Ile zarabia fizjoterapeuta, czyli wynagrodzenia w zawodzie medycznym!

„Ile zarabia fizjoterapeuta” – to jedno z pytań, które z pewnością zadaje sobie każda osoba rozważająca pokierowanie swojej ścieżki zawodowej właśnie w tę stronę. Odpowiedź jest bardzo interesująca i wcale nie oczywista!

Nie jest tajemnicą, że zarówno Polacy, jak i inni mieszkańcy Europy się starzeją. Systematyczny wzrost średniego wieku to coś, co pozytywnie wpływa na świadomość swojego ciała, a także tego, na jakie urazy jest ono narażone. Efektem tego jest wzrost zainteresowanie fizjoterapią, która pomaga tysiącom osób. 

Czym to skutkuje? Oczywiście zapotrzebowaniem na specjalistów w tej dziedzinie. To bezpośrednio przekłada się na fakt, że zarobki fizjoterapeuty rosną z roku na rok. 

Ścieżka kariery w tej branży nie jest jednak tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Jak zostać specjalistą w tej dziedzinie? Ile zarabia fizjoterapeuta? Jakie ma obowiązki? Sprawdź sam!

Jak zostać fizjoterapeutą?

Zanim uzyskasz odpowiedź na pytanie, ile zarabia fizjoterapeuta, warto wspomnieć o tym, jak zdobyć kwalifikacje w zawodzie fizjoterapeuty. Co istotne, do dnia 25 września 2015 roku dosłownie każdy mógł zostać fizjoterapeutą. 

Ustawa sprzed kilku lat sprawiła jednak, że aktualnie każdy fizjoterapeuta zobowiązany jest mieć wykształcenie wyższe. Identycznie jest w przypadku lekarzy – należy skończyć studia medyczne. Niestety nie jest to wystarczające. W dziedzinie fizjoterapii bardzo ważne jest stałe kształcenie się. Oznacza to konieczność uczestniczenia we wszelkiego rodzaju kursach i konferencjach. 

Jak wygląda kariera fizjoterapeuty po studiach?

Spora część osób, która ukończyła studia I lub II stopnia, pozwalające na wykonywanie zawodu, nie zadaje sobie pytania, ile zarabia fizjoterapeuta, ale pyta o to, co robić dalej.

Świetnym rozwiązaniem może być staż w szpitalu, sanatorium, przychodni, a nawet ośrodku typu SPA. Takie miejsca takie coraz częściej oferują właśnie takie zabiegi, dlatego znalezienie tam pracy nie sprawia żadnych problemów. Nie powinien cię dziwić fakt, że to odpowiednio przygotowane CV oraz list motywacyjny sprawiają, że pozyskanie dobrze płatnej pracy będzie możliwe. 

Wielu ludzi zastanawia się, ile zarabia fizjoterapeuta w Polsce, jednak tak naprawdę mało kto wie, z jakimi obowiązkami wiąże się ta praca. Jak wyglądają zadania w tej branży?

Obowiązki w pracy fizjoterapeuty – z czym musisz się liczyć?

To, ile zarabia fizjoterapeuta, jest istotne, jednak wynagrodzenie w każdej pracy zależne jest od określonych obowiązków. Jedną z najważniejszych rzeczy w tej dziedzinie jest odpowiednie podejście do pacjenta. Do fizjoterapeuty przychodzą ludzie w różnym wieku, nieraz także z niepełnosprawnościami, którzy wymagają określonej opieki. 

W związku z tym dobry specjalista w tym zawodzie to osoba, która jest otwarta, życzliwa, a także charakteryzująca się bardzo dużą odpornością emocjonalną. Nie oznacza to jednak, że całkowite zerwanie więzi z pacjentem jest wskazane. Wbrew przeciwnie – jest ona potrzebna, jednak po zakończeniu sesji specjalista musi potrafić odciąć się od problemów konkretnej osoby.

Ile zarabia fizjoterapeuta w szpitalu?

Odpowiedź na pytanie, ile zarabia fizjoterapeuta w szpitalu, nie jest prosta. Należy zaznaczyć, że bardzo dużo zależy od wielkości miasta, w którym podejmujesz pracę. Nie bez znaczenia są także kompetencje specjalisty. Dlatego wspomniane samokształcenie to klucz to sukcesu w tej branży. 

Ile zarabia fizjoterapeuta według uśrednionych danych? Wynagrodzenie w tej dziedzinie to około 3400 złotych brutto. Na nieco większe pieniądze mogą liczyć osoby, które posiadają własny gabinet. W takich wypadkach kwoty sięgają 4000–5000 złotych brutto. 

Ile zarabia taki specjalista poza granicami Polski?

Fizjoterapeuta za granicą – jakie zarobki?

Rozwiązanie zagadki, ile zarabia fizjoterapeuta za granicą, nikogo nie powinno zdziwić. Zarobki są znacznie większe, jednak należy też pamiętać, że koszty życia w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii także są odpowiednio wyższe. 

Fizjoterapeuta działający w tych krajach może liczyć na wynagrodzenie rzędu od 2300 do 3000 euro. Bardzo dużo zależy od specyfiki podatkowej konkretnego państwa, warunków zatrudnienia czy zakresu obowiązków. 

Nie można także zapomnieć o tym, że czas pracy poza granicami Polski może nieco różnić się od tego, jaki obowiązuje w kraju nad Wisłą.

Ile zarabia fizjoterapeuta sportowy?

Zarobki sportowego fizjoterapeuty – jak prezentują się stawki?

Ostatnią kwestią, o której należy wspomnieć w odpowiedzi na pytanie, ile zarabia fizjoterapeuta, jest specjalizacja sportowa. Specjaliści, którzy się nią zajmują, mają pod swoją opieką zawodowców, którzy uprawiają wszelkiego rodzaju sporty. 

Warto wspomnieć, że zajmowanie się tą dziedziną pozwala na poznanie specyfiki określonych ćwiczeń. Dzięki temu możliwe jest pozyskanie wiedzy na temat ewentualnych urazów przyszłych pacjentów. 

W wielu przypadkach fizjoterapia sportowa obejmuje tylko i wyłącznie gabinety prywatne, dlatego zarobki w tej specjalizacji są nieco wyższe. Ile zarabia fizjoterapeuta sportowy? Profesjonalista w tej dziedzinie może liczyć na pieniądze rzędu 4000–5000 złotych brutto. Nie można jednak nie wspomnieć o tym, że najlepsi fizjoterapeuci sportowi zarabiają nawet kilka razy więcej. 

Fizjoterapia to bardzo interesująca dziedzina. Z roku na rok coraz więcej osób chce o siebie zadbać, dlatego specjaliści nie mogą narzekać na brak klientów. Teraz już wiesz, jak brzmi odpowiedź na pytanie, ile zarabia fizjoterapeuta. Być może uzyskana wiedza skłoni cię do tego, by właśnie w tym kierunku pokierować swoją ścieżkę zawodową?

Dodaj komentarz