siedzi przy barze, barman może pochwalić się dodatkowymi umiejętnościami lub wykorzystać swoje doświadczenie i dobrze doradzić. Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej w restauracjach, gdzie drinki są jedynie dodatkiem do głównej działalności. Klienci rozmawiają wtedy zwykle jedynie z kelnerem, a barman jest niewidoczną postacią, podobnie jak kucharz. W takich przypadkach zwykle nie ma co liczyć na wysokie napiwki. Czy w takim razie istnieje jedna odpowiedź na pytanie: ile zarabia barman z napiwków? Niestety nie.
Praca barmana jest ciekawa i bardzo dynamiczna. Łączenie jej ze studiami nie jest bardzo trudne, a po odpowiednim przeszkoleniu pensja staje się naprawdę atrakcyjna. To jednak zawód, który wymaga zarówno sporo umiejętności, jak i wiedzy.
Najczęściej zadawane pytania
Ile zarabia barman na godzinę?
Przeciętne zarobki na tym stanowisku to 4220 zł brutto miesięcznie (czyli około 26,20 zł brutto na godzinę). Do tego dochodzą napiwki, które niejednokrotnie potrafią podwoić tę stawkę.
Ile zarabia barman z napiwków?
Stawki napiwków dla wyszkolonych barmanów mogą wahać się w przedziale od 50 do 200 złotych.
Ile dni w tygodniu pracuję barman?
Barmani pracują najczęściej na umowie zlecenie. Zdarza się, że pracują nawet 7 dni w tygodniu.