Ile zarabia geodeta i co wpływa na jego pensję? Czym się zajmuje? Poznaj pracę w geodezji

Ile zarabia geodeta? Branża geodezyjna jest obca wielu ludziom. Same wynagrodzenia są po prostu nieznane w społeczeństwie. Czy tym samym warto pokierować swoją ścieżkę zawodową w tym kierunku? 

Z pewnością jednym z pierwszych skojarzeń z pracą geodety jest wizja osoby, która dokonuje wszelkiego rodzaju pomiarów przy drodze lub na działce. Jest w tym wiele prawdy, jednak tak stereotypowe wyobrażenie tego zawodu jest bardzo krzywdzące dla wszystkich profesjonalistów. 

Liczba zadań, którymi musi zajmować się geodeta w określonych dziedzinach, jest często błędnie oceniana jako niewielka. To bardzo częste zjawisko i dotyczy specjalistów także z innych obszarów rynku.

Ile zarabia specjalista w tej dziedzinie? Jakie są jego codzienne zadanie? Co wpływa na jego wynagrodzenie? Czytaj dalej, a twoje wątpliwości zostaną rozwiane!

Czym na co dzień zajmuje się geodeta?

Jeszcze przed odpowiedzeniem na pytanie, ile zarabia geodeta, warto wspomnieć o tym, jakie są obowiązki takiego specjalisty. Jak się możesz domyślić, podstawowym zadaniem w jego pracy jest tworzenie określonych pomiarów gruntów. Profesjonaliści na takim stanowisku odpowiedzialni są za wykonywanie map, a także planów pod zagospodarowanie. 

Gdyby nie ich rzetelna dokumentacja, niemożliwe byłoby przeprowadzenie budowy żadnej nieruchomości czy infrastruktury. Na tym nie koniec! Mapy tworzone przez geodetów nieraz używane są do urządzania terenów leśnych oraz rolnych. 

Tak szeroki zakres obowiązków powinien przekładać się na odpowiednie zarobki. W końcu zajmowanie się pomiarami geodezyjno-kartograficznymi to niełatwe zadanie. Czy jednak faktycznie tak jest? Sprawdź sam, ile zarabia geodeta w Polsce!

Kształcenie się do pracy w geodezji

Nie ma co się oszukiwać – pieniądze są jednym z ważniejszych kryteriów w czasie wybierania ścieżki kariery przez młodych ludzi. W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się właśnie zawód geodety.

Zarobki w tej branży zachęcają wiele osób, jednak na przestrzeni lat sytuacja uległa niezbyt zachęcającej zmianie. Doszło do niej za sprawą tego, że chętnych do zostania geodetą jest realnie więcej, niż faktycznej pracy dla tych specjalistów.

W związku z tym istotnym pytaniem dla osób przed studiami nie jest to, ile zarabia geodeta, lecz to, czy łatwo zdobyć w tym zawodzie pracę. Jak się okazuje, może być z tym nie lada problem! Niestety to problem, który dziś dotyczy coraz większej liczby stanowisk. Jak prezentuje się ścieżka zawodowa w zawodzie geodety?

Jak zostać geodetą? Uprawnienia zawodowe

Zdobycie zawodu geodety jest możliwe na kilka określonych sposobów. Pierwszy, który jednocześnie jest najprostszy, to podjęcie nauki w technikum geodezyjnym. Po ukończeniu takiej szkoły zdobędziesz tytuł technika geodety. Zarobki z takim wykształceniem nie są jednak oszałamiające. 

Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na studia w kierunku geodezji oraz kartografii. Oczywiście same zarobki zależą przede wszystkim od doświadczenia, nie wykształcenia. O tym także dowiesz się z tego artykułu, ale nieco później.

Co po studiach?

Dopiero po zakończeniu nauki w technikum lub na uczelni wyższej możliwe jest zdobycie kwalifikacji zawodowych. To dzięki nim możesz zdobyć uprawnienia, które pozwolą ci zostać asystentem geodety. Dopiero kiedy zakończysz praktyki zawodowe, będziesz miał prawo podejść do końcowego egzaminu, który zapewni ci tak zwane uprawnienia geodezyjne. To one sprawiają, że możesz nazywać się profesjonalistą! 

Ile zarabia geodeta będący na takim szczeblu kariery?

Dlaczego zarobki geodety są tak zróżnicowane?

Osoby, które zajmują stanowisko geodety, muszą móc pochwalić się przestrzenną wyobraźnią, dokładnością, myśleniem matematycznym oraz cierpliwością. Wszystko to powinno mieć przełożenie na odpowiednio wysokie wynagrodzenie w tej branży. Rzeczywistość jest jednak brutalna – większość geodetów narzeka na zbyt niskie pensje. 

Zarobki są bardzo zróżnicowane. Wpływają na nie przede wszystkim aspekty takie jak wielkość firmy czy jej lokalizacja. 

Niskie wynagrodzenia są powodem, dla którego wielu specjalistów decyduje się na założenie własnej działalności.

Średnie zarobki geodety w Polsce – jak się prezentują?

Ile zarabia geodeta z uprawnieniami? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że ta praca wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Nawet najmniejsze pomyłki mogłyby być opłakane w skutkach, dlatego specjalista musi być naprawdę dokładny. 

Ile zarabia geodeta na etacie? Średnie wynagrodzenie brutto zawiera się w przedziale od 3180 złotych do 4840 złotych. Mediana na takim stanowisku to 3890 złotych. Warto zaznaczyć, że najbardziej doświadczone osoby w branży nie mogą liczyć na pensję przekraczającą 6000 złotych brutto. 

Własna działalność gospodarcza – zarobki geodety!

Na tyle niezadowalające zarobki geodety sprawiają, że osoby z doświadczeniem coraz częściej decydują się założyć własną firmę. Taki krok wiąże się z niemałymi kosztami, takimi jak zakup profesjonalnego sprzętu. To jednak wydatki, które zwracają się naprawdę szybko. 

Usługa podziału działki, wykonana przez doświadczonego geodetę, to wydatek około 2500 złotych. Z kolei wykonanie mapy to 1500 złotych. Inne usługi oscylują w granicy 500-1000 złotych. 

Zatem ile zarabia geodeta, prowadząc własną firmę? Nie jest tajemnicą, że wynagrodzenie zależne jest od liczby zleceń. Przedsiębiorcy w tej branży mogą zarobić od 4000 do nawet 12 000 złotych. 

Na jakie wynagrodzenie może liczyć technik geodeta?

Osoby, które są technikami geodetami, na początku mogą wykonywać jedynie pracę asystenta bardziej doświadczonego kolegi. W związku z tym nie powinien cię zdziwić fakt, że ich wynagrodzenie będzie niższe. 

Ile zarabia technik geodeta na początku swojej kariery? Średnie zarobki na stanowisku asystenta geodety wynoszą od 2500 do 3500 złotych brutto. Po zakończeniu praktyk technik może wykonywać już pełnoprawną pracę. Co ciekawe, jego średnie wynagrodzenie jest większe niż osoby po studiach i wynosi od 3000 do 4500 złotych brutto. Mediana jest znacznie bardziej zadowalająca – wynosi równo 4240 złotych brutto. 

Zarobki technika geodety w poszczególnych regionach Polski!

Nie jest tajemnicą, że wynagrodzenie w zawodzie geodety w dużej mierze zależy od regionu. Ile zarabia geodeta po technikum w konkretnych miastach? Pensje na tym stanowisku najlepiej prezentują się w Warszawie oraz Trójmieście. W tych miastach średnie wynagrodzenie w zawodzie geodety wynosi około 2750 złotych netto. 

Jeśli chodzi o województwa, to na samej górze listy znajdują się mazowieckie, pomorskie oraz dolnośląskie. Z kolei prawo do narzekania z pewnością mają mieszkańcy województw opolskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Średnia pensja technika geodety na tych obszarach to zaledwie 2000 złotych netto. 

Teraz już wiesz, jak brzmi odpowiedź na pytanie, ile zarabia geodeta. Z pewnością zgodzisz się z faktem, że wynagrodzenia w tym zawodzie w żadnym stopniu nie należą do najwyższych. Nie będą one zadowalające, szczególnie na początku kariery, dla większości osób. 

Prawda jest jednak taka, że wraz z pozyskiwaniem doświadczenia geodeta może zarabiać coraz więcej. Rozwiązaniem kłopotów finansowych dla wielu osób w tej branży jest własna firma. To dość poważny krok, który wymaga odpowiednich umiejętności oraz inwestycji. Twoje plany się powiodą i zostaniesz przedsiębiorcą geodetą? Zarobki zaczną być naprawdę zadowalające.

Dodaj komentarz