Ile zarabia farmaceuta? Stawki wynagrodzeń dla technika farmacji w poszczególnych województwach

Ile zarabia farmaceuta? Temat zarobków dla wielu Polaków wciąż jest tematem tabu. Właśnie dlatego zarobki w większości zawodów i profesji to wielka niewiadoma. Świetnym przykładem jest farmaceuta. Co warto wiedzieć na ten temat?

Farmaceuta to dość niepozorna osoba, z którą jednak masz częsty kontakt przy okazji każdej wizyty w aptece – choć nie zawsze. W aptekach pracują też technicy farmacji i możliwe, że to właśnie oni pomogą ci wybrać odpowiedni lek. 

Sam farmaceuta ma znacznie więcej obowiązków, które bezpośrednio przekładają się na jego zarobki. To również kwestia, o której wie naprawdę niewiele osób. Wbrew pozorom farmaceuta wcale nie stoi wyłącznie za kasą i podaje kolejne leki czy suplementy.

Ile zarabia farmaceuta? Jak nim zostać? Jakie zadania musi wykonywać każdego dnia? Sprawdź sam!

Ścieżka zawodowa, czyli jak zostać farmaceutą?

ile zarabia farmaceuta - ścieżka zawodowa, Jak zostać farmaceutą?

Jeszcze zanim uzyskasz odpowiedź na pytanie, ile zarabia farmaceuta, z pewnością chciałbyś dowiedzieć się, co właściwie trzeba zrobić, aby uzyskać tytuł magistra farmacji. 

Studia z tej dziedziny – jak każde medyczne lub związane z medycyną – naprawdę nie są łatwe. Już tylko ten fakt sprawia, że farmaceuci są wynagradzani naprawdę dobrze.

Farmacja to studia jednolite, trwające 5 lat. W ich czasie bardzo duży nacisk kładzie się na naukę chemii oraz biologii. Studenci często skupiają się też na konkretnych specjalizacjach, np. botanice. 

Studia są naprawdę wymagające, a sama farmacja ciągle się rozwija. Farmaceuci są zobowiązani (także prawnie!) do nieustannego aktualizowania wiedzy i doszkalania się.

Jest też prostsza droga, choć technik jest opłacany gorzej niż magister farmacji. Jak zostać technikiem farmacji?

Technik farmacji – jak to wygląda?

Alternatywną ścieżką edukacji jest trwające dwa lata policealne studium. W późniejszym czasie konieczne jest zdanie egzaminu przygotowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną oraz odbycie i ukończenie dwuletniego stażu w aptece. Dopiero wtedy zarobki technika farmacji staną się dla ciebie istotne.

Z jakimi zadaniami musi mierzyć się farmaceuta?

Wiele młodych osób, które stoją przed wyborem przyszłego zawodu, zadaje sobie pytanie „ile zarabia farmaceuta”, zamiast zastanowić się nad tym, jakie są jego obowiązki. 

Na samym początku należy wspomnieć o tym, że każda osoba działająca w tej branży może pracować przede wszystkim w aptece (także szpitalnej). Do jej zadań będzie należało zarówno sprzedawanie leków, jak i służenie klientom radą, a także przygotowywanie leków recepturowych. 

Na tym jednak nie kończą się możliwości farmaceutów. Specjaliści mogą także pracować w koncernach farmaceutycznych, np. przy opracowywaniu nowych leków czy specyfików.

A gdzie można spotkać technika farmacji?

W jakich miejscach może pracować technik farmacji?

Do rozwiązania zagadki, ile zarabia technik farmacji, przejdziemy nieco później. Najpierw należy sobie jednak zadać inne pytanie: można spotkać przedstawiciela tego zawodu? Najczęściej właśnie w aptece. Zakres jego obowiązków jest nieco odmienny od tego dla osoby po studiach.

Technik przede wszystkim jest odpowiedzialny za wydawanie leków. Poza samą apteką specjalista ten może także działać w hurtowniach farmaceutycznych, sklepach zielarsko-medycznych czy laboratoriach. Nie ma on jednak prawa pracować w szpitalu lub przychodni. 

Ile zarabia farmaceuta?

ile zarabia farmaceuta?

Odpowiedź na pytanie, ile zarabia farmaceuta w aptece, wbrew pozorom nie jest prosta. Bardzo dużo zależy od konkretnego stanowiska, a także miejsca pracy. Właśnie dlatego zarobki farmaceutów są mocno zróżnicowane. Ile zarabia aptekarz? Średnia pensja kierownika apteki wynosi 5000 złotych netto w przypadku pań oraz 5800 złotych netto w przypadku panów. 

Na stawki wyższe o około 2000 złotych netto mogą liczyć mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Z kolei jeszcze 600 złotych większe pensje to coś, czego doświadczyć można w województwie wielkopolskim. Najniższe wynagrodzenie otrzymują specjaliści w województwie podlaskim – 4500 złotych netto. 

Na co może liczyć farmaceuta? Zarobki po studiach wcale nie są tajemnicą!

Magister farmacji – zarobki

W przypadku osoby po studiach pracującej na etacie, rozwiązanie zagadki, ile zarabia farmaceuta, jest znacznie prostsze. Tym samym magister w tym zawodzie może liczyć na wynagrodzenie rzędu 3700 złotych netto. Z kolei osoby działające w województwie zachodniopomorskim otrzymują na tym stanowisku o około 800 złotych więcej. W tym wypadku najniższe pensje (3000 złotych netto) otrzymują także mieszkańcy Podlasia. 

Wynagrodzenie technika farmaceuty

Rozwikłanie kwestii, ile zarabia farmaceuta, należy zakończyć wynagrodzeniem, które otrzymuje osoba z tytułem technika. Nie powinien zdziwić cię fakt, że w tym wypadku pensja będzie najniższa. 

Technik farmaceuta może zarobić około 2500 złotych netto. Wynagrodzenie większe o 500 zł otrzymują pracownicy w województwie zachodniopomorskim. Z kolei mieszkańcy województwa świętokrzyskiego muszą niestety liczyć się z kwotą nawet o 500 zł niższą.

Farmacja to niezwykle ciekawa dziedzina, która każdego roku przyciąga coraz więcej osób. Zarobki w tej branży są naprawdę niezłe. Być może właśnie dlatego powinieneś pokierować swoją ścieżkę zawodową w tym kierunku? Pracy z pewnością ci nie zabraknie, a raporty wręcz zachęcają, by wybrać ten kierunek studiów!

Najczęściej zadawane pytania

Ile zarabia farmaceuta w aptece 2022?

Od 1 lipca 2022 roku minimalne wynagrodzenie farmaceuty ze specjalizacją w aptece szpitalnej wynosi 7157 zł brutto, a bez specjalizacji – 5631 zł brutto.

Co robić po farmacji?

Po studiach można znaleźć pracę w prywatnych, ogólnodostępnych aptekach lub aptekach szpitalnych. Farmaceuci po studiach mogą pracować również w ośrodkach badawczych lub firmach farmaceutycznych.

Czy farmaceuta musi mieć studia?

Aby zostać farmaceutą, należy ukończyć kierunkowe studia wyższe, natomiast technik farmaceutyczny może ukończyć tylko dedykowane szkolenia (np. trwające dwa lata policealne studium), bez konieczności posiadania wykształcenia wyższego.

Dodaj komentarz