Ile zarabia fizjoterapeuta w Niemczech? Podpowiadamy!

Niestety przewiduje się, że już za kilka lat w Polsce może zabraknąć fizjoterapeutów. Wszystko dlatego, że za granicą czekają na nich kilkukrotnie wyższe pensje. Sprawdź, ile zarabia fizjoterapeuta w Niemczech!

Studia fizjoterapeutyczne wydają się dla młodych ludzi coraz bardziej atrakcyjne. Nic w tym dziwnego, ponieważ coraz więcej Polaków uprawia sport, a świadomość społeczna rośnie, więc popyt na usługi fizjoterapeutyczne jest coraz to wyższy.

Okazuje się jednak, że zgodnie z najnowszymi danymi, już w 2026 roku w Polsce może zabraknąć fizjoterapeutów. Wszystko dlatego, że młodzi i wykształceni ludzi coraz częściej wybierają pracę za granicą, gdzie mogą liczyć na zarobki kilkukrotnie wyższe niż w Polsce. Sprawdź, ile zarabia fizjoterapeuta w Niemczech!

Jakie obowiązki należą do fizjoterapeuty?

Aby w Polsce uzyskać prawo do wykonywania zawodu fizjoterapeuty należy ukończyć pięcioletnie studia wyższe w zakresie fizjoterapii, odbyć sześciomiesięczną praktykę zawodową, uzyskać tytuł magistra oraz zdać z wynikiem pozytywnym Państwowy Egzamin Fizjoterapeutyczny (PEF).

Do podstawowych zadań fizjoterapeutów należą:

  • diagnostyka funkcjonalna pacjenta;
  • kwalifikowanie, planowanie i prowadzenie: fizykoterapii, kinezyterapii oraz masażu;
  • dobieranie wyrobów medycznych do potrzeb pacjenta oraz nauczanie pacjenta, jak należy się nimi posługiwać.

Co należy zrobić, aby móc pracować jako fizjoterapeuta w Niemczech?

Aby móc pracować w zawodzie fizjoterapeuty w jednym z krajów Unii Europejskiej, należy przeprowadzić uznanie własnych kwalifikacji zawodowych w państwie, w którym chce się podjąć pracę, aby w ten sposób uzyskać europejską legitymację zawodową. Sprawę można załatwić elektronicznie w dowolnie wybranym momencie w Krajowej Izbie Fizjoterapeutów w Warszawie.

Ile zarabia fizjoterapeuta w Niemczech?

Obecnie zarobki fizjoterapeutów w Niemczech uzależnione są przede wszystkim od landu, w którym chciałoby się podjąć zatrudnienie. Uogólniając można jednak powiedzieć, że przekrój wynagrodzeń brutto dla fizjoterapeutów wynosi 2 400 – 3 000 euro miesięcznie. Jeśli zastanawiasz się więc, ile zarabia fizjoterapeuta w Niemczech, to można powiedzieć, że jest to około 11 000 złotych brutto miesięcznie.

Jak widzisz, zarobki fizjoterapeutów w Niemczech nie należą do najniższych i są zdecydowanie wyższe od tych, jakie proponuje się tym specjalistom w naszym kraju.

Dodaj komentarz